11°
Miroslav
29.3.2024
V poslednom zápase na MS zdolalo Slovensko Dánov 4:3

MINSK / Slovenská hokejová reprezentácia sa so svetovým šampionátom v bieloruskom Minsku rozlúčila víťazstvom nad Dánskom 4:3.

Zverenci Vladimíra Vůjtka získali v základnej A-skupine 10 bodov a obsadili v nej konečné 5. miesto. Už pred zápasom v Čižovka Arene bolo jasné, že sa lúčia so šampionátom a budú hrať o česť. Aj keď herne boli lepším tímom a mali puk častejšie na hokejkách, pre nedisciplinovanosť a časté vylúčenia bol duel dlho otvorený. Slováci viedli 1:0, 2:1, 3:2 i 4:2. Dáni potom dokázali iba znížiť, ale vyrovnať už nie.

Slovensko odohralo s Dánskom dvanásty vzájomný zápas, ôsmykrát sa tešili z víťazstva hráči spod Tatier.

MS A-skupina (Čižovka Arena):

Slovensko - Dánsko 4:3 (1:0, 0:1, 3:2)

Góly: 22. Boedker (Morten Green, Christensen), 53. Morten Green (Christensen, Lassen), 55. J. Jensen (J. B. Jensen) - 15. Tatar (J. Valach), 42. Miklík (Viedenský), 54. Viedenský (Miklík, J. Valach), 55. Tatar
Vylúčení: 5:10 na 2 min, navyše: 41. O. Lauridsen (Dán.) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kaval (USA), Olenin (Rus.) - Lederer (ČR), Semjonov (Est.), 6400 divákov

Slovensko: J. Laco - K. Sloboda, Marek Ďaloga, J. Valach, Švarný, Čerešňák, Marinčin - Šatan, Hrivík, L. Nagy - Miklík, J. Mikúš, Tatar - Marcel Haščák, Marcinko, Pánik - Skokan, Viedenský, Réway
Dánsko: S. Nielsen - Kristensen, O. Lauridsen, Lassen, P. Larsen, M. Lauridsen, J. B. Jensen - Hansen, Madsen, N. Jensen - Bödker, Christensen, M. Green - Storm, Bjorkstrand, J. Jensen - K. Staal, Jakobsen, Poulsen

02. min. - J.Jansen sám pred Lacom zaváhal
04. min. - Skokanovu strelu tečoval Viedenský len do žŕdky
06. min. - vylúčenie Nagya
07. min. - Laco kryl ďalšiu príležitosť Dánov
09. min. - opäť vylúčenie Slovákov - Sloboda dostal dve minúty
11. min - Nagy v prečíslení nepresne prihrával a vzápätí bol faulovaný, hráme presilovku
15. min. - Tatar vybojoval puk, prihral Valachovi, nakorčuľoval si pred bránu, kde ho dorazil za chrbát bezmocného brankára súpera. Vedieme 1:0
16. min. - veľká šanca Réwaya, Viedenský prestrelil prázdnu bránku
17. min. - vylúčenie Slokana
20.min. - 13 sekúnd pred prvou prestávkou je vylúčený za sekanie Ďaloga
20.min. - po prvej tretine vyhráva Slovensko 1:0
21.min. - začala nám druhá tretina, Slováci v oslabení hneď ohrozili bránku Dánov
22.min. - Dáni už štvrtú presilovku využili, Laca prekonal Boedker - 1:1
23.min. - po strele Marinčina zvonila žŕdka
25.min. - aktívny je opäť Marinčin, jeho prudkú strelu však bezpečne pokryl Nielsen
27.min. - za hákovanie je vylúčený Valach
29.min. - presilovku sme prežili bez ujmy, útoky sa striedajú na oboch stranách, brankári sú však pozorní
31.min. - zavreli sme Dánov do obrannej tretiny, šanca Tatara ale ostala nevyužitá-
33.min. - závar pred bránkou Dánska priniesol nervozitu, niekoľko hráčov sa chytilo pod krk
33.min. - odniesli si to iba Marcinko za seknutie a Jesper Jensen za hrubosť
36.min. - Čerešňákov nájazd gól nepriniesol, bol však faulovaný! Rozhodcovia mlčia...
37.min. - za hrubosť si ide oddýchnuť na trestnú lavicu Pánik
39.min. - Dáni presilovku nevyužili, Slováci ustáli oslabenie bez komplikácií
40.min. - presilovku si zahrajú aj Slováci, vylúčený je za podrazenie Lassen
40.min. - stav po druhej tretine je nerozhodný 1:1, aj keď v závere mohol poslať do vedenia Slovensko Tatar, či Miklík
41.min. - Slováci si zahrajú presilovku 5 na 3, Lauridsen za úder do hlavy dostal trest 2+10 minút
42.min. - Miklík presilovku využíva, Slovensko vedie 2:1
45.min. - Miklík mohol zvýšiť, brankár Dánov bol ale proti
48.min. - ďalšia presilovka Dánov, pykať bude za nedovolené bránenie Šatan
49.min. - Dánom presilovka vyšla nad očakávanie, Laco však viackrát čaroval
52.min. - Réway zbytočne fauloval v našom útočnom pásme, rozhodcovia ho posielajú za podrazenie na trestnú lavicu
53.min. - Green využíva aj druhú presilovku Dánov, stav je 2:2
54.min. - presilovka tentokrát pre Slovensko, podrazenie Bjorkstranda
54.min. - presilovku okamžite trestá Viedenský - 3:2
55.min. - Tatar strieľa štvrtý gól Slovenska - 4:2
55.min. - okamžitá kontra Dánov, po góle Jensena vyhrávame už iba o gól - 4:3
56.min. - na trestnú lavicu putuje za hákovanie Mikuš
60.min. - po divokom závere víťazí Slovensko 4:3!

