Jasno
Bratislava
Agnesa
16.11.2024
Niagarský skok v Čunove nestraší, zaplavila ho stúpajúca voda
Zdielať na

Niagarský skok v Čunove nestraší, zaplavila ho stúpajúca voda

Situácia nie je vážna, je kritická

"Nie je to vážna situácia, je kritická," povedal, keď sledoval rýchlo tečúcu mohutnú vodu v kanáli. "Podmienky pre slalomárov vieme garantovať len počas štyroch hodín. Pred týmto časom a po ňom tečie v prietoku o tri tisíc kubických metrov v Dunaji vody za sekundu viac ako by sme potrebovali. Z toho dôvodu sme skrátili štartovné intervaly a zrušili kvalifikácie v tímových súťažiach. Každých 30 minút zasadá operatívne krízový štáb, situáciu neustále monitorujeme a ja môžem len veriť, že kvalifikácia prebehne bez problémov. O 18.00 budeme na technickej porade riešiť program na piatok. Väčší problém však vidím s predpoveďou kulminácie Dunaja v piatok večer a nadväzne v noci. Snažíme sa predvídať a pripraviť sa tak, aby sme modifikovali program."

Počasiu sa nedá rozkázať, skôr ho rešpektovať, to Richard Galovič dobre vie. "Treba k situácii pristupovať s plným rešpektom. Voda je regulovateľná do 5500 kubíkov, teraz je 5800, sme za kritickou hranicou, čo však nie je najhoršie. Vo Viedni toto číslo vystúpilo na 7200, v Linzi dokonca na 7600 a ak k tomu pridáme 600 kubíkov z rozvodnenej Moravy, dostávame sa do červeného pásma mimo zvládnutia. Dúfam, že my organizátori, všetci naši partneri i Vodohospodárska výstavba, ktorá nám výrazne pomáha v drobnej doregulácii, nastavíme stav prietoku u nás v kanáli aspoň počas štvorhodinových intervalov a vodu zvládneme."

Richard Galovič sa pozerá aj na prípadný katastrofický scenár pragmaticky. "Účasť 27 krajín plus organizačné náklady v súčte s dvojmiliónovým 'budgetom', to sú obrovské peniaze a my sme zvyknutí bojovať a ísť na hranicu možností. Ak sa niekto zhora na nás pozerá, tak nám môže byť náklonný, pretože je to úmorná práca. Proti prírode sa však donekonečna ísť nedá. Treba len veriť, že ME zvládneme aj v týchto štandardoch korektne a že sa počas víkendu situácia stabilizuje."

Objektívnosť v každom prípade podľa Richarda Galoviča neutrpí. "Snažíme sa, aby sme prietok v koryte stabilizovali, no na hlavný tok Dunaja, od ktorého závisí, vplyv nemáme. V štvorhodinových blokoch vieme garantovať podmienky blížiace sa ideálnym, ako sa bude situácia vyvíjať ďalej však ťažko odhadnúť. Sme viazaní medzinárdným štandardom pravidiel, odhadujeme, že to budú preteky plné improvizácii a aj keď sa samotní športovci budú musieť neustále prispôsobovať, podmienky budú pre všetkých rovnaké."

Súvisiace články