11°
Gizela
17.5.2024
Slovenský štvorkajak po najrýchlejších rozjazdách v Miláne tretí na 1000 m

MILÁNO / Slovenský štvorkajak, ktorý bol najrýchlejší v piatkových rozjazdách, obsadil v sobotňajšom finále na 1000 m v rámci pretekov 1. kola Svetového pohára v rýchlostnej kanoistike v Miláne (2.- 4. 5.) tretie miesto.

Posádka Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík a Viktor Demin nestačila len na súperov zo Španielska a Talianska a mohla sa tešiť zo svojej prvej seniorskej medaily na významnom podujatí. Slováci sa držali v popredí od začiatku pretekov, najskôr viedli, v polovici trate boli tretí, 250 metrov pred cieľom ešte druhí. Pre slovenskú štvoricu je to len tretí štart medzi seniormi na vrcholnom podujatí, vlani absolvovala SP v Račiciach (7. miesto) a v lete MS v Duisburgu (7. priečka). Týmto pódiovým umiestnením z Milána nadviazali reprezentanti SR na úspešnú vlaňajšiu sezónu, v ktorej sa stali majstrami sveta i Európy v kategórii do 23 rokov.

Hneď v úvode sobotňajšieho programu sa predstavili obe slovenské ženy. V B-finále K1 na 500 m skončila Ivana Kmeťová na 3. pozícii, Martina Kohlová bola piata.

Vo svojom prvom finálovom vystúpení na tomto Svetovom pohári obsadil Matej Rusnák v C1 na 1000 m 8. post. So svojím výkonom bol spokojný len spolovice. "Finále sa išlo v príjemnom počasí a v bezvetrí, takže to bolo ideálne. Spokojnosť je s tým, že som sa prebojoval do finále, ale s výkonom v ňom už spokojný až tak nie som. Keby som bol o sekundu rýchlejší, bol by som piaty, takže ešte je kam stúpať. Videl som pred sebou viac pretekárov, ktorých by som vedel a mohol zdolať. Pri rozjaďovaní som sa cítil dobre, no finálová jazda bola nemastná-neslaná. Nevadí, finále sa počíta a ôsme miesto je motivácia do ďalších pretekov," reagoval Matej Rusnák, ktorý sa v Miláne predstaví aj v nedeľňajšom finále na 500 m.

Výsledky MUŽI 1000 m:

C1 - A-finále: 1. Sebastian Brendel (Nem.) 3:51,756, 2. Isaqu Queiroz Dos Santos (Braz.) 3:53,496, 3. Mark Oldershaw (Kan.) 3:54,876, ... 8. Matej Rusnák (SR) 4:00,176
K4 - A-finále: 1. Španielsko 2:53,376, 2. Taliansko 2:55,316, 3. Slovensko (Krajčovič, Michálek, Jakubík, Demin) 2:55,592

ŽENY 500 m:

K1 - B-finále: 1. Sofia Paldaniusová (Švéd.) 1:54,828, ... 3. Ivana Kmeťová 1:55,960, 5. Martina Kohlová (obe SR) 1:56,628