8.5.2024
Martikán víťazom Slovak Open aj s boľavým lakťom

Zdroj: SITA

Canoe Slalom World Series 2008

Najúspešnejší singlista sveta napriek citeľnému handicapu v podobe boľavého pravého lakťa predviedol svoje kvality. Bravúrnou rýchlou jazdou odsunul na ďalšie medailové pozície svojich mladších reprezentačných kolegov. "Som rád, že som napokon na týchto pretekoch štartoval, lebo som chcel potešiť všetkých divákov, ktorí do Čunova v tomto krásnom počasí prišli," povedal Michal Martikán pre agentúru SITA a pokračoval: "Súťaž som mal dobre rozbehnutú a veril som, že ak neurobím nejakú veľkú chybu, môžem zvíťaziť. Napokon sa mi to podarilo aj s dvojsekundovou penalizáciou. Lukáš Pollert postavil na tejto vode naozaj riadne náročnú trať."

Dvadsaťjedenročný Matej Beňuš časom 236,28 (4) obsadil druhé miesto a Alexander Slafkovský časom 242,04 (2) tretiu priečku. Karol Rozmuš skončil výkonom 246,74 (10) piaty a Dušan Ovčarík, ktorý sa k tomuto odvetviu vrátil po 4-ročnej prestávke, bol za 252,30 (12) siedmy. Vynechanie bránky č. 17 odsunulo bronzového z OH 2000 v Sydney Juraja Minčíka až na deviate miesto, keď dosiahol čas 307,72 (58). Bronzový singlista Alexander Slafkovský bol s tretím miestom tiež spokojný, aj keď po svojej jazde zvyšných súperov už mohol sledovať iba z brehu. "Vedel som, že môj trinásťsekundový odstup zo semifinále je veľmi veľký a budem rád, ak to postačí na stupeň víťazov. Jasne si uvedomujem, že konečné tretie miesto nie je iba výsledkom mojej jazdy, ale aj toho, že súperi okrem Michala a Mateja robili na trati veľké chyby," skonštatoval A.Slafkovský.

O druhý slovenský triumf na tomto víkendovom podujatí sa v kategórii C2 zaslúžili Ladislav a Peter Škantárovci, ktorí vo finále dosiahli výkon 264,57. V súčasnosti druhá najlepšia posádka slovenského i svetového vodného slalomu v tejto disciplíne sa z úspechu tešila napriek tomu, že na trati nazbierala 12 trestných sekúnd. Aj ďalšie medailové pozície obsadili slovenské lode. Víťazi kvalifikácie Milan Kubáň s Mariánom Olejníkom skončili výkonom 266,01 (6) na druhom mieste a Tomáš Kučera s Jánom Bátikom figurovali na bronzovom stupienku (274,05 /8/). Trojnásobní olympijskí víťazi Pavol a Peter Hochschornerovci sa vo finále nepredstavili. Z pretekov odstúpili pre zranenie Pavla, ktoré utrpel v predpoludňajšom semifinále.

Víťazkou ženského kajaku sa v kaskádach Čunova časom 277,50 s stala Nina Mozetičová. Dvadsaťpäťročná Slovinka dominovala napriek tuctu trestných sekúnd. O dve trestné sekundy menej mali na konte dve Slovenky. Dana Beňušová skončila časom 287,27 druhá a dvojnásobná olympijská víťazka z OH 2004 v Aténach a OH 2008 v Pekingu Elena Kaliská bola súčtom časov 287,95 tretia. Víťazka semifinále Katarína Macová obsadila štvrtú priečku a Gabriela Zamišková uzatvárala finálovú desiatku. Pod výsledok 35-ročnej rodáčky z Liptova a piatej kajakárky z OH 1996 v Atlante sa podpísal najmä eskimácky obrat, ktorý absolvovala medzi 15. až 18. bránkou. Keďže v boji s búrlivými vlnami sa jej niekoľko sekúnd nepodarilo rýchlo zdvihnúť prevrátenú loď, plávajúc dolu dnom vynechala až tri bránky, za čo dostala 150 trestných sekúnd.

