Budú profesionálni športovci? Paralympionici a deaflympionici sa dožadujú podpory

Budú profesionálni športovci? Paralympionici a deaflympionici sa dožadujú podpory

BRATISLAVA / Najlepší slovenskí reprezentanti patria pod tri rezortné strediská športu. Majú s nimi uzatvorenú pracovnú zmluvu a vytvorené optimálne podmienky na prípravu. V januári by sa mala vláda zaoberať návrhom, ako medzi nich začleniť aj úspešných paralympionikov a deaflympionikov. Zo 146 tabuľkových miest totiž zatiaľ obsadili len zopár.

Slovenskí paralympionici a deaflympionici sa môžu pochváliť množstvom medailí. Štatútom, profesionálneho športovca, teda tým, že patria pod rezortné športové stredisko, však iba dvaja z nich. Strelci Radoslav Malenovský a Veronika Vadovičová sú členmi športového centra polície. "Veľa našich športovcov si pred paralympiádou berie niekoľkomesačné neplatené voľno. Riskujú prácu niektorí. Viem, že už sa stalo, že už ich späť do práce ani nevzali," hovorí Veronika. 

Práve preto sa už niekoľko rokov snaží Slovenský paralympijský výbor v spolupráci so Slovenským olympijským výborom o profesionalizáciu jeho najlepších členov. Išlo by o optimalizáciu fungovania centra športovej polície, Dukly Banská Bystrica a Národného športového centra pre zabezpečenie štátnej reprezentácie.

Pripomienkovať by ho mali okrem ministerstva školstva aj ministerstvo obrany a vnútra, pod ktoré jednotlivé strediská patria."Paralympijský šport sa za posledné roky vo svete sprofesionalizoval. Je ťažké držať krok so špičkou. Takže byť členom štátneho športového centra by pomohlo. Nemyslím si, že by to bola veľká záťaž pre štátny rozpočet," vraví Radoslav. 

Zatiaľ však nie je známe, koľkí paralympijskí a deaflympijskí športovci by sa mohli stať profesionálmi.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

07:30 Súdna sieň
08:35 Súdna sieň
09:45 OCHRANCOVIA
07:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:45 Najkrajšie bývanie
09:50 Hľadá sa dom pre milionárov II.
07:40 Nákupné maniačky
09:00 Najlepšie torty
10:20 KLENOT TV
08:20 Ovečka Shaun V.
08:30 Mášine rozprávky
08:35 Oskar v balóne
08:10 Angel-A
09:50 Sexy 40
11:35 Maradona