17°
29.4.2024
Zlatá lopta magazínu France Football suverénne pre Messiho

Na tróne pre najlepšieho hráča strieda Portugalčana Cristiana Ronalda z Realu Madrid.

V hlasovaní "Ballon d'Or" sa zúčastnilo 96 žurnalistov z celého sveta, 22-ročný Messi získal celkovo 473 z 480 možných bodov. Víťaz na druhé miesto odsunul minuloročného laureáta Cristiana Ronalda s obrovským náskokom 240 bodov, tretiu priečku obsadil Argentínčanov spoluhráč z FC Barcelona Xavi (170 bodov). Útočník Kataláncov, ktorý v tomto roku vyhral Ligu majstrov, španielsku Primera División aj národný pohár v krajine, si cenu prevezme na slávnosti 6. decembra.

V 54-ročnej histórii prestížnej ankety ešte nik netriumfoval s takýmto náskokom. Messi je zároveň prvý futbalista z Argentíny, ktorý získal Zlatú loptu a šiestym hráčom FC Barcelona s touto poctou. Naposledy ako hráč "Barcy" vyhral renomovanú anketu Brazílčan Ronaldinho v roku 2005. Postavou nízky futbalista (169 cm - pozn.) bol aj najlepším strelcom minulého ročníka LM s deviatimi gólmi, vrátane dôležitej hlavičky vo finále proti Manchestru United (2:0).

"Aby som bol čestný musím povedať, že som vedel, že som v okruhu favoritov, pretože Barcelona mala skvelý rok. Ale neočakával som, že vyhrám s takýmto náskokom. Zlatá lopta je pre mňa veľmi dôležitá. Som v spoločnosti skvelých hráčov, ktorí ju vyhrali a viacerí ďalší skvelí hráči na ňu nikdy nedosiahli," cituje Messiho France Football.

Barcelona mala v elitnej päťke až trio hráčov, okrem Messiho a Xaviho aj Andresa Iniestu. A to piaty Kamerunčan Samuel Eto'o prestúpil v lete do Interu Miláno práve z Barcelony. "Nebude jednoduché potvrdiť moju pozíciu po takom roku, aký máme za sebou. Dúfam, že ten budúci bude mať rovnaký štandard. Ale vyhrať dvakrát po sebe Zlatú loptu nie je ľahká vec," dodal olympijský víťaz z Pekingu 2008 na margo prípadného obhájenia ceny aj v nasledujúcom roku.