Zatiahnuté
12°
Bratislava
Monika
7.5.2025
V Košiciach víťazom Kiyeng, Urbanov osobný rekord
Zdielať na
Vladimír Ambrozek
Vladimír Ambrozek
Ostatné

V Košiciach víťazom Kiyeng, Urbanov osobný rekord

KOŠICE / Víťazom 93. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach sa stal Keňan David Kiyeng.

Jeho výsledný čas 2:08:58 h je kvalitný, ale zároveň 1:57 min sekúnd horší ako traťové maximum jeho krajana Lawrencea Kimaiya z roku 2012 (2:07:01). Druhý skončil azda najväčší favorit z Kene Elijah Kemboi (2:09:22), na pódium pre víťazov sa zmestil aj Etiópčan Tadesse Temechachu (2:10:15).

Najlepším Slovákom sa stal Jozef Urban, ktorý obsadil ôsme miesto a dosiahnutým časom 2:22:16 výrazne vylepšil svoj osobný rekord 2:23:51 z roku 2013, keď skončil jedenásty. Od tohto roku tridsiatnik Urban je po tretí raz najúspešnejším Slovákom na MMM, predtým sa mu to podarilo v rokoch 2012 a 2013. "Necítil som sa na taký dobrý čas, ale na štarte som bol v hlave čistý. Bolo trochu teplo, ale viac mi prekážalo, že druhú polovici som musel odbehnúť sám a nemohli sme sa v skupine ťahať navzájom. Osobný rekord ma prekvapil, ale keď som na 35. km zistil, že to bude môj najlepší čas, do záveru som dal všetko. Keď mám formu, nie je o čom," vravel Jozef Urban v prvej reakcii.

V ženskej kategórii triumfovala Etiópčanka Chaltu Waková, ktorá preťala cieľovú pásku v čase 2:32:19 h. Hlavná favoritka Emily Ngetichová z Kene (2:33:56) skončila druhá, traťový rekord v podaní Etiópčanky Ašete Didovej z roku 2013 (2:27:47) zostal príliš vzdialený. Slovenka Zuzana Korotvičková skončila štvrtá za 2:58:27 h.

Tridsaťtriročný Kiyeng je novým menom na listine víťazov košického maratónu. Na východ Slovenska prišiel s najlepším osobným rekordom spomedzi všetkých účastníkov (2:06:26), ale zabehol ho už pred siedmimi rokmi, preto absolútnym favoritom na víťazstvo nebol. V nedeľu zabehol sedemnásty najlepší čas histórie najstaršieho európskeho maratónu. Ide o štrnáste kenské víťazstvo v histórii MMM, čím sa vytrvalci tejto africkej krajiny dostali na prvé miesto v rebríčku úspešnosti pred Maďarov.

"Moje pocty sú skvelé. Som spokojný s tým, aký čas som dosiahol. Mal som plán a ten som aj splnil. Chcel som sa vzdialiť súperom po 30. km a podarilo sa mi to, hoci najlepší vpredu sme boli všetci veľmi silní. Ak ma organizátori pozvú, rád prídem aj o rok," povedal víťazný Kiyeng.

Počas pretekov to neraz vyzeralo na to, žeby sa v Košiciach mohlo meniť traťové maximum v mužských pretekoch. Na štarte bolo príjemných 14°C, ale postupne sa teplota zvýšila na 20°C, čo je na prvú októbrovú nedeľu priveľa. Napriek tomu dvaja určení kenskí vodiči držali v prvých 15 km tempo, ktoré len o pár sekúnd zaostávalo za rekordnými časmi z roku 2012. Na medzičase na 25. km mal vodič Sigei na čele (1:15:49 h) rovnaký čas ako to bolo pri rekorde Kimayia. Vpredu vtedy bolo ešte dovedna 7 maratóncov vrátane všetkých favoritov. Na 33. km viedol favorit Kemboi (1:40:47) a spolu s ním bežali ďalší štyria Keňania a Etiópčan Temechachu. Päť kilometrov pred cieľom už ťahala tempo iba trojica Kiyeng, Kemboi a Temechachu. Neskorší víťaz nasadil k rozhodujúcemu trháku na 39. km, keď sa striasol krajana Kemboia a Etiópčana Temechachua. Záverečné necelé 3 km absolvoval Kiyeng sólobehom do cieľa za aplauzu desaťtisícok divákov ako aj spolubežcov na trati.

Košický maratónsky sviatok o 9.00 h ráno pomáhal odštartovať aj olympijský šampión v chôdzi Matej Tóth, ktorého na trať nepustilo zranenie podkolennej šľachy. Vyše dve a pol minúty trvalo, kým priestorom štartu na Hlavnej ulici prebehlo všetkých 11 713 vytrvalcov. Štartu predchádzalo krátke predstavenie najväčších favoritov vrátane najlepších Slovákov. V uliciach Košíc bolo odhadom 60 000 ľudí. Na štart sa postavil nielen rekordný počet bežcov, ale rekordným bol aj počet 58 krajín, ktoré mali svoje zastúpenie. Najpočetnejšie pole štandardne vytvorili bežci zo susedných krajín, ale v Košiciach zaznamenali aj výrazne rastúci počet účastníkov z Veľkej Británie, Južnej Afriky, Fínska, Srbska či Talianska. Premiéru mali Brazília či Peru.

Zdielať na

Súvisiace články