Olympiáda v roku 1948. Športovci spali na internátoch
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Metropola Veľkej Británie privíta olympijské hry už po tretíkrát v histórii. Prvý raz do Londýna zavítali športovci v roku 1908 a druhý o štyridsať rokov neskôr. Na ďalšiu šancu čakalo mesto 64 rokov.
Podal protest a vyhral
Londýn usporiadal prvý raz olympiádu v roku 1908. Domáci oslavovali celú výpravu Veľkej Británie, ktorá získala 56 zlatých medailí a talianskeho maratónca Doranda Pietriho. Ten vyčerpaný, dehydrovaný a na pokraji kolapsu pred cieľom niekoľkokrát spadol. Lekár a riaditeľ pretekov mu pomohli dostať sa do cieľa, ale zlato z toho nebolo. Druhý Američan Johny Hayes podal protest a maratón napokon vyhral on.
Druhá preslávila Zátopka
Druhú olympiádu prežil Londýn v roku 1948. Po druhej svetovej vojne zničená krajina usporiadala skromné, ale pekné hry, aj keď nepostavila žiadne nové športovisko. Pretekári nebývali v olympijskej dedine, ale na internátoch a doniesli si so sebou dokonca aj jedlo a vodu.
Nemecko a Japonsko ako vojnových agresorov na Hry nepozvali, sovietskym športovcom zasa zakázal štartovať Stalin. Londýn v roku 1948 preslávil najmä československého bežca Emila Zátopka. Ten získal zlato v behu na 10 tisíc metrov a striebro na polovičnej trati. Zažiarila aj vtedy 30-ročná matka troch detí Fanny Blankersová-Koenová. Lietajúca Holanďanka získala štyri zlaté medaily v behoch na 100 a 200 metrov, v behu na 80 metrov cez prekážky a v štafete 4x100 metrov.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
ISIFA