Haborák? Doživotie!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Neborák Haborák mal pozitívnu B-vzorku
Jej analýza sa uskutočnila v utorok 20. a v stredu 21. júla. Namerané hodnoty boli nízke (2,1 nanogramu), ale v prípade stanozololu je nulová tolerancia na prítomnosť v organizme.
Tridsaťsedemročného rekordéra čaká v zmysle Svetového antidopingového kódexu WADA doživotný zákaz športovej činnosti viažuci sa na vrcholový i výkonnostný šport, pretože ide už o jeho druhé previnenie. "Keďže A aj B-vzorka boli totožné, výsledok béčka sa považuje za konečný výsledok. Prešla piatimi nezávislými meraniami, aby nevznikli nijaké pochybnosti," zdôraznil Motyčík.
Stanozolol je anabolikum, ktoré pomáha rastu a regenerácii svalovej hmoty a je na trhu pomerne ľahko dostupné. Za analýzu antidopingovej B-vzorky zaplatil Haborák seibersdorfskému laboratóriu 730 eur. Prípad bude teraz ďalej riešiť Slovenský atletický zväz (SAZ) prostredníctvom svojej disciplinárnej komisie.
Mimosúťažné testovanie Milana Haboráka nariadila ADA SR. Zaujímavé je, že 27. júna na majstrovstvách SR v Nitre, teda šesť dní po odbere s pozitívnym výsledkom, komisári ADA SR vykonali u banskobystrického atléta ďalšiu skúšku - s negatívnym výsledkom. "Zrejme u testovaného atléta išlo o tabletovú formu užitia stanozololu, keďže hodnoty boli nízke," uviedol Miroslav Motyčík. "Je dosť možné, že ak by sa skúška uskutočnila o deň či dva neskôr, výsledok antidopingového testu by bol negatívny. Komunikácia s Milanom Haborákom bola maximálne korektná, bol k nám ústretový a našli sme súlad. Po oznámení previnenia atlét vyjadril ľútosť nad tým, čo sa stalo. Vzhľadom na jeho druhé previnenie nebude môcť vykonávať nijakú činnosť ako športovec, tréner či funkcionár na vrcholovej či výkonnostnej úrovni."
Prvý raz neprešiel Haborák dopingovou kontrolou 17. júla 2004 na mítingu v Madride, pričom o pozitívnom teste na peptidový hormón hCGF (chorionový gonadotropín) sa dozvedel až o mesiac neskôr v dejisku OH v Aténach, odkiaľ musel predčasne odcestovať domov. Pozitívny test potom 2. 9. 2004 potvrdila aj analýza Haborákovej B-vzorky v madridskom laboratóriu. Guliar sa snažil ešte endokrinologickými vyšetreniami dokázať, že neužil zakázané prostriedky a zvýšenú hladinu hCG vyprodukoval jeho organizmus. Lekárska komisia Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) však výsledky lekárskych vyšetrení, ktoré mali dokázať guliarovu nevinu, neuznala. Disciplinárna komisia SAZ preto 1. decembra 2004 udelila Milanovi Haborákovi dvojročný dištanc do 17. júla 2006.
Dopingové kauzy v slovenskej atletike v ére samostatnosti od roku 1993 - prehľad:
1993
Lekárka na banskobystrickom športovom gymnáziu liečila trojskokanku Zuzanu Šmehylovú nevedomky prípravkom obsahujúcim zakázaný efedrínový stimulant, atlétku potrestali zákazom činnosti na 3 mesiace.
2002
Guliar Mikuláš Konopka mal po zisku bronzu na halových ME vo Viedni pozitívny test na anabolický steroid stanozolol, dostal dvojročný dištanc.
2003
Juniorská vicemajsterka sveta v hode kladivom z roku 2002 Martina Danišová (v súčasnosti už Hrašnová) mala na mimosúťažnej kontrole v máji v Banskej Bystrici pozitívny test na anabolický steroid nandrolón a dostala zaň dvojročný dištanc.
2004
Paralympijská reprezentantka SR v skoku do výšky a do diaľky Lenka Gajarská užila zakázaný clenbuterol a musela si odpykať dvojročný zákaz činnosti.
Na júlovom mítingu IAAF v Madride zistili guliarovi Milanovi Haborákovi v tele zakázaný peptidový hormón hCG (chorionový gonadotropín). Správa o pozitívnom teste ho už zastihla v Aténach v dejisku OH a okamžite ho vylúčili z výpravy SR. Disciplinárka mu vymerala dvojročný trest.
Vicemajsterka SR vo vrhu guľou, Ružomberčanka Andrea Burgárová, mala na septembrovom mítingu EAA Atletický most 2004 v Dubnici nad Váhom pozitívny dopingový nález na anabolický steroid stanozolol, za čo dostala zákaz činnosti na 2 roky.
2008
V dopingovej vzorke guliara Mikuláša Konopku sa po mimosúťažnej kontrole 13. mája našli stopy metabolitu metandienon. Keďže išlo už o jeho druhé previnenie, dostal doživotný zákaz činnosti.
2010
Slovenský rekordér vo vrhu guľou Milan Haborák mal tesne pred ME v Barcelone pozitívny antidopingový test na metabolity anabolického steroidu stanozolol na mimosúťažnej kontrole 21. júna. Ide o jeho druhé previnenie a rovnako ako jeho švagra Mikuláša Konopku, aj Haboráka čaká od disciplinárnej komisie SAZ doživotný zákaz činnosti vo vrcholovom a výkonnostnom športe vo všetkých funkciách.