Zatiahnuté
Bratislava
Kristína
16.1.2025
Biatlonové MS začali blamážou! O zlate sa nerozhodlo na trati
Zdielať na

Biatlonové MS začali blamážou! O zlate sa nerozhodlo na trati

Zdroj: sita - Ruhpolding areál

Úvodnou z 11 disciplín sa začal v nemeckom Ruhpoldingu svetový šampionát v biatlone.

V pretekoch miešaných štafiet na 2x6 km žien a 2x7,5 km mužov sa ovenčilo titulom Nórsko v zložení Tora Bergerová, Synnoeve Solemdalová, Ole Einar Björndalen a Emil Hegle Svendsen. Zlato však získalo dodatočne, súťažná jury odrátala sekundy Björndalenovi na treťom úseku, ktoré spôsobil chybný terč a Björndalena chybne poslal na trestný okruh. Aj keď dobehlo prekvapujúco ako prvé do cieľa Slovinsko v zložení Andreja Maliová, Teja Gregorinová, Klemen Bauer a Jakov Fak, muselo sa uspokojiť so striebrom a stratou na obhajcu titulu Nórsko 20,2 sekundy, bronz si vybojovalo Nemecko s mankom 32,8 sekundy. Slovenské kvarteto Jana Gereková, Anastasia Kuzminová, Matej Kazár, Dušan Šimočko dobehlo na 7. mieste, keď na zlaté Nórsko stratilo 1:56,3 min.

Bavorské centrum vôbec nepripomínalo zimnú mekku, skôr jarnú, vzhľadom na bezvetrie a teplé slnečné počasie s dvoma stupňami. Na štart sa postavilo 27 miešaných štafiet a medzi nimi aj slovenská, ktorá tak príjemne prekvapila pred šamionátom, keď v 8. kole SP vo fínskom Kontiolahti finišovala na treťom mieste. Obdivuhodná divácka kulisa so 16-tisícovým davom na štadióne hnala od úvodných metrov vpred hlavne Nemku Henkelovú, no popri nej aj Janu Gerekovú, ktorá sa odvážne zaradila hneď za vedúcu Nórku Bergerovú. Na výborne upravenej trati, ktorú neznehodnotil ani hustý dážď deň predtým, vybehla prvé dva kilometre Gereková perfektne a po úvodnej bezchybnej streľbe sa zaradila na 4. miesto, favorizované Nemky až na 16-te, čo však vzhľadom na malé odstupy nebolo dôležité. V streľbe stojmo sa Gereková zdržala pri dobíjaní na tretí a piaty terč, nápor na psychiku však zvládla a priebežne ešte vylepšila na tretie so stratou na odovzdávke 35,2 na Nórsko.

Ak na prvom úseku vládla neomylná Nórka Bergerová pred Francúzkou Brunetovou (+24,7), tak na druhom Francúzka Haberová-Dorinová. Anastasia Kuzminová na ležke dvakrát dobíjala na prvý a tretí terč, klesla na 6. miesto a nabrala stratu 44,9 sekundy na Nórku Solemdalovú. Po streľbe stojmo a troch dobíjaniach Solemdalovej sa prepracovala na čelo Francúzka Habertová-Dorinová, Kuzminová s jedným dobíjaním na tretí terč vybehla zo strelnice štvrtá (+36,3).

Po ženskej polovici pretekov sa zoradili na špici Francúzsko, Nemecko (+7,2), Nórsko (+17,1) a štvrté Slovensko (+33,5) s Matejom Kazárom. Po streľbe ležmo sa opäť zauzlilo poradie, s výborným Nemcom Birnbacherom, francúzskym smoliarom S. Fourcadem, ktorý mal obrovské starosti so zbraňou a aj s Kazárom, keď na prvý a piaty terč použil tri dobíjania. V stojke sa zlepšil, s jedným dobíjaním na druhý terč, na druhej strane s trestným okruhom zdanlivo pohorel Nór Björndalen, chyba na terči ho neoprávnene poslala na trestný okruh a keďže Birnbacher opäť brilantne mieril, vytvoril si obrovský vyše minútový náskok.

Do záverečného úseku vbiehal ako prvý Nemec Peiffer pred Slovincom Fakom (+58,7), Nórom Svendsenom (+1:10,8), Dušan Šimočko mal stratu na 7. mieste 1:36,2 a nádej na veľmi dobrý výsledok si udržal s nezmenenou priečkou aj po streľbe ležmo, s jedným dobíjaním na druhý terč. Veľká zápletka nastala po streľbe stojmo, Peiffer musel bežať trestný okruh a do záverečného okruhu sa rútil Slovinec Fak s náskokom 7,6 sekundy pred Peifferom a 15,8 sekundy pred Svendsenom. Čistou streľbou potešil Šimočko a pre Slovensko sa zrodilo veľmi dobré umiestenie s konečnou 7. priečkou, dosiaľ najcennejšou v histórii mix štafiet. Vidinu zlata si poľahky ustrážil Fak so zdanlivo historickým titulom pre Slovinsko v mixe a vo finiši mal v boji o striebro viac síl Svendsen pred Peifferom. Po pretekoch jury zmenila poradie, Nórsku odrátala z výsledného času toľko, o koľko sa Björndalen pripravil na trestnom okruhu, a tak na najvyššom stupienku sa ocitol obhajca titulu.

Výsledky preteky miešaných štafiet (2x6 km žien a 2x7,5 km mužov):

1. Nórsko (Tora Bergerová, Synnoeve Solemdalová, Ole Einar Bjornddalen, Emil Hegle Svendsen) 1:12:29,3 (1+11), 2. Slovinsko (Andreja Maliová, Teja Gregorinová, Klemen Bauer, Jakov Fak) +20,2 (0+7), 3. Nemecko (Andrea Henkelová, Magdalena Neunerová, Andreas Birnbacher, Arnd Peiffer) 32,8 (1+10), 4. Švédsko 1:00,0 (0+9), 5. Rusko 1:27,7 (0+5), 6. Bielorusko 1:52,9 (0+7), 7. Slovensko (Jana Gereková, Anastasia Kuzminová, Matej Kazár, Dušan Šimočko) 1:56,3 (0+10), 8. Česko 1:56,4 (0+14)