Oblačno
Bratislava
Andrej, Ondrej
30.11.2022
Kuzminová vo forme! V Östersunde skončila druhá
Zdielať na
Ostatné

Kuzminová vo forme! V Östersunde skončila druhá

Zdroj: sita, Kuzminová v Östersunde

ÖSTERSUND / Slovenská reprezentantka v biatlone Anastasia Kuzminová obsadila výborné druhé miesto v úvodných vytrvalostných pretekoch v rámci 1. kola Svetového pohára 2013/14 vo švédskom Östersunde.

Dvadsaťdeväťročná rodáčka z ruského Ťumenu prehrala v dramatickej koncovke o 1,2 s s českou biatlonistkou Gabrielou Soukalovou a pripísala si prvých 54 bodov do hodnotenia bojov o krištáľové glóbusy. Tretia skončila Francúzka Marie Laure Brunetová s odstupom 16,2 s.

Kuzminová na náročnej 15-km trati so štyrmi streleckými položkami trikrát vybielila všetkých päť terčíkov. Zaváhala iba na prvom z dvoch stanovísk v stoji, keď dvakrát netrafila. Nebyť týchto dvoch trestných minút, suverénne by zvíťazila. Kuzminová tesne viedla aj po záverečnej štvrtej streľbe, ale Soukalová ju skvelým bežeckým záverom pripravila o víťazstvo. Zverenke Daniela Kuzmina a Juraja Sanitru sa vo vytrvalostných pretekoch darilo aj v minulej sezóne. V Östersunde bola dvanásta a na majstrovstvách sveta v Novom Meste na Morave dokonca štvrtá.

Z pätice slovenských biatlonistiek v 101-člennom štartovom poli sa podarilo tesne zabodovať aj Janke Gerekovej. Zverenka Milana Gašperčíka sa odrazila do olympijskej sezóny z 38. miesta, keď za víťazkou zaostala vinou štyroch trestných minút o 4:06,0. Ďalšie tri Slovenky dopadli nasledovne: 57. Terézia Poliaková, 68. Martina Chrapánová a 73. Paulína Fialková. Program SP v Östersunde pokračuje vo štvrtok od 17.15 h vytrvalostnými pretekmi mužov.

"Výkon Nasti Kuzminovej v bežeckej časti aj na strelnici je bez diskusie výborný. Sezónu odštartovala možno až nad očakávanie. Janka Gereková po nevydarenej druhej položke zabojovala a dosiahla nakoniec na bodované umiestnenie. Mladé dievčatá solídne bežali, ale lepší výsledok si odstrelili na strelnici," komentoval vedúci slovenskej výpravy v Östersunde Milan Gašperčík. Na margo toho, že preteky sa vzhľadom na silný vietor a celkovú nepriazeň počasia konali deň po stanovenom termíne, podotkol: "Prognóza počasia spočiatku nebola dobrá ani pre dnešok. Pôvodne hlásili ešte silnejší vietor, ale nakoniec to organizátorom s presunutím pretekov vyšlo."

Svetový pohár v biatlone - Östersund (Švéd.) - vytrvalostné preteky žien na 15 km:

1. Gabriela Soukalová (ČR) 47:56,0 min (2 trestné minúty), 2. Anastasia Kuzminová (SR) +1,2 (2), 3. Marie Laure Brunetová (Fr.) +16,2 (1), ...38. Janka Gereková +4:06,0 (4), 57. Terézia Poliaková +6:00,3 (5), 68. Martina Chrapánová +6:57,6 (6), 73. Paulína Fialková (všetky SR) +8:03,7 (7).

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

Súvisiace články