Zatiahnuté
Bratislava
Alfonz
28.1.2023
Lietajúceho Baumgartnera (43) videlo naživo 8 000 000 ľudí
Zdielať na

Lietajúceho Baumgartnera (43) videlo naživo 8 000 000 ľudí

39 044 metrov a prekonaná rýchlosť zvuku. Félix Baumgartner (43) je skrátka borec. Rakúšanovi sa včera večer podaril jeden z najväčších rekordov sveta. Na Zem zoskočil priamo zo stratosféry a ako prvý človek prekonal rýchlosť zvuku! O ďalšie prvenstvo sa postarali jeho fanúšikovia, ktorí prekonali internetový YouTube rekord!

Lepší, ako kráľovská svadba

Rekordný zoskok zlomil aj rekord v sledovanosti na portáli YouTube, keď si niekoľkohodinový živý prenos zaplo viac ako osem miliónov ľudí. "Stojac na schodíku som cítil, že ma sleduje celý svet. Želal som si, aby mohli vidieť to, čo som videl ja. Bolo to úžasné," povedal 43-ročný Rakúšan po tom, ako opäť stál na pevnej zemi.

Podľa webovej stránky magazínu The Hollywood Reporter sú dva dôvody, prečo skok pritiahol toľko online divákov. Prvým je skutočnosť, že v USA pokus vysielal len Discovery Channel, zatiaľ čo predchádzajúci uchádzači o titul najsledovanejšieho internetového live prenosu boli vo vysielaní televíznych kanálov dostupných viacerým divákom a diváčkam.

Druhým je to, že predchádzajúce online prenosy bolo možné sledovať na viacerých stránkach, čím sa diváci rozdelili. Britskú kráľovskú svadbu napríklad v roku 2011 sledovali dva milióny unikátnych návštevníkov portálu livestream.com, ďalšie tri milióny prostredníctvom Akamai a mnohí ďalší cez iné zdroje.

Cieľ dopadu? UFO Roswell

Baumgartner sa v nedeľu postaral o najdlhší a najrýchlejší voľný pád v histórii, pri ktorom za približne 40 sekúnd dosiahol rýchlosť 1179 kilometrov za hodinu, pričom jeho maximálna rýchlosť bola 1342,8 kilometrov za hodinu. Bývalý vojenský parašutista sa tak stal vôbec prvým človekom na svete, ktorý prekonal rýchlosť zvuku bez pomoci akéhokoľvek zariadenia.

Rodáka zo Salzburgu vyniesol z letiska v meste Roswell v Novom Mexiku do výšky 39 045 metrov špeciálny balón naplnený héliom, ktorý je zároveň najväčším balónom v histórii, aký kedy niesol človeka. Baumgartner taktiež vytvoril nový svetový rekord v najvyššom lete v balóne. Doterajší rekord držali Američania Victor A. Prather Jr. a Malcolm D. Ross, ktorí v roku 1961 vzlietli do výšky 34,67 kilometrov. Zatiaľ však Baumgartner čaká na oficiálne potvrdenie týchto rekordov Medzinárodnou aeronautickou federáciou (FAI).

Porucha = koniec. Absolútny

Baumgartnerov skok sa mal uskutočniť pôvodne už v utorok 9. októbra, pre poveternostné podmienky ho však museli presunúť na nedeľu. Rakúšan mal pri skoku oblečený pretlakový oblek s prísunom kyslíka, ktorého natrhnutie by znamenalo jeho okamžitú smrť. Je podobný tým, aké nosia kozmonauti, no je tuhší a zároveň ohybnejší. Skokana izoloval aj od extrémne nízkych teplôt a chránil ho pred supersonickým treskom.

“Ak sa niečo pokazí, tak jediné, čo vám môže pomôcť, je Boh. Pretože, ak vám dôjde šťastie a schopnosti, tak vám nezostáva nič iné, len dúfať, že On vás v tom nenechá,“ uviedol ešte v utorok skokan, ktorý prekonal rekord Joea Kittingera z roku 1960. Ten vtedy skočil z výšky 31,333 kilometra. Dnes 84-ročný Kittinger je v súčasnosti členom Rakúšanovho tímu a veril, že jeho rekord prekoná. Celý pokus nakrúcali BBC a National Geographic, pričom z neho vznikne dokument, ktorý by mal mať premiéru v novembri.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

SITA/AP

Súvisiace články