Lomnický do finále, Velďákovej chýbali centimetre
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: sita - Marcel Lomnický
MOSKVA / Slovenský reprezentant Marcel Lomnický (AC Stavbár Nitra) obsadil v kvalifikácii kladivárov na XIV. atletických majstrovstvách sveta v Moskve 6. miesto výkonom 76,97 m a s prehľadom postúpil do pondelkového 12-členného finále. Súboj o medaily sa začne na štadióne v Lužnikách o 18.30 h SELČ.
Lomnický hádzal v A-.skupine, skončil v nej tretí, keď za limitom (77,00 m) zaručujúcim priamy postup do finále zaostal iba o 3 cm. No už vtedy bola jeho účasť medzi elitným tuctom takmer istá, lebo v kvalifikačnej B-skupine muselo zo 14 kladivárov hodiť až 10 viac ako slovenský reprezentant, čo bolo nepravdepodobné.
Napokon sa predpoklady potvrdili, pred Lomnického sa z „béčka“ dostali len olympijský víťaz z Pekingu 2008 Slovinec Kozmus (78,10), Nazarov z Tadžikistanu (77,93) a Rus Litvinov (77,41). Kvalifikačnú A-skupinu vyhral olympijský šampión z Londýna 2012 Maďar Krisztián Pars výkonom 79,06 m pred Čechom Lukášom Melichom (78,52 m). Lomnický bol tretí, získal skalp víťaza OH 2004 a obhajcu titulu Japonca Kodžiho Murofušiho.
Dvadsaťšesťročný Lomnický, dvojnásobný strieborný medailista zo Svetovej univerziády (2011, 2013), začal moskovskú kvalifikáciu výkonom 74,11 m, po prvej sérii bol v „áčku“ tretí. Potom sa zlepšil na 76,97 a v treťom pokuse hodil tiež solídnych 76,60 m, čím potvrdil mimoriadne stabilnú výkonnosť v letnej sezóne.
"Dopadlo to výborne. Naša kvalifikačná skupina bola lepšia, preto si myslím, že s postupom nebudem mať problém,“ vravel Marcel Lomnický ešte pred skončením kvalifikačnej B-skupiny pre internetovú stránku svojej manažérskej skupiny Top Athletics. „Hádzal som dostatočne uvoľnene ako v rozcvičke. Prvý hod bol na istotu, aby sa nezopakoval olympijský Londýn, kde som nezačal dobre, a potom som bol pod tlakom. V druhom pokuse som sa do toho poriadne obul a aj tretí hod som si užíval. Ak sa mi podarí podobný výkon vo finále, bude to stačiť na 6. - 7. miesto, ale ja chcem viac.“
Lomnický, ktorý nemá trénera alen občas v USA konzultuje svoju prípravu s Gregom Jackom a na Slovensku s Milošom Gašajom, si pochvaľoval moskovský vrhačský kruh a nesťažoval sa ani na teplotu.
„Kruh je výborný, dobre drží nohu. Teplo mi neprekážalo, ale vo finále to bude lepšie, hádžeme totiž večer a navyše sa má ochladiť. Už sa na to teším, aby som to mal čím skôr za sebou. Nerád čakám, už toto dvojdňové čakanie na súťaž v Moskve mi išlo na nervy,“ priznal kladivár AC Stavbár Nitra, ktorý sa po ME v Helsinkách (11.) dostal druhý raz v seniorskej kariére do finále na vrcholnom podujatí.
J. Velďákovej chýbalo na postup do finále len 10 cm
Slovenskej reprezentantke Jane Velďákovej (VŠC Dukla B. Bystrica) sa v treťom štarte na atletických majstrovstvách sveta v kariére nepodarilo postúpiť do 12-členného nedeľného finále. Zverenka trénera Radoslava Dubovského dosiahla v Moskve v kvalifikácii v druhom pokuse 648 cm a od účasti v boji o medaily ju delilo len 10 cm! Celkovo obsadila 19. miesto z 31 účastníčok.
Velďáková už sa do finále na MS raz dostala, v Osake 2007 skončila dvanásta. Moskovskú kvalifikáciu začala skokom 643 cm, potom sa zlepšila o 5 cm, no v záverečnom už ďalšie potrebné centimetríky nepridala (636 cm).
Závacký v rozbehu stovky 10,46, "zaspal" na štarte
Slovenský reprezentant Adam Závacký (Slávia STU Bratislava) obsadil v II. rozbehu na 100 m na XIV. majstrovstvách sveta v atletike v Moskve 6. miesto časom 10,46 sekundy (vietor -0,4 m/s) a do nedeľného semifinále medzi 24 najlepších nepostúpil.
Prvý Slovák na štarte stovky v histórii MS dosiahol svoj tretí najlepší regulárny čas v kariére, lepší bol len v polovici mája v I. českej lige v Hodoníne (10,21 vo finále a 10,22 v rozbehu).
Zverenec trénera Kristiána Cupáka však okrem Ekvádorčana Quiňóneza (osobný rekord 10,09) a Alberga zo Surinamu (na štarte zakopol) mohol zdolať minimálne ešte jedného súpera, ale zle odštartoval. Jeho reakcia 0,205 s bola jednoznačne najslabšia z celej osmičky.