Zatiahnuté
Bratislava
Miroslav
29.3.2023
Vlhová obsadila 6. miesto v zjazde
Zdielať na

Vlhová obsadila 6. miesto v zjazde

Zdroj: SITA

BANSKO / Slovenská reprezentantka Petra Vlhová skončila šiesta v piatkovom zjazde Svetového pohára v bulharskom Bansku, ktorý bol náhradou za neuskutočnené preteky pred Vianocami vo francúzskom Val d'Isére. Pre 24-ročnú ambicióznu Liptáčku to boli iba druhé súťažné preteky v zjazde vo Svetovom pohári, tie prvé absolvovala ešte vo finále SP 2017/2018 vo švédskom Aare. Skončila tam sedemnásta bez nároku na body. 

Vlhová mala mimoriadne úspešný vstup do nového kalendárneho roka. Z piatich pretekov Svetového pohára sa až trikrát postavila na najvyšší stupienok, keď ovládla azda najprestížnejšie ženské slalomy v Záhrebe a Flachau a spolu s Taliankou Federicou Brignoneovou aj obrovský slalom v talianskom Sestriere. Medzitým však nedokončila alpskú kombináciu v Altenmarkte-Zauchensee a druhé sklamanie zažila už v spomenutom Sestriere, kde sa v paralelnom obrovskom slalome lúčila už v prvom vyraďovacom kole a celkovo tam skončila osemnásta. So smútkom vtedy uviedla, že ju zradil aj materiál a potrebuje si trochu oddýchnuť.

Aktuálne v Bansku ukázala, že má cit pre rýchlosť a najmä jej vyhovujú technické náročné trate v zjazde a super G. "Som spokojná, jazdila som oveľa lepšie ako včera na tréningu. Tam, kde som mohla ísť rýchlejšie, snažila som sa o to. V spodnej časti som urobila veľkú chybu. Mala som obrovskú rýchlosť, nevedela som správne zareagovať. Už som si aj myslela, že vypadnem... Jazdila som na hrane rizika. Šieste miesto je dobré, teším sa veľmi, ale išla som na víťazstvo. Cítim, že na to mám a môžem byť veľmi rýchla aj v kĺzavých disciplínach. Musím si však zvyknúť na rýchlosť a naučiť sa reagovať na vzniknuté situácie na trati. Pre mňa to bola výhodná 'zatočená' trať aj celý kopec. Keby to bolo ľahšie postavené a rovnejšie, nezajazdila by som až tak dobre," uviedla Petra Vlhová v reakcii pre RTVS.

Víťazkou sa stala Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá mala v cieli náskok 18 stotín sekundy pred Taliankou Federicou Brignoneovou a 23 stotín pred Švajčiarkou Joanou Hählenovou. Keďže práve tieto dve pretekárky bojujú s Vlhovou vo Svetovom pohári o celkové pódiové umiestnenie, obe pred ňou získali výraznejší náskok. Shiffrinová sa na čele ako prvá v tejto sezóne dostala cez hranicu 1000 bodov, aktuálne je na méte 1075. Druhá Brignoneová má 795 bodov, tretia Vlhová 766. Švajčiarka Wendy Holdenerová na štvrtom mieste už výraznejšie zaostáva so 493 bodmi.

Shiffrinová sa najlepšie vyrovnala s nerovnosťami v odklonenej časti trate ako aj s technickou a výrazne "zatočenou" strednou pasážou. Práve tam získala rozhodujúci náskok. V cieľovom svahu potom už len pustila lyže a výsledkom bolo druhé víťazstvo v zjazde v kariére. To prvé dosiahla 2. decembra 2017 v kanadskom Lake Louise. V celkovom sumáre kariéry dosiahla 24-ročná Shiffrinová triumf s poradovým číslom 65 a 95. pódiové umiestnenie. Vlhová sa vydala na trať až za elitnou tridsiatkou, keďže v zjazde dosiaľ nemala na konte ani jeden bod. Počas jazdy sa zverenka Livia Magoniho postupne zlepšovala a na štvrtom medzičase už svietilo pri jej mene zelené číslo s drobným náskokom 10 stotín sekundy. Krátko pred cieľom sa však nevyhla chybe, keď podišla jednu z bránok a napokon bola rada, že "nevyletela" z trate. Stálu ju to približne sekundu a napokon zaostala o 1,03 s za víťaznou Shiffrinovou.

Na zjazdovke Marca Girardelliho s dĺžkou 2,4 km a prevýšením 800 m sa zišla absolútna ženská špička v rýchlostných disciplínach, ale viacerým favoritkám "ruže nekvitli". Úradujúca olympijská víťazka Talianka Sofia Goggiová preteky nedokončila rovnako ako ďalších 15 pretekárok. Majsterka sveta z Aare 2019 Slovinka Ilka Štuhecová skončila osemnásta a česká favoritka Ester Ledecká bola ešte o dve priečky za ňou. Technická trať s mnohými zákrutami, naopak, priala vyznávačkám technických disciplín na čele so Shiffrinovou. Dôkazom tohto tvrdenia sú druhé miesto Brignoneovej, piate ďalšej Talianky Marty Bassinovej a šieste Vlhovej. Celkovo sa predstavilo 50 pretekárok, v cieli ich klasifikovali 34.

Vlhovej tréner Magoni ešte minulý týždeň uviedol, že preteky v Bansku idú vyskúšať najmä z dvoch dôvodov - jeho slovenská zverenkyňa potrebuje zostať v súťažnom rytme a ráta aj so ziskom bodov do hodnotenia bojov o veľký glóbus vo Svetovom pohári. Pre denník Šport Magoni dokonca podotkol, že si vie predstaviť Vlhovej víťazstvo v nedeľňajšom super G. Slovenská pretekárka naznačila ambície už vo štvrtkovom tréningu, kde obsadila 10. miesto s mankom 1,65 s na víťaznú Švajčiarku Hählenovú.

Zdielať na

Súvisiace články