Sagan, Kuzminová či Gáborík svorne tvrdia: Každá kvapka krvi sa počíta!

Sagan, Kuzminová či Gáborík svorne tvrdia: Každá kvapka krvi sa počíta! Zdroj: ISIFA/ilustračná
BRATISLAVA / Špičkoví slvoenskí športovci Peter Sagan, Anastasia Kuzminová či Marián Gáborík sa rozhodli pomôcť dobrej veci. Spolu s Nadáciou Slovenského olympijského a športového výboru vyzývajú verejnosť a fanúšikov športu, aby prišli darovať krv.

Nadácia SOŠV spolu s Národnou transfúznou stanicou upozorňujú na nedostak krvi. "Počet darcov klesá, nemocnice volajú o pomoc, stovky pacientov čakajú na záchranu svojich životov. Darovanie krvi je jedno z najušľachtilejších gest, ktoré môže človek urobiť. Stačí len zopár minút, aby ktokoľvek týmto spôsobom pomohol iným. Aj v dobe, keď svet ohrozuje šíriaca sa choroba COVID-19, je krv mimoriadne dôležitá pri starostlivosti o dlhodobo chorých pacientov, pri operáciách a predovšetkým pri záchrane životov po vážnych úrazoch," píše sa v stanovisku. 

"V súčasnosti sa v médiách hovorí predovšetkým o pandémii nového koronavírusu. Rád by som však upozornil na ďalšiu dôležitú tému a tou je nedostatok krvi pre potreby iných. Stále sú tú pacienti, ktorí potrebujú krv. Aj oni si zaslúžia pozornosť verejnosti. Ak môžete a máte odvahu pomáhať, urobte dobrý skutok. Každá kvapka krvi sa počíta,“ hovorí trojnásobný majster sveta v cyklistike a sedemnásobný držiteľ zeleného dresu na Tour de France Peter Sagan, ktorý pozýva darovať krv najmä ľudí z rodnej Žiliny.

V podobnom duchu do strediska Národnej transfúznej služby v Trenčíne cez videopozvánku volá ľudí hokejista Marián Gáborík, do Banskej Bystrice zasa biatlonistka Anastasia Kuzminová, do Košíc skejtbordista Richard Tury, do Nových Zámkov bojovník MMA Ľudovít „Lájos“ Klein, do Bratislavy futbalista Róbert Vittek, do Nitry hokejista Boris Valábik, do Popradu vodní slalomári Ladislav a Peter Škantárovci, do Prešova hokejista René Pucher, do Martina atlétka Lucia Klocová a do Trnavy strelkyňa Danka Barteková.

Výber športovcov nebol náhodný. Do stredísk NTS pozývajú v regiónoch, z ktorých pochádzajú či sú s nimi spätí. Pomôcť k šíreniu dobrej myšlienky môžu darcovia aj vlastnou fotografiou na sociálnych sieťach v stredisku NTS pri plagáte elitného športovca alebo pri darovaní krvi s hastagom #olympijskakvapkakrvi. „Chcel by som vyzvať každého, kto môže, aby sa pridal k našim popredným športovcom a pomohol lekárom zachraňovať ľudské životy. Nezabúdajme na pacientov, ktorých život závisí od tej najvzácnejšej tekutiny na svete. Darcom to zaberie zopár minút, no pre niekoho môže aj minúta znamenať život. Každá kvapka krvi sa počíta,“ vyzýva darovať krv prezident Slovenského olympijského a športového výboru a správca Nadácie SOŠV Anton Siekel.

Olympijská kvapka krvi je dlhoročný spoločný projekt Nadácie SOŠV a Národnej transfúznej služby SR, ktorá momentálne zaznamenáva nedostatok krvných jednotiek na celom území krajiny. Darovať krv môžu všetci vo veku od 18 do 60 rokov, v prípade pravidelných darcov krvi do veku 65 rokov, vážia aspoň 50 kilogramov a netrpia závažnou chronickou chorobou. Samotný odber krvi zaberie 5 až 10 minút, odoberá sa 450 ml. „Na všetkých pracoviskách Národnej transfúznej služby SR sú stále zavedené prísne hygienické podmienky a preventívne opatrenia na zamedzenie šírenia nového koronavírusu,“ ubezpečila všetkých darcov krvi projektová manažérka NTS Martina Frigová.

Všetky aktuálne informácie o darovaní krvi a taktiež telefónne čísla na objednanie sa na presný čas sa nachádzajú na webovej stránke www.ntssr.sk. Všetky informácie o projekte Olympijská kvapka krvi i videá so športovcami, ktorí pozývajú darovať krv, sú k dispozícii na webe https://www.olympic.sk/kvapkakrvi.

Zdroj: noviny.sk

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:05 Súdna sieň
05:55 Súdna sieň
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:05 Nákupné maniačky
05:50 Policajti v akcii
06:50 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu!
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:35 Mámy na nože
08:15 Rodinka
09:55 Věř mi