Polojasno
Bratislava
Jaroslav
27.4.2024
Neuveriteľný finiš! Peter Sagan je po tretíkrát majstrom sveta
Zdielať na

Neuveriteľný finiš! Peter Sagan je po tretíkrát majstrom sveta

Archívna reportáž

BERGEN / Peter Sagan sa väčšinu pretekov Majstrovstiev sveta držal v strede pelotónu. Až do konca pretekov bolo jeho umiestnenie veľmi otázne, o jeho víťazstve rozhodol neuveriteľný finiš.

Sagan triumfoval v pretekoch s hromadným štartom na 267,5 km. Stal sa historicky piatym cyklistom s troma titulmi, ale prvým, ktorý ich získal tri roky po sebe v neprerušenej sérii. Saganov víťazný hetrik sa skladá z triumfov v Richmonde 2015, Dauhe 2016 a aktuálneho v Bergene 2017. Sagan v záverečnom špurte zdolal Nóra Alexandra Kristoffa, čas víťaza bol 6:28:11 h. S menším odstupom skončil tretí austrálsky favorit Michael Matthews. Slovenský rýchlik z tímu Bora-Hansgrohe dosiahol 101. triumf svojej profesionálnej kariéry na ceste, stovku dovŕšil nedávno v kanadskom Québec City.

"V posledných piatich kilometroch som si povedal, že je to passé, keď som videl viacero jazdcov, že odskočili. Bol som prekvapený, že som sa vôbec dostal do záverečného šprintu. Nečakal som, že to môže vyjsť, nič sa nedalo predvídať v tom závere. Toto víťazstvo venujem talianskemu kamarátovi Michelemu Scarponimu, ktorý tento rok tragicky zahynul. Samozrejme, aj mojej manželke, ktorá očakáva narodenie nášho prvého potomka. Ďakujem všetkým fanúšikom, ktorí zasa raz spôsobili ošiaľ, aj svojmu tímu. Neviem, či sa týmto mojím víťazstvom niečo zmení vo svete, ale pre mňa to veľa znamená. Boli to pre mňa zrejme najťažšie majstrovstvá sveta z tých troch, ktoré som vyhral," povedal Peter Sagan v prvých dvoch televíznych rozhovoroch.

Saganovi zablahoželal na svojom facebookovom profile aj premiér Fico.

Ku gratulantom sa pridal aj prezident Andrej Kiska.

Krátko po štarte podľa predpokladov vyštartovali dopredu viacerí menej renomovaní cyklisti, ktorí neprekážali favoritom. V úniku sa ocitla desiatka Willem Jakobus Smit (JAR), Alexey Vermeulen (USA), Kim Magnusson (Švéd.), Andrey Amador (Kost.), Conor Dunne a Sean McKenna (obaja Ír.), Matti Manninen (Fín.), Jelchin Asadov (Azer.), Eugert Župa (Alb.) a Salaheddine Mraouni (Mar.). Najznámejším menom z tejto desiatky bol Amador, solídny vrchár z Kostariky však prišiel do Nórska bez tímovej podpory s cieľom ukázať sa v úniku. Ten v prvej polovici pretekov nenarušil pokoj v pelotóne a cyklisti v ňom mali chvíľami aj 10-minútový náskok.

Po piatom z jedenástich 19,1 km dlhých okruhov sa v pelotóne začalo zvyšovať tempo. Sto kilometrov pred cieľom už bola vpredu len šestka pretekárov s náskokom 2:40 min. Na zvýšené tempo ako prvý zo Slovákov doplatil Patrik Tybor. Jazdec kontinentálneho tímu Dukla Banská Bystrica odstúpil približne 70 km pred cieľom. V tej chvíli bol už prvý únik minulosťou a dopredu sa drali noví adepti na čele s nebezpečným Belgičanom Timom Wellensom. Pridali sa k nemu ďalší solídni "spoluhráči" Austrálčan Jack Haig, Talian Alessandro de Marchi, Kolumbijčan Jarlinson Pantano, Rakúšan Marco Haller, Španiel David de la Cruz (Spain), či Holanďan Lars Boom. Zvýšeným tempom si vypracovali náskok 40 sekúnd. Vpredu vydržali približne 20 km, v predposlednom z 11 stúpaní na obávaný Lososí kopec (dĺžka 1,4 km, priemer 6,5%) ich dostihli dravci z čela pelotónu na čele s Nórom Edvaldom Boasonom Hagenom, ale do úniku sa nedostal.

