Skoro jasno
10°
Bratislava
Pankrác, Pankrác
12.5.2025
Výplatný deň svetovej atletiky. Ujde sa Slovákom?
Zdielať na

Výplatný deň svetovej atletiky. Ujde sa Slovákom?

Isinbajeva

Zdroj: SITA

ôsmi atléti v každej disciplíne o 3 milióny dolárov

Osemstovkárka Lucia Klocová, trojskokanka Dana Velďáková, trojskokan Dmitrij Vaľukevič a kladivár Miloslav Konopka už mali premiéru vlani. Pôvodne mal štartovať v Stuttgarte aj ďalší kladivár Libor Charfreitag, avšak pre problémy s posunutou platničkou mu lekári odporučili úplný pokoj a zakázali mu akýkoľvek tréning.
Právo štartu vo Svetovom atletickom finále (predtým finále IAAF Grand Prix) si v každej disciplíne vybojovali ôsmi atléti - siedmi na základe umiestnenia v konečnom hodnotení seriálu World Athletics Tour (WAT), ôsmeho pozýva IAAF. V behoch od 1500 do 5000 m má právo účasti až dvanástka atlétov. V každej disciplíne rozdelia 83 000 dolárov (v spomenutých dlhých behoch 87 000 dolárov), víťazovi pribudne na konto 30 000, ďalším v poradí postupne 20 000, 12 000, 7000, 5000, 4000, 3000 až po 2000 dolárov za 8. miesto. Za svetový rekord je špeciálny bonus 100 000 dolárov.

V ére samostatnosti od roku 1993 sa zo slovenských atlétov dostali na medailové priečky na tomto lukratívnom podujatí len kladivár Libor Charfreitag, ktorý skončil v roku 2003 druhý, a guliar Milan Haborák, tretí v roku 2002. Vzhľadom na aktuálnu formu a možnosti súperov majú reálnu šancu skončiť na stupňoch víťazov až traja - Klocová, Hrašnová a Vaľukevič.


"Po tréningovom výpadku, keď som po návrate z Pekingu brala antibiotiká, postupne pridávam tréningové dávky a verím, že sa mi sila vráti a v Stuttgarte budem mať na to, aby som zabehla dobrý čas," nádejala sa Lucia Klocová. V Stuttgarte bude na osemstovke zrejme opäť bezkonkurenčná Pamela Jelimová, avšak ďalšie medailové priečky sú otvorené pre ktorúkoľvek z osmičky štartujúcich.
Sklamanie z pekinskej olympiády, kde mu postup do finále ušiel iba o dva centimetre, si cez víkend môže aspoň čiastočne zmierniť slovenský trojskokanský rekordér Dmitrij Vaľukevič. Minulú nedeľu dosiahol v Dubnici n/V. tretí najlepší výkon kariéry 17,36 m (v štyroch zo šiestich pokusov skočil za 17 m), ale nebol úplne spokojný. "Vo Svetovom atletickom finále chcem skočiť ďalej, cítim ešte rezervy," tvrdil piaty z halových MS 2008 vo Valencii. "Trúfam si aj na medailové umiestnenie."
Martina Hrašnová si aj po pekinskom finále, hoci trénovala iba minimálne, udržala sedemdesiatmetrovú formu. Vo všetkých troch poolympijských štartoch prekonala 72 metrov a zdolala ju len Kubánka Yipsi Morenová, preto má tiež reálnu šancu zabojovať o medailu.
Hrašnovej kladivársky aj klubový kolega z banskobystrickej Dukly Miloslav Konopka, ktorého IAAF pozvala do Stuttgartu až dodatočne, nemá veľké ambície. "Na špičkový výkon sa už teraz necítim, od olympiády v Pekingu som takmer netrénoval. Ak by som hodil okolo 72 až 73 metrov, bol by som spokojný." Azda najťažšie to bude mať cez víkend trojskokanská rekordérka Dana Velďáková a akékoľvek lepšie umiestnenie ako siedme alebo ôsme bude pre zverenkyňu Radoslava Dubovského úspechom.
K vrcholom Svetového atletického finále bude patriť ženská výška s Vlašičovou, Čičerovovou, Hellebautovou či Friedrichovou. Útok na svetový rekord však asi nie je reálny, ale v ženskej žrdi za istých okolností áno. Na záverečnom podujatí Zlatej ligy v Bruseli síce 24-násobná svetová rekordérka Jelena Isinbajevová prekonala minulý piatok len 472 cm, ale v jej prípade nie je nič nemožné. K magnetom finále mal patriť aj beh mužov na 110 m prekážok, avšak svetový rekordér Dayron Robles si na utorkovom mítingu v Záhrebe zranil chodidlo a v Stuttgarte nebude štartovať. Na hladkej stovke chce Asafa Powell prekonať najlepší výkon 9,83 dosiahnutý na nemeckom území, v behu na 400 metrov sa chystá šiesty tohtoročný vzájomný duel olympijského víťaza LaShawna Merritta s majstrom sveta Jeremym Warinerom (bilancia 3:2).
V sobotu sa vo Svetovom atletickom finále predstaví z pätice Slovákov trojskokan Vaľukevič (17.20 h) a kladivárka Hrašnová (17.35), v nedeľu prídu na rad ako prví kladivári s Konopkom (13.35), potom Klocová na 800 m (14.10) a napokon trojskokanka Velďáková (15.45).

