18.4.2024
Dračie lode so slovenským znakom vládnu Európe

Zdroj: SITA

Slovensko so zlatom na 2000 m a bronzom na 200 m

"Táto trať je pre nás najdôležitejšia, najviac nám sedí. Na nej sa ukáže, kto má ako natrénované. Každá chybička sa premietne do výsledku. Veľmi dôležité je zvládnutie troch obrátok, ktoré na trati absolvujeme," povedal prezident Slovenskej asociácie dračích lodí i člen posádky Miloš Gašparík. Slováci uspeli aj na šprintérskej trati na 200 metrov. Získali bronz a obhájili svoju pozíciu z ME 2006 v Prahe. Zvíťazilo Nemecko pred Ruskom.
V nedeľu v pretekoch na 500 m už slovenská loď na medailu nedosiahla, skončila na siedmom mieste. Prvá priečka patrila Nemecku, druhé Rusku a tretie Španielsku.
Slovenskú výpravu tvorili kanoisti a kajakári z Bratislavy, Komárna i Piešťan. Posádku posilnil napríklad kanoista Marián Ostrčil, ktorý má za sebou OH v Pekingu. Dračie lode jazdia na Slovensku už niekoľko rokov a ich vzhľad charakterizuje vpredu hlava draka a vzadu jeho chvost. Táto symbolika vychádza zo starej čínskej tradície spred dvetisíc rokov. V lodi sedí dvadsať vodákov s pádlami, vzadu je kormidelník a vpredu bubeník.