V nájazde do posledného okruhu bola veľká skupina pretekárov stále pokope, na čele bol Španiel Luis Mas. Peter Sagan sa postupne posúval dopredu a 17 km pred cieľom sa azda prvýkrát objavil v prvej pätnástke tempo určujúcich jazdcov. Na prvom z troch stúpaní na okruhu Solheimsviken sa predrali dopredu Holanďan Sebastian Langeveld a Nemec Paul Martens a vypracovali si drobný náskok. V poslednom nájazde do Lososieho vrchu sa od ostatných vzdialila sedmička favoritov bez Petra Sagana, v ktorej boli dvaja Belgičania Greg van Avermaet a Philippe Gilbert a tiež Francúz Julien Alaphilippe. Ten sa rozhodol pre tvrdý atak a za ním sa vydal Talian Gianni Moscon. Desať kilometrov pred cieľom si vypracovali solídny náskok, ale nebol koniec. Päť kilometrov pred páskou ich dostihla ďalšia pomerne prekvapujúca dvojica Vasil Kirijenka (Biel.) - Lukas Pöstlberger (Rak.). Všetko bolo predčasné a do záverečného kilometra špurtoval celý pelotón, resp. jeho najsilnejšia skupina, pokope. V záverečnom polkilometri si Sagan vypracoval skvelú pozíciu na šprint a ešte dokázal zrýchliť. V samom závere bol jeho súperom už len domáci favorit Alexander Kristoff, ktorého zdolal približne o 20 cm.



Výsledky: 

Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike v nórskom Bergene /267,5 km/ - kat. elite: 

1. Peter Sagan (SR) 6:28:11 h, 2. Alexander Kristoff (Nór.), 3. Michael Matthews (Aus.), 4. Matteo Trentin (Tal.), 5. Ben Swift (V. Brit.), 6. Greg van Avermaet (Belg.), 7. Michael Albasini (Švaj.), 8. Fernando Gaviria (Kol.), 9. Alexej Lucenko (Kaz,), 10. Julian Alaphilippe (Fr.)

Obrovský úspech slovenského športu v podobe už druhej obhajoby titulu majstra sveta v podaní cyklistu Petra Sagana ocenil reprezentant vo vodnom slalome Matej Beňuš, ktorý sa vo francúzskom Pau pripravuje na svoj svetový šampionát. "Je to fantastický úspech, aký vo svete cyklistiky nemá obdobu. Peťo Sagan je veľký frajer," povedal pre agentúru SITA Matej Beňuš, strieborný olympijský medailista z Ria de Janeiro 2016.​ "Veľké cyklistické národy musia byť z neho nešťastné, keď ho nevedia odstaviť z najvyššej priečky. Robia všetko pre to, aby nevyhral, a on ich nie a nie poslúchať," pokračoval Beňuš. Početnú slovenskú výpravu vodákov čakajú od utorka vo francúzskom Pau súboje o medaily na MS vo vodnom zjazde a vodnom slalome, Beňuš by na tomto šampionáte rád potešil slovenských priaznivcov. "Verím, že o niekoľko dní pôjdem v stopách Peťa Sagana a získam zlato," dodal.

Ohlasy osobností svetovej cyklistiky na tretí titul Petra Sagana v pretekoch s hromadným štartom v nórskom Bergene (zdroje twitter a BBC Sport):

Marcel Kittel (nemecký cyklista): "Nuž, Peter je najlepší. Oslavná párty Slovákov bude jedno peklo. Gratulujem k tretiemu titulu za sebou."

Ben Swift (britský cyklista, piaty v nedeľňajších pretekoch): "Sagan bol neuveriteľný. Všetci sme sa pokúšali o čo najlepšiu pozíciu, ale on to spravil skvele."

Chris Boardman (britský niekdajší olympijský šampión): "Bol to absolútne neuveriteľný kúsok v podaní Sagana. Krásne sa zvrtol 300 metrov pred cieľom a nádherne si našiel svoj priestor. Jeho kvalita sa nezaprie, stále sa ešte zlepšuje."

