Matej Tóth dostal informáciu od medzinárodnej disciplinárky. Nič nie je jasné

Matej Tóth dostal informáciu od medzinárodnej disciplinárky. Nič nie je jasné

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / O tom, či verdikt disciplinárnej komisie Slovenského atletického zväzu v prípade kauzy olympijského šampióna v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016 Mateja Tótha Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) akceptuje, alebo sa proti nemu odvolá na Športový arbitrážny súd (CAS) do Lausanne, sa definitívne rozhodne najneskôr 18. decembra 2017.

Od zaslania dokumentácie uplynulo už 45 dní. Disciplinárna komisia Slovenského atletického zväzu v októbri uznala fakty, ktoré predložil olympijský víťaz v chôdzi ako dôkaz, že nešlo o doping. Matej Tóth už môže trénovať, ale stále má pozastavenú pretekársku činnosť. Dnešný deň označil za hraničný. V nedeľu 3. decembra o polnoci uplynula lehota ntotha vyjadrenie sa IAAF k verdiktu, tá v rámci svojich pravidiel využila možnosť predĺženia lehoty o ďalšie dva týždne.

 „V pondelok 4. decembra IAAF doručila Slovenskému atletickému zväzu a aj mne list, v ktorom informuje o predĺžení lehoty na vyjadrenie sa v mojom prípade o dva týždne v súlade s pravidlami IAAF. Dôvod tohto kroku je, že IAAF doteraz nedostala vyjadrenie svojho panela expertov – IAAF Doping Review Board – ktorý posudzuje môj prípad. V liste z IAAF je taktiež uvedené, že hraničný termín, do ktorého sa musia vyjadriť, je 18. december 2017, informoval Matej Tóth.

V správe, ktorú médiám v pondelok večer zaslal Slovenský atletický zväz sa ďalej uvádza:

"Disciplinárka šesť týždňov od svojho prvého zasadnutia skúmala expertízy dodané Matejom Tóthom, ktoré vysvetľovali dôvod nízkej hladiny hemoglobínu v antidopingovej vzorke odobratej 4. mája 2016. Bola to jediná z 24 vzoriek, ktoré mu pre potreby sledovania krvného obrazu v biologickom pase športovca odobrali v období rokov 2009 – 2016, s hodnotou mimo vymedzeného rámca. Na základe tejto jedinej odchýlky, navyše len tesnej, experti IAAF obvinili 34-ročného chodca banskobystrickej Dukly z krvného dopingu. Podľa nich názoru Tóth pravdepodobne manipuloval s vlastnou krvou s využitím nedovolených metód, konkrétne autológnej transfúzie.

DK SAZ preskúmala nielen Tóthom dodaný 250-stranový s 25 prílohami od 7 odborníkov v oblasti hematológie a metabolomiky zo 6 krajín, ale nechala si vyprmmacovať všportlastné posudky. Expertízy Kevina Hamptona, popredného britského hematológa a odborníka na biologické pasy športovcov, a tiež profesora Tomáša Káru, špičkového českého kardiochirurga s bohatými skúsenosťami v oblasti športovej medicíny so zameraním sa na riadenie krvného obehu a záťažovú fyziológiu na Klinike kardiovaskulárnych chorôb na prestížnej Mayo Clinic v americkom Rochestri, podľa DK SAZ potvrdili zistenia expertov, ktorí vypracovali posudky pre Tótha.

Prípad teda 4. decembra 2017 stále nie je definitívne ukončený. Ak sa IAAF a jej panel expertov nestotožní s vysvetleniami poskytnutými Matejom Tóthom, môže sa riadiaci orgán svetovej atletiky ešte obrátiť na Športový arbitrážny súd."

Pozrite si archívnu reportáž, ako si Matej Tóth kráti čakanie na výsledky:

Zdroj: noviny.sk/SAZ

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:35 Noviny TV JOJ
06:25 Krimi
06:55 Noviny TV JOJ
05:50 NOVÉ BÝVANIE
06:40 Fantastické torty
07:30 Fantastické torty
06:20 Extrémna premena II.
08:00 Policajt z L.A.
10:40 Najkrajšie bývanie II.
05:10 Sam a Max
05:35 Lovci drakov
06:00 Marvin, stepujúci koník I.
05:30 Jmenuji se Jerry
07:20 Útěk z polygamie
08:55 Božská Florence