Polojasno
Jaroslav
27.4.2024
Kanada s prehľadom nabila Fínov, Nemci sa popasovali s Lotyšmi

PARÍŽ/KOLÍN NAD RÝNOM / Hokejisti Kanady v utorok večer zdolali hráčov Fínska 5:2 a triumfovali tak vo svojom záverečnom siedmom vystúpení v parížskej B-skupine na 81. majstrovstvách sveta v Nemecku a Francúzsku.

Hráči Kanady viedli už od 3. min, keď otvoril skóre Mitch Marner, ale už o 22 sekúnd vyrovnal Janu Lajunen. Do konca prvej dvadsaťminútovky sa strelecky presadil Colton Parayko a druhý gól v zápase strelil Marner.

V druhej tretine hráči "javorových listov" zvýšili svoj náskok už na 4:1 gólom Braydena Pointa. Fínsko vrátil do zápasu presným zásahom Atte Ohtamaa, ale nádeje "Suomi" pochoval už po 34 sekundách záverečnej tretiny Matt Duchene. Deväť minút pred koncom duelu sa v početnej prevahe presadil Valteri Filppula, ale rozhodcovia jeho zásah neuznali ako gól. Už pred duelom bolo jasné, že obaja súperi postúpia do štvrťfinále.

Kanada B-skupinu jednoznačne ovládla so ziskom 19 bodov a jedinou prehrou po predĺžení, Fíni získali 11 bodov a do vyraďovacej fázy turnaja postúpili zo štvrtého miesta.

Čo sa nepodarilo v Paríži domácemu Francúzsku, to napokon s vypätím síl zvládla druhá usporiadateľská krajina hokejových majstrovstiev sveta 2017 Nemecko v Kolíne nad Rýnom. Zverenci trénera Marca Sturma v utorňajšom záverečnom stretnutí základnej A-skupiny v priamom súboji o postup do štvrťfinále zdolali Lotyšov 4:3 po samostatných nájazdoch a predstavia sa v play-off.

Nemci v polovici duelu v rozpätí 27 sekúnd dvakrát skórovali - presadili sa David Wolf a Dennis Seidenberg, ale súper z Pobaltia ešte do konca prostrednej tretiny znížil, o čo sa postaral Gunars Skvorcovs. V tretej tretine potom najprv vyrovnal Janis Sprukts a v 57. min šokoval domácich Andris Džeriňš. V záverečnej hre bez brankára sa však Nemecku podarilo vyrovnať 33 s pred naplnením riadneho hracieho času, presadil sa Felix Schütz. V nájazdoch bol jediným úspešným strelcom Frederik Tiffels.

B-skupina
Kanada - Fínsko 5:2 (3:1, 1:1, 1:0)
Góly: 3. Marner (Point, Matheson), 5. Parayko (Marner), 14. Marner (Scheifele, MacKinnon), 29. Point (Matheson, Parayko), 41. Duchene (Couturier) - 4. J. Lajunen (Osala), 37. Ohtamaa (Honka, Kemppainen)
Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše: Kukkonen (Fínsko) 10 min osobný trest, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lemelin (Rak.), Reneau - B. Oliver (obaja USA), Otmachov (Rus.), 10 202 divákov

A-skupina:

Nemecko - Lotyšsko 4:3 po sam. nájazdoch (0:0, 2:1, 1:2 - 0:0, 1:0)
Góly: 32. D. Wolf (Ehrhoff, Reimer), 32. D. Seidenberg (Kink, M. Müller), 60. Schütz (Draisaitl), rozhodujúci sam. nájazd Tiffels - 39. Skvorcovs (Sotnieks), 49. Sprukts (Indrašis, Sotnieks), 57. Džeriňš (Balinskis, Bukarts)
Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gouin (Kan,), Öhlund (Švéd.) - Ritter (USA), ŠEFČÍK (SR), 18 797 divákov