Zatiahnuté
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Hámor (49) už má jasnejšie predstavy o roku 2014
Zdielať na

Hámor (49) už má jasnejšie predstavy o roku 2014

Zdroj: web, Peter Hámor

POPRAD / Horolezec Peter Hámor po popradskom festivale horských filmov už má jasnejšie v tom, ako bude vyzerať jeho nasledujúca sezóna.

"Úplne stopercentné rozhodnutie nepadlo, ale zúžil sa výber. Rozprával som s Horiom (Colibasanom - pozn.). Mali sme tu nášho šéftrénera, lídra z povolania, Piotra Pustelnika, ktorý dokáže dať veľmi dobré rady. Mali sme debatu a vyšli z toho kopce Šiša Pangma, stále je v hre aj Manaslu a je tam aj Everest. Takže kombinácia niektorých z týchto kopcov," povedal Peter Hámor.

Šiša Pangma a Mt. Everest

Po popradskom festivale to vyzerá najskôr na kombináciu Šiša Pangma a Mt. Everest. "Uvidíme, ako to bude v reále, lebo táto kombinácia je finančne asi najdrahšia, čo v Himalájach môže byť," povedal Hámor. Manaslu si Peter prezrel už počas minuloročnej expedícii v Himalájach. "Šiša Pangma je každoročne jeden z kopcov, kde som stále v strehu, lebo Tibet je teraz komplikovaný. Je viac zatvorený ako otvorený pre horolezcov a turistov," povedal Hámor. Túto osemtisícovku má Peter Hámor každý rok v plánoch a v prípade, ak by sa Tibet náhle otvoril, je rozhodnutý zmeniť plány a vyraziť. "Južná stena Šiša Pangmy bola asi to prvé, čo som chcel v Himalájach vyliezť, ešte pred mojou prvou expedíciou na Lhotse v 1996 a na Mt. Everest v roku 1998," povedal Hámor.

Najvyššia hora sveta Mt. Everest je v plánoch najmä kvôli rumunskému horolezcovi Horiovi Colibasanovi, s ktorým Peter Hámor plánuje svoje expedície v posledných rokoch. Horia ešte na Mt. Evereste nestál. Na himalájsku expedíciu by mal Peter Hámor odísť začiatkom marca. Hoci je to pomerne zavčasu, Peter využíva dlhší čas v Himalájach na aklimatizáciu vo vyšších nadmorskýchvýškach.

Lezenie je pasia

Prípravu na himalájske expedície začína Peter Hámor najskôr po festivale horských filmov v Poprade. Každý horolezec má podľa neho svoj systém fyzickej i psychickej prípravy. "Keď skončím s lezením, ja to prezradím. Je taký systém n-dňových cyklov, kde sa organizmus dostáva do formy a malo by to byť po 60 dňoch také, že by som mohol byť zase pripravený na vrchol. Je to stavané hlavne na výdrž a fyzičku," povedal Hámor. Okrem toho Peter Hámor relaxuje aj pri sálovom futbale s partiou kamarátov. Súčasťou prípravy na Himaláje nie je pre neho lezenie v Tatrách. "To je tá druhá, oddychová časť tréningu. Keď je dobré počasie a vychádza mi to do plánu, tak vystriedam niektorý z tých nepríjemnejších spôsobov tréningu za lezenie," povedal Hámor. Lezenie v Tatrách neberie ako tréning. "Lezenie je pasia," povedal Hámor.

Po zdolaní Lhoce v tomto roku má Peter Hámor na svojom konte už 11 zo 14 svetových osemtisícoviek. Zo slovenských horolezcov ich má na svojom konte najviac. Do zavŕšenia Koruny Himalájí mu ešte chýbajú Dhaulágirí (8167 m n.m.), Manaslu (8163 m n.m.) a Šiša Pangma (8046 m n.m.).

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

Súvisiace články