Uspeje Sagan aj na preťažkých pretekoch Paríž-Roubaix?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
COMPIÉGNE / Máloktorý šport sa môže pochváliť tým, že v rozpätí 7 dní zažijú jeho protagonisti dva vrcholy.
Cyklistika áno. Týždeň po belgickom monumente Okolo Flámska sa najlepší svetoví klasikári presunuli o čosi viac na juhozápad. Na severe Francúzska sa vydajú v ústrety tortúre pod názvom Paríž-Roubaix. Kráľovná klasík im aj v tomto roku nachystala 257,5 km dlhý maratón, z ktorého 52,8 km cyklisti absolvujú po neobľúbených kockách. Tie francúzske sú na rozdiel od belgických ešte viac nerovnomerné a nekompaktné a tým aj viac zradné. Na nedeľu hlásia dážď a okrem boja o víťazstvo pôjde teda zrejme aj o zdravie pretekárov.
Najstaršia, najprestížnejšia a možno aj najviac ikonická. Týmito prívlastkami sa hrdí klasika, ktorá sa jazdí od roku 1896. Vtedy sa dvaja vlastníci textilnej manufaktúry z Roubaix Théodore Vienne a Maurice Perez rozhodli, že si postavia cyklistický velodróm a pri tej príležitosti uskutočnia preteky. Na začiatku sa jazdilo 280 km a takmer výlučne po kockách.
Paríž-Roubaix má aj prezývku L'Enfer du Nord, čiže Peklo severu. Toto vôbec nie eufemické slovné spojenie nesúvisí s tým, že sever Francúzska bol kedysi významným banským regiónom, ktorého rozvoj kráčal ruka v ruke so znečistením životného prostredia. "Peklo severu" má svoj pôvod v rokoch po I. svetovej vojne. Keď sa organizátori pretekov prešli po ich trase v roku 1919, našli tam povojnovú spúšť. Namiesto zelenej trávy a rozkvitnutých stromov len sčerneté kmene, rozoklané pne, zničené cesty a všadeprítomná chudoba. A ešte kríže ako pamiatka na štvorročné ostreľovanie a zákopovú vojnu. A takouto krajinou často v nevľúdnom počasí prechádzali cyklisti po kamenných cestách. Víťaz z roku 1919 Henri Pelissier sa stal hrdinom Francúzska, lebo práve on úspešne otvoril povojnovú etapu pretekov.
Len dvojici Tom Boonen - Fabian Cancellara sa za posledných desať rokov podarilo zvládnuť víťazne v tej istej sezóne "smrtiacu kombináciu" Okolo Flámska a Paríž - Roubaix. Belgičan to dokázal v rokoch 2005 a 2012 a Švajčiar v sezónach 2010 a 2013. Stane sa Peter Sagan tretím do partie? Odborníci predpovedajú, že na severe Francúzska sa odohrá veľký súboj práve medzi Cancellarom a Saganom. Obaja sú vo forme, čo ukázali nedávno na Okolo Flámska, kde však megaskúsený Cancellara v závere neúspešne naháňal slovenského majstra sveta Sagana. "Nemal som na neho, bol príliš silný. Sagan nám všetkým ušiel a v závere to potom udržal," priznal 35-ročný Švajčiar, ktorý sa v tomto roku lúči s profipelotónom. A na rozlúčku by si rád pribalil ešte jeden veľký triumf. V Roubaix v minulosti vyhral celkovo trikrát (2006, 2010, 2013), zatiaľ čo Sagan bol zatiaľ najvyššie predvlani - šiesty. Vlani pripravila 26-ročného rodáka zo Žiliny o dobrý výsledok mechanická porucha. Päť kilometrov pred cieľom musel meniť bicykel a skončil dvadsiaty tretí. V tomto roku si v superforme trúfa. Dokonca môže dovŕšiť víťazný hetrik z kockových klasík ostatných troch týždňov, keďže na Veľkonočnú nedeľu vyhral na trase Gent-Wevelgem a pred 7 dňami ovládol aj Okolo Flámska. "Súperi si určite dajú na mňa pozor, aby som im nevyviedol niečo podobné ako na Flámsku. Budem sa snažiť jazdiť vpredu, ale tak, aby som zachoval čo najviac energie do koncovky pretekov," povedal Sagan na webe svojho tímu. Po jeho boku bude opäť brat Juraj aj ďalší krajan Michael Kolář, čiže osvedčená zostava z majstrovstiev sveta v Richmonde aj pretekov Okolo Flámska. Športový riaditeľ tímu Tinkoff Tristan Hoffman je presvedčený o tom, že rovnaká zostava ako v Belgicku môže P. Saganovi výrazne pomôcť. "Budú tam pre neho, aby ho dostali do čo najvýhodnejšej pozície pred veľkým finále pretekov," uviedol Hoffman. Slovák Ján Valach, ktorý je tiež jedným zo športových riaditeľov v Tinkoffe, pred Paríž-Roubaix predznamenal: "Pre Petra je veľmi dôležité, aby sa dostal do pozície, v ktorej môže bojovať o víťazstvo. Presne o toto nám opäť pôjde. Dostať ho dopredu a potom to už bude na ňom."
Najznámejšími a zároveň najnáročnejšími úsekmi s dlažobnými kockami sú na trase Paríž - Roubaix Trouée d'Arenberg a Le Carrefour de l'Arbre. Oba sú označené piatimi hviezdičkami, čiže najvyššou náročnosťou. Troueé d'Arenberg alebo aj Arenberský les sa nachádza na 162. km a meria 2400 m. Le Carrefour de l'Arbre príde na rad 15 km pred cieľom a má dĺžku 2100 m. Práve tam sa môže zrodiť rozhodujúci únik v boji o víťazstvo.
Preteky Paríž-Roubaix majú štart v nedeľu o 10.40 h v Compiégne, víťaz sa na velodróme v Roubaix očakáva približne o 17.00 h. Obhajca prvenstva spred roka Nemec John Degenkolb pre zranenie vynecháva celú jarnú sezónu klasík.