26.4.2024
Lausanne fandilo šprintérom

Zdroj: SITA

Rýchli Jamajčania - Powell 9,72 a Bolt 19,63, Vaľukevič 3.

Asafa Powell dosiahol v behu na 100 metrov druhý najlepší výkon histórie 9,72 a Usain Bolt na dvojnásobnej trati štvrtý najlepší čas v histórii 19,63 sekundy. V trojskoku obsadil slovenský rekordér Dmitrij Vaľukevič 3. miesto výkonom 17,07 m a do seriálu World Athletics Tour si zapísal 14 bodov. Celkovo ich má na konte 52 a to by mu už malo definitívne stačiť na postup do Svetového atletického finále v Stuttgarte (13. a 14. 9.). Dvadsaťsedemročný dubnický trojskokan v 9. pretekoch v sezóne šiestykrát prekonal hranicu 17 metrov, celkovo už 28. raz v kariére. V Lausanne získal aj cenný skalp olympijského víťaza a majstra sveta Nelsona Evoru z Portugalska, ktorý skončil až štvrtý výkonom 16,90 m. Zvíťazil Brazílčan Jadel Gregorio v tohtosezónnom maxime 17,30 m.
Powell zaostal za svetovým rekordom svojho krajana Usaina Bolta z finále olympijskej stovky v Pekingu iba o 3 stotiny sekundy. Druhý skončil v Lausanne s veľkou stratou 0,2 sekundy Walter Dix z USA (9,92), tretí ďalší Jamajčan Nesta Carter (vyrovnal si osobné maximum 9,98) a v nedeľu sa predstaví na Atletickom moste 2008 v Dubnici n/V. Dvadsaťpäťročný Powell, ktorému olympiáda nevyšla a skončil v behu na 100 m až piaty, si osobný rekord zo septembra minulého roku v Rieti, kde vtedy zabehol svetový rekord 9,74 sekundy, vylepšil o dve stotiny. Zverenec trénera Stephena Francisa dosiahol v Lausanne svoj jubilejný desiaty tohtoročný čas pod 10 sekúnd, pričom tohtosezónne maximum z 29. júla v Monte Carle si zlepšil o jednu desatinu. Utorkový čas Asafu Powella by bol pred 31. májom ešte svetovým rekordom. Rovnaký čas 9,72 totiž dosiahol Usain Bolt v spomenutý deň na mítingu v New Yorku a potom ho 16. augusta v Pekingu vylepšil na 9,69 sekundy.
Zaplnený lausannský štadión videl v akcii aj hrdinu pekinských hier Usaina Bolta, ktorý vyhral dvojstovku s priam neskutočným za 19,63 s náskokom 61 stotín pred Churandym Martinom. Trojnásobný olympijský šampión dosiahol v protivetre 0,9 m/s a s vypusteným záverom štvrtý najlepší čas na 200 m v histórii.
Prekvapením sa skončil beh na 110 m prekážok, keď svetový rekordér a olympijský víťaz Dayron Robles (13,17) prehral druhý raz v sezóne s Davidom Oliverom (13,02). Američan využil Kubáncovo zaváhanie v závere, keď ôsmu prekážku zachytil a desiatu úplne „zvalcoval“, čo ho úplne vyviedlo z rytmu. Robles v tomto roku vyhral z 12 finálových behov 10, trinásty štart ho čaká v nedeľu 7. septembra v Dubnici n/V. Z pekinských víťazov prehrali v utorok okrem Kubánca aj ďalší - na 100 m prekážok skončila Američanka Dawn Harperová druhá za Ennisovou-Londonovou, v diaľke bola Brazílčanka Maurren Higová-Maggiová až štvrtá a rovnako aj Wilfred Bungei z Kene na 800 m.