Jasno
26°
Bratislava
Berta
2.7.2022
Európska parkúrová špička sa zíde v Bratislave
Zdielať na
Ostatné

Európska parkúrová špička sa zíde v Bratislave

Aj keď Grand Prix v parkúrovom skákaní v Bratislave napíše už svoje 46. pokračovanie, tohto roku si k nemu môže smelo pridať NAJ - a to naozaj v tejto podobe. Bude totiž najväčšou veľkou cenou v Európe v tomto roku.

Po prvýkrát sa v jazdeckom areáli TJ Slávie STU v Petržalke predstaví až 24 národností. Presnejšie 100 jazdcov a s nimi aj 230 koní. Navyše, keďže ide o kvalifikáciu na tohtoročné majstrovstvá Európy do Madridu a olympijské hry v roku 2012 v Londýne,  príde celá špička starého kontinentu.

Špeciálnu pozornosť si tak vyžiadal aj trávnik, ktorý bol už 27-krát pokosený.

V najsilnejšom obsadení sa na ňom predstavia Švajčiari, ktorí sa snažia dostať do Superligy. K hlavným favoritom budú patriť aj Taliani. A vynechať nemožno ani Francúzov a Nemcov, aj keď ich tímy budú tvoriť najmä mladí jazdci.

Pokiaľ ide o zloženie slovenského družstva, konečná nominácia bude známa po majstrovstvách SR.

Najväčšiu pozornosť však určite budú pútať Ukrajinci. Tí už totiž majú vo vrecku miestenku na olympiádu. A to aj vďaka tomu, že do ich radov prestúpili viacerí najlepší európski pretekári. Sponzor tímu navyše vlani nakúpil kone za vyše 20 miliónov eur. A keďže cena zvierat sa odvíja od ich výsledkov, ani netreba nič viac dodávať.

Rozpočet Grand Prix, ktorá sa uskutoční od 11. do 14. augusta, sa tentoraz vyšplhal na 450 až 500 tisíc eur. A niet sa čo diviť, veď organizátor účastníkom platí všetko. Na odmeny pre tých najlepších je zo spomínanej sumy určených 113 tisíc eur.

Okrem parkúrového skákania si diváci môžu v areáli vybrať aj z viacerých sprievodných podujatí. A čo vôbec nie je nepodstatné - vstup je zdarma.