Prípad Armstrong vedie WADA k úvahám o amnestii
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Skúsenosti s kauzou bývalého cyklistu Lancea Armstronga vedú šéfa celosvetového boja proti dopingu Johna Faheya k úvahám o amnestii pre všetkých športovcov, ktorí napravia vlastné zlyhanie pomocou pri odhaľovaní podvodov.
Pri odkrývaní Armstrongových tajomstiev využila Antidopingová agentúra USA (USADA) výpovede viacerých jeho bývalých kolegov z tímu US Postal, ktorí sami užívali zakázané látky a boli súčasťou "najdômyselnejšieho, najprofesionálnejšieho a najúspešnejšieho dopingového programu v histórii športu". Vyšetrovanie nastolilo nie len v cyklistickom svete otázku, či netreba svedkov, ktorí nemajú čisté svedomie, motivovať odpustením trestu.
"Intenzívne sa touto myšlienkou zaoberám. Treba povedať, že rozhodnutie nie je na cyklistike, amnestia patrí do agendy Svetovej antidopingovej agentúry (WADA), ktorá musí zaujať jasné stanovisko," priznal prezident WADA Fahey a pokračoval v úvahe: "Buď amnestiu zavedieme len v cyklistike, alebo si povieme, že ju uplatníme vo všetkých odvetviach a ak nastane nejaký problém, môžeme športovcov očistiť a dovoliť im začať odznova. Musíme to premyslieť."
Austrálčana prekvapili závery vyšetrovania USADA. Nečakal taký prepracovaný systém dopovania. "Nemyslel som si, že to zašlo tak ďaleko, ako naznačuje spis. Celý svet sa teraz pozerá, čo s tým cyklistika spraví," povedal Fahey.
Medzinárodná cyklistická únia (UCI) tisícstranový spis študuje, aby rozhodla, či potvrdí doživotný dištanc pre Armstronga, ktorý medzitým ukončil kariéru, a vezme mu právo považovať sa za víťaza siedmich ročníkov Tour de France.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
TASR