Jasno
-7°
Bratislava
Oldrich
3.12.2023
Zelený Sagan si splnil sen, chorý Velits čakal od TdF viac
Zdielať na

Zelený Sagan si splnil sen, chorý Velits čakal od TdF viac

Peter Sagan ako prvý Slovák získal zelený dres víťaza bodovacej súťaže na Tour de France.

Tajný sen sa cyklistovi Petrovi Saganovi splnil a ako prvý Slovák v histórii vyhral bodovaciu súťaž o zelený dres na Tour de France. Jazdca tímu Liquigas bolo na 99. ročníku "starej dámy“ okrem víťazného Bradleyho Wigginsa najviac vidieť a najčastejšie sa o ňom hovorilo. Aj vďaka nemu sa Slovensko dostalo do povedomia mnohých ľudí vo Francúzsku, Belgicku či Švajčiarsku, kadiaľ tento rok prechádzali slávne preteky. Sagan si svojou bezprostrednosťou podmanil fanúšikov, vo Francúzsku je na webe v týchto dňoch populárne video, ako sa podpisuje jednej z fanúšičiek na prsia.

Sagan sa do zeleného dresu po prvý raz obliekol v druhej etape, pred ktorou bol v tejto klasifikácii druhý za Fabianom Cancellarom, ten však mal na sebe hodnotovo vyššie žlté tričko. V 2. etape sa Slovák dostal na čelo bodovacej súťaže a svoje vedenie už nepustil z rúk. Pred záverečným týždňom už bolo prakticky jasné, že príde o dres, len ak preteky nedokončí. Definitívne ho potvrdil v piatkovej 18. etape, po ktorej mal veľký 122-bodový náskok pred Andrém Greipelom. Celkovo napokon zdolal Nemca o 141 bodov a jeho dominancia v tejto súťaži bola jednoznačná.

Sagan na Tour de France dosiahol tri etapové prvenstvá a nadviazal na úspechy z posledných viacdňových podujatí. Na Okolo Kalifornie uspel päťkrát, na Okolo Švajčiarska štyrikrát. S troma víťazstvami a zeleným dresom vyhral stávku aj so šéfom spoločnosti Liquigas a mal by dostať automobil Porsche. "Na začiatku Tour som si bol istý, že získa zelený dres. V úspech v troch etapách som príliš neveril. Myslel som si, že vyhrá len jednu etapu,“ povedal pre VeloNews generálny manažér tímu Liquigas-Cannondale Roberto Amadio.

Sagan je najmladší držiteľ zeleného dresu od roku 1966, keď ho rovnako vo veku 22 rokov získal Willy Planckaert. Triumfom v prvej etape v Seraingu sa stal najmladším víťazom etapy na Tour od výhry Lancea Armstronga v roku 1993. Sagan k triumfu v Seraingu pridal aj vavríny v etapách do Boulogne-sur-Mer a Metz. Prekvapil v náročnej 14. etape, kde sa dostal do úniku a vydržal tempo aj skvelých vrchárov. S výnimkou prológu chodil na slávnostný ceremoniál pravidelne po každej etape a stal sa najdekorovanejším jazdcom pretekov, na ktorých mu prischla prezývka Tourminátor. "Chcel som vyhrať etapu, podarili sa až tri. Chcel som tiež zelený dres a aj to mi vyšlo. Som veľmi rád za všetko, čo som dokázal. Boli to neskutočné tri týždne,“ povedal Peter Sagan.

Po Tour de France vládne v tíme Liquigas-Cannondale veľká spokojnosť. Sagan dokázal vo viacerých etapách jazdiť aj pre lídra tímu na celkové poradie Vincenza Nibaliho. "Toto je asi najlepšia Tour de France Liquigasu v histórii, Vincenzo Nibali skončil tretí, ja mám zelený dres. Sme nadšení, že nám to ide. Na svoju premiérovú Tour de France budem mať len tie najlepšie spomienky. Sú to úplne iné preteky ako ostatné. Som rád, že som ju mohol dokončiť. Je to celkovo niečo neuveriteľné,“ hovoril v sobotu pre Eurosport Peter Sagan.

Žilinský rodák pobláznil aj spolu s bratmi Petrom a Martinom Velitsovcami celé Slovensko, ktoré začalo sledovať cyklistiku pozornejšie ako doteraz. Jeho tohtoročným úspechom ešte nemusí byť koniec. "Získal som ďalšiu skúsenosť. Sezóna sa mi však ešte nekončí. O týždeň sú olympijské hry, potom majstrovstvá sveta,“ načrtol pre VeloNews Sagan.

Peter Velits čakal viac

Cyklista Peter Velits dokončil aj svoje piate preteky Grand Tour v kariére. Pri štvrtom štarte na Tour de France obsadil konečné 27. miesto, čo je jeho druhý najlepší výsledok na tomto podujatí. Vlani skončil devätnásty a na umiestnenie v popredí výsledkovej listiny si trúfal aj tento rok. Pribrzdil ho však zápal predušiek, pre ktorý nemohol absolvovať slávne podujatie v ideálnej pohode. Aj napriek chorobe mu vyšla sobotňajšia časovka, v ktorej v drese slovenského šampióna skončil štvrtý a dosiahol desiate umiestnenie v Top10 na Tour v kariére.

"Nemohol som od časovky vzhľadom na bronchitídu veľa čakať. Už pred utorňajším voľným dňom som sa necítil najlepšie, ale mali sme všetko pod kontrolou. V Pyrenejách som sa však začal cítiť zle a musel som začať brať antibiotiká. V kopcoch som nemal potom dostatok sily. Časovka bola pre mňa poslednou možnosťou napraviť si dojem z Tour. Začal som sústredene, išiel som dobre. Dostihol som Leviho Leipheimera, potom Vinokurova a hovoril som si, že to nemôže byť zlé. Išiel som až do cieľa naplno. Pocity boli potom dobré a nie je to zlý výsledok pre chorého cyklistu,“ uviedol na webe svojho tímu Omega Pharma-QuickStep Peter Velits.

Dvadsaťsedemročný cyklista chcel tento rok na Tour vylepšiť svoje vlaňajšie umiestnenie. Dlho to vyzeralo na útok na najlepšiu dvadsiatku, ale zdravotné problémy ho pribrzdili v jeho snahe. "Očakával som od seba viac, chcel som skončiť lepšie v celkovom poradí. Mal som však problémy v kopcoch, najmä v tých strmých mi to nešlo. Musím sa s členmi tímu zamyslieť, čo bolo zlé v stúpaniach a nájsť správne riešenie pre budúcnosť. Viem, čo som mohol urobiť lepšie,“ dodal Peter Velits.

sita

sita

sita

sita

sita

sita

sita, Sagan v zelenom

sita, Sagan víťazom 6.etapy TdF

sita, Sagan víťazom 6.etapy TdF

sita, Sagan víťazom 6.etapy TdF

sita, Sagan víťazom 6.etapy TdF

sita, Sagan víťaz 6.etapy TdF

sita

sita, Sagan 3.etapa

sita, Sagan a Cancellara

sita

sita

sita, Sagan

Súvisiace články