Basketbalisti USA vyhrali 63 duelov po sebe, majú isté Rio
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
MADRID / Dominancia, aká sa vo svete športu vidí vskutku málokedy.
Od 2. septembra 2006, keď po obrovskom semifinálovom sklamaní (prehra s Gréckom 95:101) na majstrovstvách sveta v Japonsku zdolali v súboji o bronz Argentínčanov 96:81, nepoznajú basketbalisti USA premožiteľa. Odvtedy vyhrali majstrovstvá Ameriky 2007, olympijské hry v Pekingu 2008 aj Londýne 2012, majstrovstvá sveta v Turecku 2010 a bezchybní boli aj na Svetovom pohári v Španielsku 2014, ktorý v nedeľu v Madride vyvrcholil ich jednoznačným finálovým triumfom nad Srbskom 129:92. Štyridsaťpäť súťažných zápasov, osemnásť prípravných, dovedna 63 víťazstiev. Impozantnú víťaznú šnúru ťahajú Američania pod vedením špičkového univerzitného kouča Mika Krzyzewského. V Španielsku zdolávali súperov priemerne o 33 bodov a stali sa iba treťou krajinou v histórii šampionátov, ktorá dokázala obhájiť titul. Ich prvenstvo znamená zároveň automaticky miestenku na olympijské hry v brazílskom Riu de Janeiro 2016.
"Zlepšovali sme sa každým zápasom. Všetci hráči do jedného, lepšie sa spoznávali. Nemôžem vyzdvihnúť jednotlivca, hoci Kyrie si zaslúži cenu MVP, ale keď sa bližšie pozriete na naše zápasy, v každom zažiaril niekto iný. Klay Thompson bol pre tím rozhodujúcim hráčom, vo finále DeMarcus Cousins, najmä na začiatku turnaja James Harden a Anthony Davis. Kenneth Faried nám dodával mnoho energie. Nebolo to o jednej hviezde, tak ako v roku 2010, keď mužstvo ťahal Kevin Durant. Z hľadiska kolektívnej hry bol toto perfektný tím," citoval web USA Basketball 67-ročného "Kouča K", ktorý už od marca 1980 vedie Univerzitu Duke.
Kyrie Irving si predovšetkým za impozantné finále (26 bodov, trojky 6/6) vyslúžil ocenenie pre najužitočnejšieho hráča Svetového pohára. Do najlepšej päťky turnaja ho zaradili spoločne s kolegom spod koša Kennethom Fariedom, bronzovým Francúzom Nicolasom Batumom, strieborným Srbom Milošom Teodosičom a najlepším hráčom usporiadateľskej krajiny Pauom Gasolom.
"Práve zažívam najkrajšie pocity v živote s partiou chalanov, čo sú moji bratia. Pre našu krajinu to veľa znamená, tri dni po 13. výročí teroristických útokov na dvojičky. Napĺňa ma hrdosť, pocit dobre vykonanej práce po dlhej príprave. Som štasťný, že sa táto cesta končí zlatou medailou," vyhlásil stredný rozohrávač Clevelandu, na ktorého čaká v klube mimoriadne zaujímavá sezóna po návrate LeBrona Jamesa a angažovaní Kevina Loveho.
Okrem oficiálnej zmeny názvu z majstrovstiev sveta na Svetový pohár zaviedla Medzinárodná basketbalová federácia (FIBA) v súvislosti so šampionátom iné, omnoho významenjšie zmeny: najbližší turnaj sa uskutoční až v roku 2019 a predstaví sa na ňom 32 krajín (teraz 24). Záujem už oficiálne prejavili Brazília a Filipíny.