Jasno
-7°
Bratislava
Oldrich
3.12.2023
Petra Vlhová má tretiu medailu, bronzovú
Zdielať na

Petra Vlhová má tretiu medailu, bronzovú

Archívne video

AARE / K striebru a k zlatu pridáva po dnešnom slalome slovenská lyžiarka Petra Vlhová bronz.

​​Slovenka Petra Vlhová vybojovala bronzovú medailu v slalome žien na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní vo švédskom Aare. V sobotňajších pretekoch v najtočivejšejšej disciplíne Vlhová skompletizovala zbierku medailí z MS 2019, v Aare bola predtým strieborná v alpskej kombinácii a zlatá v obrovskom slalome. Ide už o štvrtú medailu pre Slovensko zo svetových šampionátov v zjazdovom lyžovaní a pri všetkých bola Petra Vlhová. Tá prvá sa zrodila pred dvoma rokmi v tímovej súťaži vo švajčiarskom St. Moritzi a mala strieborný odlesk.

"Veľmi som chcela medailu, ale trať bola veľmi náročne postavená. Necítila som sa dobre, ale povedala som si, že sa pokúsim pustiť lyže. Až v cieli som zbadala, aký mám náskok... Potom bolo veľmi vzrušujúce čakať na ďalšie konkurentky. Mikaela a Anna ma predstihli, ale Wendy urobila chybu a zrazu som bola tretia. Mám tri medaily, čo som absolútne nečakala. Je to prekrásne. Obrovskú radosť prežívajú aj ľudia na Slovensku, čo cítim na diaľku. Teraz nastane čas dobiť trochu baterky pred ďalšími pretekmi," povedala Petra Vlhová v prvom rozhovore pre zahraničné televízie.

Už štvrté zlato v neprerušenej sériii v slalome a celkovo piate na majstrovstvách sveta si vybojovala Američanka Mikaela Shiffrinová. Pred striebornou Švédkou Annou Swennovou-Larssonovou mala v súčte oboch kôl náskok 58 stotín sekundy. Bronzová Vlhová zaostala o 1,03 s.

V prvom kole slalomu bola najrýchlejšia Švajčiarka Holdenerová. Vlhová za ňou zaostala o 46 stotín sekundy a patrilo jej 5. miesto. Najväčšia favoritka na zlato Shiffrinová bola tretia s odstupom 15 stotín sekundy.. Prvé kolo slalomu žien vytýčil Švajčiar Werner Zurbuchen a Holdenerová profitovala z jeho náročnosti. "Od začiatku som mala zlý pocit, nechytila som rytmus. Po prvom medzičase som sa rozbehla, ale veľa som stratila na začiatku. Švajčiarsky tréner postavil ´zatočené´ a veľmi náročné prvé kolo. Mali sme to však všetky rovnako postavené," referovala nespokojná Vlhová po 1. kole pre RTVS.

V druhom kole sa Vlhová vypla k skvelému výkonu. Hoci sa v "zatočenej" časti nevyhla drobným chybám, v strmšom svahu pustila lyže a v cieli mala veľký náskok 1,36 s pred dovtedy vedúcou Švédkou Hansdotterovou, ktorá avizovala posledné preteky na majstrovstvách sveta v kariére. Napokon obsadila piate miesto. Potom však nasledovala Shiffrinová a ukázala svoju extratriedu. Najmä v technicky náročných úsekoch si utvorila náskok pred konkurentkami a napokon najrýchlejšou jazdou v 2. kole si vybojovala zlato. Vlhovú potom predstihla aj Švédka Swennová-Larssonová, ale nie Švajčiarka Holdenerová, ktorá po veľkej chybe neplánovane vycúvala z boja o medaily.

Shiffrinová vstupovala do pretekov so zámerom získať historicky štvrtý slalomový titul v neprerušenej sérii (predtým 2013, 2015 aj 2017) a to sa jej aj podarilo. Štyri tituly v slalome získala predtým iba Nemka Christl Cranzová, nie však v sérii, a ešte aj poriadne dávno - ešte v 30. rokoch 20. storočia. Vtedy sa svetové šampionáty v lyžovaní konali v ročných intervaloch.

Majstrovstvá sveta v zjazdovom lyžovaní - Aare (Švéd.) - sobota:

Ženy - slalom (1. + 2. kolo): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:57,05 min, 2. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +0,58 s, 3. Petra Vlhová (SR) +1,03, 4. Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,43, 5. Frida Hansdotterová (Švéd.) +2,39, 6. Laurence St-Germainová (Kan.) +2,60

Prehľad umiestnení Slovákov v Top 10 na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní:

1. miesto - Petra Vlhová (Aare/Švéd., 14. 2. 2019), obrovský slalom

2. miesto - Petra Vlhová (Aare/Švéd., 8. 2. 2019), alpská kombinácia
2. miesto - Petra Vlhová, Veronika Velez-Zuzulová, Adam Žampa, Matej Falat - Tereza Jančová, Andreas Žampa (St. Moritz/Švaj., 14. 2. 2017), tímová súťaž

3. miesto - Petra Vlhová (Aare/Švéd., 16. 2. 2019), slalom

4. miesto - Petra Vlhová (St. Moritz/Švaj., 18. 2. 2017), slalom
4. miesto - Veronika Velez-Zuzulová (Vail, Beaver Creek/USA, 14. 2. 2015), slalom

5. miesto - Soňa Moravčíková, Matej Falat, Petra Hromcová, Adam Žampa - Andreas Žampa (Aare/Švéd., 12. 2. 2019), tímová súťaž

7. miesto - Veronika Velez-Zuzulová (Schladming/Rak., 16. 2. 2013), slalom
7. miesto - Lucia Medzihradská (Morioka/Jap., 5. 2. 1993), kombinácia

8. miesto - Petra Vlhová (St. Moritz/Švaj., 16. 2. 2017), obrovský slalom
8. miesto - Marián Bíreš (Vail/USA, 3. 2. 1989) kombinácia

9. miesto - Veronika Velez-Zuzulová (Aare/Švéd., 9. 2. 2007), superkombinácia
9. miesto - Ľudmila Milanová (Crans-Montana/Švaj., 31. 1. 1987), kombinácia

10. miesto - Veronika Velez-Zuzulová (Garmisch-Partenkirchen/Nem., 19. 2. 2011), slalom
10. miesto - Lucia Medzihradská (Crans-Montana/Švaj., 31. 1. 1987), kombinácia
10. miesto - Jana Gantnerová-Šoltýsová (Lake Placid/USA - súčasť ZOH, 17. 2. 1980) zjazd

Súvisiace články