Sagan opäť žiaril v Kalifornii. Nielen v koncovkách etáp
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SACRAMENTO / Cyklistické preteky Okolo Kalifornie majú od roku 2010 sedem rôznych víťazov, ale jednu skutočnú osobnosť - Petra Sagana.
Slovenský univerzál počas siedmich účastí na západnom pobreží USA vyhral 15 etáp a vlani sa stal aj celkovým víťazom tohto najväčšieho severoamerického cyklistického podujatia. Tento rok prišiel Sagan do Kalifornie v dúhovom drese úradujúceho majstra sveta, ale príliš si ho neužil. Okrem prvej etapy ho už nemal na sebe ani raz. Po prvom víťaznom finiši v San Diegu sa obliekol do žltého a neskôr celé preteky absolvoval v tradičnej zelenej farbe lídra bodovacej súťaže. Sagan v Kalifornii neustále hýril aktivitou. Ovládol aj štvrtú etapu s cieľom na motoristickom okruhu Laguna Seca a v záverečný víkend dvakrát finišoval ako druhý, keď ho zdolali iba Nór Alexander Kristoff a britský rýchlik Mark Cavendish. Náležitú pozornosť vzbudil najmä v predposlednej etape s cieľom v Santa Rose, kde sa zapojil do záverečného špurtu napriek tomu, že predtým takmer celú etapu strávil v úniku. Vyše 30 km dokonca sám vpredu šliapal do pedálov, kým ho pelotón nedostihol.
"Keď sme viacerí v skupinke v úniku, málokto sa nájde taký, kto chce ťahať so mnou. Keď sa rozhodnem ujsť, všetci sa idú potrhať, aby ma dostihli. Nemôžem ovplyvniť, čo chcú ostatní. Robím len to, čo považujem za najlepšie. Aj preto som sa rozhodol pre samostatný útok. Považoval som to za lepšie, ako sa trápiť v skupine sám," vysvetlil Peter Sagan na webe Cyclingnews. Napokon vo finiši etapy na páske iba o pár centimetrov zaostal za Kristoffom, ktorý mal mohutnú podporu spolujazdcov. "To je typický Peter - schopný všetkého. Má široký repertoár možností ako dosiahnuť etapové víťazstvo - v hromadnom dojazde, po sóle, či vo vrchárskom závere. Bola to neuveriteľná jazda v jeho podaní," pochválil P. Sagana za výkon v siedmej etape športový riaditeľ Tinkoffu Patxi Vila.
Sagan už pred pretekmi upozornil na to, že vzhľadom na náročný horský profil viacerých etáp jeho obhajoba celkového triumfu neprichádza do úvahy. Napokon výraznejšie zaostal iba v jedinej etape, keď v cieľovom stúpaní na Gibraltar Road došiel do cieľa stopiaty s vyše 21-minútovým mankom. Nebyť tohto zaváhania, mohol byť v prvej desiatke celkovej klasifikácie (skončil 35.), ale o to mu zjavne nešlo. Až v piatich z celkového počtu siedmich etáp však útočil na víťazstvo a v časovke podal svoj štandard, keď skončil dvadsiaty tretí. Športový riaditeľ Patxi Vila po skončení pretekov chválil, lebo mal čo. "Som hrdý na Petrove výkony, ale aj jeho spolujazdcov počas celého týždňa. Prišli sme sem so snahou vybojovať etapové víťazstvo a odchádzame s dvoma a tiež dvoma druhými miestami a zeleným dresom. Aj mladí jazdci ukázali svoj potenciál a môžu si z pretekov zobrať veľa dobrého do budúcnosti," uviedol Patxi Vila na webe tímu Tinkoff.
Sagan je už niekoľko rokov cyklistický pojem, ale fanúšikovia na celom svete ho milujú aj pre jeho ľudské kvality a bezprostredné správanie. Aj v Kalifornii rozdal stovky podpisov a nechal sa vyfotiť s množstvom fanúšikov, najmä malých detí. V záverečnej etape s cieľom v Sacramente sa denník Sacramento Bee pristavil pri jednom z fanúšikov, ktorý vidiac Sagana mával a drukoval ako na majstrovstvách sveta. "Konečne som ho videl naživo a môj víkend sa môže skončiť. Je to môj najobľúbenejší cyklista," cituje portál sacbee.com Brandona van Cleveho.
Najviac etapových víťazstiev na Okolo Kalifornie (2006 - 2016):
Peter Sagan (SR) 15 (2016: 2, 2015: 2, 2014: 1, 2013: 2, 2012: 5, 2011: 1, 2010: 2)
Mark Cavendish (V. Brit.), 10 (2016: 1, 2015: 4, 2014: 2, 2010: 1, 2009: 2)
Levi Leipheimer (USA) 5 (2011: 1, 2009: 1, 2008: 1, 2007: 2)
Juan José Haedo (Arg.) 5 (2008: 1, 2007: 2, 2006: 2)
George Hincapie (USA) 3 (2008: 1, 2006: 2)
Dave Zabriskie (USA), 3 (2012: 1, 2011: 1, 2010:1)