ZOH 2022 by stáli Slovensko 177 miliónov eur
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Prípravy a organizovanie alpských lyžiarskych disciplín v stredisku Jasná v okrese Liptovský Mikuláš v rámci zimných olympijských hier 2022 by stáli Slovensko 177 miliónov eur.
Z toho 169 miliónov tvoria investičné výdavky, ktoré by mali ísť zo štátneho rozpočtu. Takmer osem miliónov eur sú prevádzkové náklady na zorganizovanie zjazdových súťaží. Výdavky, ktoré sa na Slovensku predpokladajú pri organizovaní olympijských hier, sú rozpracované v materiáli s názvom Správa o stave prípravy kandidatúry mesta Krakov na organizovanie ZOH Krakov 2022 za spoluúčasti Slovenskej republiky. Materiál v stredu schválila vláda. Zatiaľ nevedno, kde sa ZOH 2022 budú konať, v hre je päť miest a jedným z nich je poľský Krakov.
Najväčšiu časť investičných výdavkov, a to 60 percent, by u nás tvorili výdavky na dopravnú infraštruktúru. Ide o náklady na rekonštrukcie a modernizáciu existujúcich ciest či výstavbu nových úsekov a parkovacích plôch. Prevádzková a organizačná infraštruktúra počíta hlavne s výdavkami na dobudovanie areálu malej olympijskej dediny v priestoroch Akadémie ozbrojených síl generála M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši. Peniaze by išli aj do bezpečnostných opatrení - ochrany objektov, do kamerového systému a zdravotníckeho zabezpečenia. Liptovskú nemocnicu s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláši bude potrebné dobudovať a modernizovať na požadované štandardy. Investičné výdavky by sa mali čerpať postupne, najväčší objem v rokoch 2018 - 2020.
Najväčšiu položku v prevádzkovom rozpočte by mali tvoriť výdavky na ubytovanie a stravovanie účastníkov, ktoré zabezpečia v Akadémii ozbrojených síl. V prípade úspešnej kandidatúry by v ňom služby mali poskytovať približne 800 športovcom a členom realizačných tímov a 600 členom technického personálu. Uvažuje sa o 15 000 návštevníkoch denne. Výdavky na bezpečnosť a zdravotnú službu sú druhou najväčšou položkou. Obsahujú najmä výdavky na personálne zabezpečenie bezpečnostnej a zdravotnej služby. "Dôležitou časťou rozpočtu budú výdavky na úpravu zjazdových tratí a ich príslušenstva, ktoré sa bude zabezpečovať permanentne 24 hodín," povedal hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák. Sú tu aj výdavky na testovacie podujatia pred začiatkom hier. V rozpočte sa uvažuje aj o rezerve na nepredvídané výdavky vo výške päť percent prevádzkových výdavkov.
Na Slovensku by sa mali v rámci ZOH Krakov 2022 konať len alpské lyžiarske disciplíny, a to v existujúcom lyžiarskom stredisku Jasná – Nízke Tatry v okrese Liptovský Mikuláš. Všetky ostatné disciplíny budú organizované na území Poľskej republiky, najmä v Krakove a Zakopanom. Poliaci pri príprave kandidatúry využili výnimku pre ZOH v Olympijskej charte, podľa ktorej sa môžu konať na území iného štátu len disciplíny, pre ktoré kandidát nemôže usporiadať súťaže v dostatočnej kvalite. Výber dejiska ZOH 2022 je rozdelený do dvoch fáz. V prvej na základe odporúčania pracovnej skupiny vyberie exekutíva Medzinárodného olympijského výboru finalistov z pätice Krakov, Almaty, Peking, Ľvov a Oslo. Vybraní kandidáti sa potom budú na zasadnutí MOV 31. júla 2015 v Kuala Lumpure uchádzať o právo zorganizovať podujatie. Všetci piati ašpiranti musia do 14. marca 2014 doplniť svoje prihlášky o konkrétne projekty.