Kto proti Slovákom v Stuttgarte a Slováci vo SAF

Účastníci Svetového atletického finále v Stuttgarte v disciplínach, v ktorých štartujú slovenskí atléti, a doterajšie najlepšie slovenské umiestnenia vo Svetovom atletickom finále (Grand Prix) od roku 1993 - prehľad:

Štartové listiny SAF 2008:MUŽITrojskok: Badji (Senegal), Sands (Bah.), Gregório (Braz.), R. Lewis (Grenada), Évora (Port.), Dmitrij Vaľukevič (SR), A. Wilson (USA).Kladivo: Pars (Maď.), Murofuši (Jap.), Ziólkowski (Poľ.), Kozmus (Slovin.), Lingua (Tal.), Al-Zinkawi (Kuvajt), Miloslav Konopka (SR), Rubanko (Ukr.).ŽENY800 m: Cusmová-Piccioneová (Tal.), Sinclairová (Jam.), Jepkosgeiová (Keňa), Lucia Klocová (SR), Meadowsová (V. Brit.), Okorová (V. Brit.), Jelimová (Keňa), Krevsunová (Ukr.).Trojskok: De Oliveirová (Braz.), Lebedevová (Rus.), Šestaková (Slovin.), Mbangová-Etoneová (Kamerun), Pjatychová (Rus.), Udmurtovová (Rus.), Saladuchová (Ukr.), Dana Velďáková (SR).Kladivo: Brkljačičová (Chorv.), Morenová (Kuba), Falzonová (Fr.), Montebrunová (Fr.), Heidlerová (Nem.), Clarettiová (Tal.), Wlodarczyková (Poľ.), Martina Hrašnová (SR).Slováci v TOP 8 vo SAF (predtým IAAF Grand Prix) od roku 1993:2. miesto: Libor Charfreitag, kladivo (2003)3. miesto: Milan Haborák, guľa (2002)4. miesto: Igor Kováč, 110 m prek. (1997)4. miesto: Lucia Klocová, 800 m (2007)4. miesto: Miloslav Konopka, kladivo (2007)5. miesto: Igor Kováč, 110 m prek. (1995)5. miesto: Galina Čisťjaková, trojskok (1997)5. miesto: Libor Charfreitag, kladivo (2004)6. miesto: Libor Charfreitag, kladivo (2005)7. miesto: Dmitrij Vaľukevič, trojskok (2007)7. miesto: Libor Charfreitag, kladivo (2007)8. miesto: Mikuláš Konopka, guľa (2000)8. miesto: Milan Haborák, guľa (2003)8. miesto: Mikuláš Konopka, guľa (2005)8. miesto: Dana Velďáková, trojskok (2007)