A zablahoželal aj Mark Cavendish, ktorého stret so Saganom stál nášho Tourminátora vylúčenie z Tour de France.

https://twitter.com/MarkCavendish/status/911977372597055488

Sagan bez problémov obhájil v lete aj titul Majstra Slovenska.

​Najväčším šokom nielen pre Sagana a Slovensko, ale aj pre väčšinu cyklistických fanúšikov, bola jeho diskvalifikácia na Tour de France. 

​Peter Sagan sa tretím titulom majstra sveta v cyklistických pretekoch s hromadným štartom dostal na úroveň legendárneho Belgičana Eddyho Merckxa, ktorý má rovnako ako Slovák bilanciu 3 zlaté medaily z MS. Na čele historického rebríčka najúspešnejších cyklistov zo svetových šampionátov je trio - Talian Alfredo Binda, Belgičan Rik van Steenbergen a Španiel Óscar Freire. Okrem troch titulov majstra sveta majú na konte aj jednu bronzovú medailu.

Najúspešnejší cyklisti v histórii MS v cestnej cyklistike s hromadným štartom (zlato-striebro-bronz-spolu):
Alfredo Binda (Tal.) 3 0 1 = 4
Rik van Steenbergen (Belg.) 3 0 1 4
Óscar Freire (Šp.) 3 0 1 4
Eddy Merckx (Belg.) 3 0 0 3
Peter Sagan (SR) 3 0 0 3
Rik van Looy (Belg.) 2 2 0 4
Greg LeMond (USA) 2 2 0 4
Freddy Maertens (Belg.) 2 1 0 3
Paolo Bettini (Tal.) 2 1 0 3

Vizitka Petra Sagana: 

Dátum a miesto narodenia: 26. januára 1990 v Žiline

Prezývka: Tourminátor

Výška/váha: 184 cm/73 kg

Tím: Bora-Hansgrohe

Predchádzajúce tímy: Tinkoff (2015 - 2016), Cannondale (2013 - 2014), Liquigas-Cannondale (2011 - 2012), Liquigas-Doimo (2010), Dukla Trenčín Mérida (2009) 

Najväčšie úspechy: majster sveta 2015, 2016, 2017, majster Európy 2016, víťaz Okolo Flámska 2016, držiteľ 101 víťazstiev v profesionálnom pelotóne, päťnásobný víťaz bodovacej súťaže na Tour de France (2012 - 2016), víťaz ôsmich individuálnych etáp na Tour de France (3x v roku 2012, 1x v roku 2013, 3x v roku 2016), víťaz štyroch individuálnych etáp na Vuelte a Espaňa (3x v roku 2011, 1x v roku 2015), celkový víťaz pretekov Okolo Sardínie (2011), Okolo Poľska (2011), Okolo Kalifornie (2015), Gent-Wevelgem (2013), Brabantský šíp (2013), GP Cycliste de Québec (2016, 2017), GP Cycliste de Montreal (2013), E3 Harelbeke (2014), Kuurne-Brusel-Kuurne (2017), päťnásobný majster Slovenska v pretekoch s hromadným štartom (2011 - 2015), majster Slovenska v individuálnej časovke 2015, juniorský majster sveta a Európy v horskej cyklistike v disciplíne cross country (2008), druhé miesta na "monumentálnych" klasických pretekoch Miláno - San Remo a Okolo Flámska, šieste miesto na Paríž - Roubaix

Zaujímavosti: vo svete cyklistiky sa po prvý raz výraznejšie presadil na ME v cyklokrose v roku 2007, keď získal v juniorskej kategórii bronzovú medailu. V januári 2008 si na MS v cyklokrose vybojoval striebornú medailu, v tom istom roku triumfoval na juniorských ME aj MS v horskej cyklistike v disciplíne cross country. Na cestnú cyklistiku presedlal v roku 2009, začínal v tíme Dukla Trenčín Mérida. O rok nato prestúpil do talianskeho Liquigasu, v ktorého drese prišli prvé víťazstvá na pretekoch World Tour. Cyklistický svet si podmanil predovšetkým na najslávnejších pretekoch Tour de France, kde päťkrát za ostatných šesť rokov ovládol bodovaciu súťaž o zelený dres a vyhral celkovo osem etáp. Do histórie cyklistiky sa zapísal tretím titulom majstra sveta po sebe, čo sa pred ním nikomu nepodarilo.

Súvisiace články