Zatiahnuté
Bratislava
Marcel
20.4.2024
Svitko si postrážil deviate miesto, Varga na Dakare vylepšil vlastné maximum
Zdielať na

Svitko si postrážil deviate miesto, Varga na Dakare vylepšil vlastné maximum

JANBU / Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil na tohtoročnej rely Dakar konečné deviate miesto. V záverečnej piatkovej dvanástej etape bol veterán z tímu Slovnaft Rally trinásty a ustrážil si tak najlepší výsledok od roku 2021. Jeho krajan Juraj Varga skončil v kategórii štvorkoliek tretí a zaknihoval svoje maximum na prestížnom podujatí.

Celkový triumf medzi motorkármi vybojoval Američan Ricky Brabec na Honde a dosiahol druhý titul na prestížnom podujatí. To isté sa podarilo aj Manuelovi Nadujarovi z Argentíny medzi štvorkolkami. Ten získal druhý titul po troch rokoch.

Svitko už v predošlých dňoch avizoval, že ide na istotu - deviate miesto si držal od šiestej etapy. V tej piatkovej stratil na víťazného Argentínčana Kevina Benavidesa na továrenskej KTM 5:41 minúty a na najlepšiu desiatku mu chýbalo 1:22 minúty. Záverečná etapa so štartom aj cieľom v meste Janbu mala celkovo 328 kilometrov, samotný špeciál meral 175 km.

Slovenský pretekár dosiahol najlepší výsledok od roku 2021, keď obsadil celkovú ôsmu priečku. Jeho maximum na Dakare je druhé miesto z edície 2016, keď pridal aj svoje jediné etapové víťazstvo. Varga si držal celkové umiestnenie v najlepšej trojke väčšinu Dakaru a chvíľu bol aj na čele. Tretí bol aj celú záverečnú etapu, pričom krátko pred jej polovicou začal výraznejšie strácať. Na piatkového víťaza Alexandra Girouda z Francúzska mal v cieli manko 18:23 minúty. Premiéru na podujatí si odbil vlani, keď obsadil štvrtú pozíciu.

Štvrtý titul v kategórii automobilov si pripísal španielsky matador Caros Sainz na Audi. Šesťdesiatjedenročný pretekár zvládol súboj s rekordmanom WRC Sebastienom Loebom, ktorý havaroval v predposlednej jedenástej etape. Stal sa tak najstarším víťazom púštnej rely. Práve francúzsky veterán si pripísal v záverečný deň piaty triumf na tohtoročnej edícii. Sainz získal predošlé tituly v rokoch 2010, 2018 a 2020. Loeb strácal pred jedenástou etapou na súpera 13:22 minúty, vo štvrtok však poškodil zavesenie pravého predného kolesa a do cieľa ho dotiahol čínsky súper Jün-kang C'. Manko tak vzrástlo na viac než hodinu a pol.

V kategórii kamiónov vyhral s vyše dvojhodinovým náskokom pred konkurenciou Martin Macík. Pre Česko tak získal prvý titul na Dakare po 23 rokoch, keď vybojoval svoj šiesty celkový triumf legendárny Karel Loprais. Práve jeho synovec Aleš vyhral záverečnú etapu a skončil celkovo druhý. "Bolo to úžasné, prešli sme cieľom a chvíľku som hľadal slová. Po 23 rokoch, odkedy sa otec rozhodol ísť na Dakar, sme vyhrali. Ďakujeme všetkým ľuďom v tíme, sponzorom aj fanúšikom, ktorí za nami stáli. Dokázali sme to, sme víťazi," citovalo Macíka idnes.cz. Jeho otec a zakladateľ rodinného tímu Martin Macík starší zavítal na prestížne podujatie prvýkrát ako divák práve v roku 2001, o dva roky neskôr sa už zúčastnil na prvom Dakare aj ako jazdec.