Gertrúda
19.5.2024
Košičanky na úvod Euroligy zvíťazilí košom v poslednej sekunde

Lattes Montpellier - Maxima Broker Košice 65:67

Francúzsky vicemajster, ktorý je nováčikom v najprestížnejšej ženskej európskej klubovej súťaži, s výnimkou úvodných minút stretnutia neustále viedol a Košičanky len doťahovali náskok domácich. V záverečných dvoch minútach sa im však podarilo zmazať šesťbodový náskok súperiek a sekundu pred koncom Izraelčanka v košických farbách Cohenová rozhodla o cennom víťazstve. Najlepšími strelkyňami košického tímu boli Američanky Kraayeveldová a Spencerová, ktoré spolu nastrieľali 32 bodov.
Hráčky Maximy Broker sa najbližšie v EL predstavia už o týždeň 22. októbra, keď na domácej palubovke Infinity Areny privítajú turecký Fenerbahce Istanbul.

Výsledok:

D-skupina:
Lattes Montpellier - Maxima Broker Košice 65:67  (20:19, 21:16, 12:14, 12:18)
Najviac bodov Montpellieru: Moschová 21, Bertalová 13, Whittingtonová 12
Zostava a body Košíc: Kraayeveldová 20, Spencerová 12, Fröhlichová 11, Cohenová 10, Čikošová 8 (Hricková, Kováčová, Minčíková po 2)
TH: 13/12 - 12/11, fauly: 15 - 19, trojky: 5-8.

Košičanky v úvodnej päťminútovke stále viedli (8:4, 12:8), ale domáce hráčky v 7. min vyrovnali na 15:15 a od tohto momentu už nepustili slovenského majstra až na šokujúci záver ani raz do vedenia. Po trojke Moschovej bolo v 15. min 31:26 v prospech francúzskeho vicemajstra a do kabín odchádzali oba tímy za stavu 41:35.
Dve minúty po veľkej prestávke zvyšovala Bertalová už na 45:35, šnúrou siedmich bodov však Košičanky znížili na 42:45. Potom ešte Minčíková upravila na 46:47, ale domáce hráčky po viacerých stratách lôpt získali späť niekoľkobodový náskok.
Tri minúty pred koncom Spencerová úspešným dvojkovým pokusom a následne premeneným trestným hodom znížila na 59:62 a vykresala nádej. Jedna z dvoch Američaniek Kraayeveldová potom trojkou dokonca vyrovnala na 62:62. Domáce basketbalistky odpovedali rovnako trojkou, ale v samom závere zobrala osud zápasu do rúk Cohenová. Najprv minútu a štvrť pred koncom vyrovnala na 65:65 a sekundu pred klaksónom úspešnou dvojkou zasadila Francúzkam nečakané k. o.

Daniel Jendrichovský (generálny manažér Košíc): “Určite nemôžeme byť spokojní s tým, ako sme dnes zahrali najmä v obrane. Dostať 41 bodov za prvý polčas, to je trochu priveľa. Na druhej strane rozhodli v závere individuálne schopnosti Kraayeveldovej a Cohenovej, ktorej paradoxne zápas veľmi nevyšiel, ale v závere to bola ona, ktorá nám vystrieľala víťazstvo. Veľmi si ho ceníme, aj keď sme ho dosiahli s riadne odretými ušami. Posledných sedem minút zápasu sme ale vyhrali 16:5 a to rozhodlo. Francúzsky tím si azda ani nezaslúžil prehrať. Pôsobili zohratým dojmom v obrane aj útoku. Opakujem ešte raz, sme veľmi radi, že sme zvíťazili, lebo v Montpellieri sa nebude nikomu ľahko vyhrávať."