Aj mužský kajak sa stal korisťou reprezentanta Slovinska. Preteky totiž v najlepšej forme zastihli 25-ročného Petra Kauzera, ktorý semifinálovú i finálovú jazdu zvládol bez trestných sekúnd. Zo slovenských reprezentantov najlepšie skončil dvanásty z OH 2008 v Pekingu Peter Cibák. Pretekár KTK Dukla Liptovský Mikuláš si časom 230,99 (4) vybojoval druhé miesto. "Vzhľadom na to, že tieto medzinárodné preteky sú prakticky súťažnou bodkou za tohtoročnou sezónou, s druhým miestom za Petrom Kauzerom som spokojný. Dve čisté jazdy Petra svedčia o tom, že tieto preteky ho zastihli v absolútnej pohode. Dnes som nemal na to, aby som ho zdolal," hodnotil svoje striebro 27-ročný P. Cibák. Jeho krajan Dušan Ovčarik, ktorý sa k vodnému slalomu vrátil po štyroch rokoch, bol so siedmou pozíciou vo finále Slovak Open tiež spokojný. "Ja si podobné preteky už iba užívam. Vodný slalom robím ako koníčka a nie som pod žiadnym tlakom okolia, takže ma nik za výkony ani nekritizuje, ani nechváli," tvrdil 31-ročný rodák z Liptovského Mikuláša, ktorý na vodnoslalomárskych pretekoch neštartoval od OH 2004 v Aténach. Tohtoročný juniorsky majster sveta Martin Halčin obsadil štvrtú pozíciu a jeho kolega Ľubomír Janček piatu priečku. Majster Európy z roku 2007 Ján Šajbidor bol celkovo desiaty. Na koniec výsledkovej listiny finálových pretekov ho odsunulo 108 trestných sekúnd.

Výsledky medzinárodných majstrovstiev Slovenska vo vodnom slalome Autopolis Slovak Open, druhej súčasti Canoe Slalom World Series 2008

MUŽI:

C1: 1. Michal Martikán 231,92 (2), 2. Matej Beňuš 236,28 (4), 3. Alexander Slafkovský (všetci SR) 242,04 (2), 4. Benjamin Saušek (Slovin.) 243,55 (8), 5. Karol Rozmuš 246,74 (10), 6. Takuja Haneda (Jap.) 252,04 (4), 7. Dušan Ovčarik 252,30 (12),... 9. Juraj Minčík (všetci SR) 307,72 (58).

C2: 1. Ladislav Škantár, Peter Škantár 264,57 (12), 2. Milan Kubáň, Marian Olejník 266,01 (6), 3. Tomáš Kučera, Ján Bátik (všetci SR) 274,05 (8), 4. Timothy Baillie, Etienne Stott (V. Brit.) 348,52 (52), 5. Luka Božič, Sašo Taljat (Slovin.) 424,94 (164), 6. Matúš Danek, Radoslav Osadský (SR) 507,95 (126).

K1: 1. Peter Kauzer (Slovin.) 220,33 (0), 2. Peter Cibák (SR) 230,99 (4), 3. Grzegorz Polaczyk (Pol.) 237,74 (8), 4. Martin Halčin 239,66 (8), 5. Ľubomír Janček 240,35 (2), 6. Fabian Dorfler (Fr.) 240,39 (10),... 10. Ján Šajbidor (SR) 342,33 (108).

ŽENY:

K1: 1. Nina Mozetičová (Slovin.) 307,34 (16), 2. Dana Beňušová 287,27 (10), 3. Elena Kaliská 287,95 (10), 4. Katarína Macová (všetky SR) 292,75 (4), 5. Natalia Pacierpniková (Pol.) 293,97 (16), 6. Sarah Grantová (Austr.) 302,42 (10),... 10. Gabriela Zamišková (SR) 450,04 (152).