Marek
25.4.2024
Finálový súboj ako sa patrí. Zlatú medailu krvopotne vybojovali Švédi

KOLÍN NAD RÝNOM / Po nekonečnom súboji,mnohých šancách a pár chybách napokon švédska hokejová reprezentácia získala po samostatných nájazdoch na 81. majstrovstvách sveta v Nemecku a Francúzsku zlatú medailu. V nedeľnajšom večernom zápase sa Švédi stávajú jubilejne desiatykrát majstrami sveta.

Rozhodcami finálového zápasu boli český rozhodca Jeřábek a kanadský Stricker. Celý zapas bol veľmi nerozhodný, nikto nechcel poľaviť. V prvej tretine napriek niekoľkym príležitostiam nikto neskóroval.

V druhej tretine severania prekvapili a v 39. minúte udreli vo vlastnom oslabení. Joel Lundqvist najskôr neuspel v nájazde na kanadskú bránu, no potom Calvina Pickarda prekvapil puk z hokejky Victora Hedmana.

Kanada v tretej tretine zvýšila svoje nasadenie a podarilo sa im skórovať. Javorové listy v priebehu desiatich sekúnd zužitkovali početnú výhodu. Po strele z pravej strany sa dostal k dorážke Ryan O'Reilly, ktorý dotlačil puk za švédskeho brankára Henrika Lundqvista za aistencie Mitchella Marnera a Nathana MacKinnona. Nerozhodný stav ale potom zotrval od 42. minúty až po samostatné nájazdy.

Po tretej trenite museli dvadsať minút predlžovať, ale ani to nerozhodlo o víťazovi tohtoročných majstrovstiev. Na rad došli samostatné nájazdy, kde napokon Švédi zdolali "javorové listy".

Finále MS 2017
Kanada - Švédsko 1:2 po sam. nájazdoch (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 42. R. O'Reilly (Marner, MacKinnon) - 40. Hedman, rozhodujúci sam. nájazd Nicklas Bäckström
Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Jeřábek (ČR), Stricker (Kan.) - Otmachov (Rus.), Suominen (Fín.), 17 363 divákov

Nájazdy: W. Nylander nedal, MacKinnon nedal, Nicklas Bäckström 0:1, Point nedal, Ekman-Larsson 0:2, R. O'Reilly nedal, Landeskog nedal, Marner nedal

Kanada: Pickard (Ch. Johnson) – Parayko, Vlasic (A), Demers, de Haan, Morrissey, Matheson, Lee – MacKinnon, Skinner, Scheifele – Simmonds, Giroux (C), R. O'Reilly (A) – Duchene, Couturier, Killorn – Konecny, Marner, Point – B. Schenn.

Švédsko: Lundqvist (Fasth) – Strålman, Hedman (A), Ekman-Larsson, Brodin, J. Klingberg, Edler, Holm – E. Lindholm, V. Rask, Landeskog (A) – Lindberg, Bäckström, W. Nylander – Everberg, Nordström, W. Karlsson – J. Lundqvist (C), Eriksson Ek, Krüger – Söderberg.