Kuzminová na svojej poslednej olympiáde 13. Pred ňou Paulína Fialková

Kuzminová na svojej poslednej olympiáde 13. Pred ňou Paulína Fialková

Archívna reportáž
embed kód
PJONGČANG / Slovenská reprezentantka Paulína Fialková skončila na jedenástom mieste, čím prekonala aj Nasťu Kuzminovú. Tá napriek dobrej olympijskej minulosti i dobrej tohtoročnej forme stratila počas pretekov nádej na medailové miesto. Na strelnici urobila tri chyby a do cieľa prišla so stratou 54 sekúnd. Skončila na 13. mieste.

Najlepšou Slovenkou sa stala 11. Paulína Fialková s jednou ranou mimo a odstupom 50,6 s. Ešte po druhej streľbe jej patrila lichotivá a nádejná piata pozícia necelých 10 sekúnd od medailových sfér, ale zjavne aj pod vplyvom nedávnej choroby nemala v koncovke sily na stupňovanie, napokon sa neudržala ani v Top 10. Ivona Fialková obsadila 74. priečku a Terézii Poliakovej patrí 83. miesto medzi 87 adeptkami.

Nemecká biatlonistka Laura Dahlmeier zvíťazila aj vďaka bezchybnej streľbe. Druhá skončila Nórka Marte Olsbuová s mankom 24,2 sekundy a tretia bola Češka Veronika Vítková, chýbalo jej 25,8 s. Obe raz zaváhali na palebnej čiare. Slovenskej reprezentantke Anastasii Kuzminovej nevyšiel pokus o zavŕšenie čistého hetriku v tejto disciplíne po zisku zlata v kanadskom Vancouveri 2010 a ruskom Soči 2014. Nesklopila tri terčíky, dva v ľahu a jeden v stoji, a skončila na 13. mieste, zaostala o 53,9 sekundy.

Dvadsaťštyriročná rodáčka z Garmisch-Parterkirchenu Dahlmeier si vybojovala svoj prvý kov pod piatimi kruhmi, hneď najcennejší. Pred štyrmi rokmi najlepšie dopadla vo vytrvalostných pretekoch na 15 km, v ktorých bola trinásta. Medzičasom Dahlmeier nazbierala sedem zlatých medailí na MS, pričom vlani na šampionáte v rakúskom Hochfilzene ohúrila kolekciou 5-1-0. Získala aj veľký glóbus za celkový triumf vo SP 2016/2017 a malé za stíhacie i vytrvalostné preteky. V tejto sezóne síce Dahlmeier aj pre viacnásobné zdravotné problémy napriek úplnej absencii najväčšej rivalky z predchádzajúceho súťažného ročníka Gabriely Koukalovej z Česka trochu poľavila, presadila sa však v stíhačkách v decembrovom francúzskom Annecy-Le Grand Bornand a januárovej talianskej Anterselve. V oboch prípadoch útočila z druhej pozície po šprinte. Formu si načasovala skvele. V sumárnom hodnotení SP figuruje Dahlmeier na štvrtom poste, olympijské výsledky sa doň nepočítajú.

Dahlmeier je druhou nemeckou olympijskou šampiónkou v rýchlostných pretekoch po triumfe Kati Wilhelmz amerického Salt Lake City 2002.

Už Kuzminovej vydarená obhajoba triumfu pred štyrmi rokmi bola medzi ženami precedensom, teraz neprišlo umocnenie výnimočnosti. Tri prvenstvá v rade by boli novým rekordom aj celkovo: legendárny Nór Ole Einar Björndalen sa presadil v najkratšom súperení v rokoch 1998, 2002 a 2014, teda nie bez prerušenia. Kuzminová sa nestala ani treťou pretekárkou pod piatimi kruhmi s tromi úspechmi v individuálnych súpereniach po Wilhelmovej a Bieloruske Darii Domračevovej.

Tridsaťtriročná rodáčka z ruského Ťumeňa Kuzminová stále má na ZOH medailovú bilanciu 2-1-0, striebro získala v stíhacích pretekoch na 10 km vo Vancouveri. Sobotňajším výsledkom si - P. Fialková, pochopiteľne tiež - utvorila akceptovateľnú východiskovú pozíciu pred aktuálnou stíhačkou, ktorá sa uskutoční v pondelok 12. februára od 11.10 h SEČ. V Soči bola Kuzminová v stíhacích pretekoch šiesta.

Manželom Danielom trénersky vedená Kuzminová má v zbierke 11 prvenstiev na vrcholnej medzinárodnej scéne. Nespomenutých deväť, samozrejme, pochádza zo Svetového pohára, z nich štyri v tejto sezóne, v ktorej Kuzminová figuruje na druhej pozícii v priebežnom celkovom poradí po 15 z 22 pretekov a je líderkou práve v šprinte po 5 z 8 položiek.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:45 Najlepšie svetové videá III.
18:40 TIPOS INFO
18:45 Áno, šéfe USA III.
18:05 Súdna sieň
19:05 Súdna sieň
20:10 Doktori I.
18:25 Ruby z dúhy I.
18:40 Požiarnik Sam IX.
18:50 Arthur a Minimojovia
18:20 Černí baroni
20:15 Divergence
22:40 Dobrodruh Flynn