Rusko prvý raz priznalo štátom riadený dopingový systém

Rusko prvý raz priznalo štátom riadený dopingový systém

NEW YORK / Koniec zatĺkania, Rusko prvý raz priznalo, že rozsiahly dopingový podvod mal inštitucionálne pozadie.

Výkonná riaditeľka národnej antidopingovej agentúry RUSADA Anna Anceliovičová však naďalej trvá na tom, že ministerskí úradníci nemajú s aférou nič spoločné. Uviedla to v rozhovore pre americký denník The New York Times. Nevylúčila pri tom účasť Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), nástupcu sovietskej tajnej polície KGB.

"Bolo to sprisahanie inštitúcií," cituje web nytimes.com Anceliovičovú, ktorá sa sama priamo nepodieľala na vyšetrovaní. Zistenia ju vraj šokovali. Zlyhanie priznal aj Vitalij Smirnov, ktorého prezident Ruskej federácie Vladimir Putin poveril riadením reformy antidopingového systému: "Z môjho uhla pohľadu ako bývalého ministra športu a prezidenta národného olympijského výboru nastalo veľké množstvo chýb."

S meniacim sa postojom ruskej strany, ktorá doteraz rázne odmietala systematické užívanie zakázaných látok a kamuflovanie nepriaznivých analytických výsledkov za účasti štátom dotovaných inštitúcií, vyjadril opatrnú spokojnosť aj vyšetrovateľ Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Richard McLaren. Obáva sa však, že za tým môže byť snaha o zastavenie ďalšieho pátrania. "Ide o kontrolované škody. Vládne kruhy majú stále na vec iný názor. Sme svedkami hry so slovíčkami," upozornil kanadský právnik, ktorý svojimi správami odhalil rozsah podvodov. V najnovšej z nich ponúkol dôkazy o manipuláciách so vzorkami ruských športovcov priamo v zákulisí zimných olympijských hier 2014 v Soči. Zistil, že do systému boli zapletení aj športovci v mládežníckych kategóriách či telesne znevýhodnení.

"Musíme nájsť príčinu, prečo mladí športovci užívajú doping, alebo prečo s tým súhlasia," uviedol Smirnov. Na druhej strane nezabudol pripomenúť, že aj "Západ" má dopingové maslo na hlave. Myslel tým únik informácií o terapeutických výnimkách pre športovcov zo západných krajín. "Rusko nikdy nemalo také privilégiá ako iné krajiny," vyhlásil Smirnov.

McLaren okrem iného dokázal, že v Soči sa manipulovalo s fľaškami na močové vzorky. Našli sa na nich škrabance a značky, ako to predpovedal hlavný informátor, bývalý riaditeľ moskovského antidopingového laboratória Grigorij Rodčenkov. Smirnov a jeho poradcovia tvrdia, že niečo podobné sa mohlo pokojne diať aj v zákulisí iných olympijských hier. "WADA má šťastie, že má Rodčenkova. Možno sa v Číne, Londýne či kdekoľvek inde robili rovnaké veci. Pretože systém nefunguje," vyslovil vážne obvinenia právnik Ruského olympijského výboru Viktor Berezov.

Zdroj: sita, noviny.sk

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:30 Top star
12:55 V siedmom nebi
15:00 Súdna sieň
11:55 Zlato v garáži IV.
12:35 Profesionáli II.
13:15 Najlepšie svetové videá V.
11:15 Nákupné maniačky
12:40 Prvé oddelenie
12:50 Spravodlivosť v krvi X.
12:25 Krtko
12:35 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
12:45 Bob a Bobek králiky z klobúka
11:40 Láska na tři roky
13:25 Jasmíniny slzy
15:15 Příšerky pod hladinou