Vlhová v Kranjskej Gore na stupni víťazov. V druhom obráku sezóny skončila druhá

Vlhová v Kranjskej Gore na stupni víťazov. V druhom obráku sezóny skončila druhá

Archívna reportáž
embed kód
KRANJSKA GORA / Slovenka Petra Vlhová skončila druhá v šiestom obrovskom slalome v tejto sezóne v rámci Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach v slovinskej Kranjskej Gore.

Úradujúcu majsterku sveta v tejto disciplíne zdolala iba 18-ročná Novozélanďanka Alice Robinsonová, ktorá predviedla najmä v druhom kole fenomenálnu jazdu na hrane rizika. Juniorská majsterka sveta sa stala prvou pretekárkou v histórii, ktorá sa v tínedžerskom veku stala víťazkou dvoch obrovských slalomov v jednej sezóne SP. V úvode ročníka 2019/2020 sa tešila v rakúskom Söldene. "V prvom kole som urobila chybu, preto som v druhom kole musela predviesť jazdu na svojom limite. Som rada, že sa mi to podarilo," uviedla Alice Robinsonová v prvom interview pre televíziu.

Na treťom mieste skončili už s veľkým odstupom 1,59 s zhodne Švajčiarka Wendy Holdenerová a domáce prekvapenie Meta Hrovatová. Líderka hodnotenia obrovského slalomu vo Svetovom pohári Talianka Federica Brignoneová sa musela uspokojiť s ôsmym miestom. Obhajkyňa veľkého glóbusu a prvá žena celkového poradia SP Američanka Mikaela Shiffrinová po tragickej smrti otca súťažný víkend v Kranjskej Gore vynecháva.

Ambiciózna Liptáčka bola blízko toho, aby si pripísala štrnáste víťazstvo v pretekoch Svetového pohára. Napokon je z toho pre Vlhovú premiéra na druhom mieste v obrovskom slalome v bojoch o krištáľové glóbusy, okrem toho má na konte aj štyri víťazstvá a jedno tretie miesto v tejto najtechnickejšej disciplíne. V celkovom poradí SP zostala na čele Shiffrinová, Vlhová znížila náskok Brignoneovej na 141 bodov.

V prvom kole sa Vlhová na trati so 42 bránkami a prevýšením 335 m postupne zlepšovala. Spočiatku zaostávala o tri desatiny sekundy, ale na tvrdej ľadovej podložke skvelým spôsobom zvládla náročnú zatočenú pasáž, ktorá nasledovala po prejazdovej bránke na začiatku cieľového svahu. Umne tam pribrzdila a na rozdiel od väčšiny konkurentiek nestratila stotinky, ale ešte získala. Vlhová v tejto sezóne ovládla jeden obrovský slalom, z víťazstva sa tešila pred necelým mesiacom v talianskom Sestriere. V hodnotení disciplíny jej pred Kranjskou Gorou patrila štvrtá priečka, aktuálne sa posunula na druhé miesto za Brignoneovú. "Možno sa tréner po prvom kole usmieval, lebo som došla prvá do cieľa. V hornej časti sa mi však nejazdilo dobre, medzičasy tam boli pomalé. Spodnú časť som išla dobre, mala som tam superpocit. Vzala som si nové lyže, jazdila som s nimi na tréningu aj v rozjazdení a rozhodla sme sa, že ideme do toho. Myslím si, že sme urobili dobre," vravela Petra Vlhová po 1. kole pre RTVS.

Druhé kolo bolo postavené rytmickejšie ako prvé, zároveň nájazd do cieľového svahu nebol taký náročný ako v prvej jazde. Vlhová štartovala ako posledná, keďže bola líderkou po prvom kole. Novozélanďanka Robinsonová jej skvelou a mimoriadne agresívnou jazdou na hrane rizika hodila rukavicu a Slovenka napriek veľkej snahe už mladučkú rivalku nepredstihla. Z pôvodného manka 15 stotín sekundy na prvom medzičase bola neskôr polsekunda a v cieli 34 stotín. Vlhová s Robinsonovou však výrazne predstihli kompletnú konkurenciu, Talianka Brignoneová, dosiaľ najlepšia "obrakárka" v tejto sezóne, zaostala za víťazkou o 2,04 s.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní - Kranjska Gora (Slovin.) - sobota:

Obrovský slalom žien /1. + 2. kolo/: 1. Alice Robinsonová (N. Zél.) 1:54,32 min, 2. Petra Vlhová (SR) +0,34 s, 3. Meta Hrovatová (Slovin.) a Wendy Holdenerová (Švaj.) obe +1,59, 5. Marta Bassinová (Tal.) +1,60, 6. Tina Robniková (Slovin.) +1,65,... 8. Federica Brignoneová (Tal.) +2,04

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 25 zo 40 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1225 bodov, 2. Federica Brignoneová (Tal.) 1112, 3. Petra Vlhová (SR) 971, 4. Marta Bassinová (Tal.) 711, 5. Wendy Holdenerová (Švaj.) 623, 6. Corinne Suterová (Švaj.) 617

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:00 INKOGNITO
13:00 VŠETKO ČO MÁM RÁD
15:00 Súdna sieň
12:20 NOVÁ ZÁHRADA
13:40 DEDIČSTVO
14:55 Profesionáli II.
11:40 UHÁDNI MÔJ VEK
12:25 Vražedné Miami
13:20 Doktori II.
12:15 Medzi nami zvieratkami
12:25 Krtko
12:35 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
11:55 Druhá šance
13:45 Bohové Egypta
16:05 Hostitel