Jan Karlsson (tréner Dánska): "Dnes sme mali veľa presilových hier, mohli sme v nich dať mnoho gólov, ale nevedeli sme ich využiť. Vylúčenia v tretej tretine nás stáli lepší výsledok.“
Vladimír Vůjtek (tréner Slovenska): "Včera nám utiekla šanca na play-off, hráči boli večer veľmi sklamaní. Som rád, že sa dali behom noci dokopy, zabojovali o víťazstvo a ukázali, že k postupu chýbal iba kúsok. Z našej strany to bol opäť nervózny zápas. Naše mladé mužstvo robilo veľa faulov, potom nás stálo veľa síl ubrániť to. Som rád, že sa nám podarilo vyhrať.“
Marek Viedenský (útočník Slovenska): „Vylúčenia nás stáli veľa síl najmä v prvej tretine. Zasa sme sa rozbehli, dali sme góly. Pri treťom góle Dánov sme zaspali, trochu nás to potom položilo, ale našťastie, podržal nás výborný Laco.“
Ladislav Nagy (útočník Slovenska): „Sme sklamaní, pokazili sme si to. Škoda, že sme nepostúpili, lebo sme nehrali zle. V prvom zápase s Čechmi sme si nepostrážili Jágra, potom nám nevyšiel duel s Francúzmi. Chlapci nehrali zle, bojovali sme, ale nevyšlo to. Mali sme veľa hráčov, ktorí boli prvýkrát na šampionáte. Je to iný hokej, musia si naň zvykať. Na najvyššej úrovni je potrebné hrať piati proti piati, nemôžeme sa nechávať vylučovať. Je to ponaučenie do budúcnosti.“
Ján Laco (brankár Slovenska): „Je pozitívom, že posledný zápas sa skončil víťazstvom. Celkovo nám šampionát nevyšiel podľa predstáv, chceli sme ísť aspoň do štvrťfinále.“

Hokejová reprezentácia Lotyšska neuspela vo svojom záverečnom vystúpení v základnej B-skupine na 78. majstrovstvách sveta v Minsku, keď v utorok popoludní prehrala s výberom Švajčiarska 2:3 a nepostúpila do štvrťfinále. Zverenci trénera Teda Nolana už v úvodnej tretine inkasovali z hokejok Brunnera a Schlumpfa, v úvode II. tretiny pridal tretí gól krajiny "helvétskeho kríža" Y. Weber: Vzápätí síce K. Jass skorigoval na 1:3, v záverečnej hre bez brankára znížil Girgensons, no v ďalšom priebehu stretnutia už Lotyši nenašli dostatok síl na vyrovnanie či víťazstvo.

Švajčiari sa ziskom troch bodov dostali v tabuľke B-skupiny na piate miesto pred Lotyšsko, ktoré obsadilo 6. pozíciu. Poslednú štvrťfinálovú miestenku tak získali Fíni.

Výsledok - B-skupina (Minsk Arena):

Lotyšsko - Švajčiarsko 2:3 (0:2, 1:1, 1:0)

Góly: 22. K. Jass (Džeriňš, Kulda), 58. Girgensons (Sotnieks, Vasiljevs) - 9. Brunner (Cunti, Hollenstein), 11. Schlumpf (Ambühl), 21. Y. Weber (Josi, Ambühl)
Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rönn (Fín.), Vinnerborg - Dahmen (obaja Švéd.), Valach (SR), 12 868 divákov