19.4.2024
Na maratóne v Londýne padol svetový rekord!

LONDÝN / Keňanka Mary Keitanyová utvorila na 37. ročníku maratónu v Londýne svetový rekord v behu dosiahnutom len v čisto ženskom štartovom poli - 2:17:01.

Doterajšie maximum Britky Pauly Radcliffovej zo 17. 4. 2015 v Londýne zlepšila až o 41 sekúnd. Historicky najlepší maratónsky čas patrí naďalej Radcliffovej, ktorá v miešaných pretekoch s mužmi dosiahla 13. 4. 2003 v Londýne čas 2:15:25 h.

Tridsaťpäťročná Keitanyová vyhrala v Londýne tretí raz, predtým triumfovala v rokoch 2011 a 2012. Predvlani skončila druhá a vlani deviata. Za prvenstvo zinkasovala 55 000 dolárov a za svetový rekord ešte bonus 125 000 dolárov. Svoj osobný rekord z apríla 2012 v Londýne si Keňanka zlepšila o 1:36 min.

"Rýchlosť bola vysoká a snažila som sa držať tempo. Myslím si, že trať prešla miernou zmenou a cítila som sa lepšie ako predtým. Počasie bolo tento rok veľmi dobré, vlani bolo príliš chladno. Cítila som sa dostatočne fit, poctivo som pred maratónom trénovala a nepoľavila som ani na chvíľu. Som veľmi šťastná z dosiahnutého času. Časti okruhu sú kopcovité, ale pripravovala som sa v podobnom teréne v Keni, takže to nebol až taký rozdiel," citovala Keitanyovú agentúra AP.

Aj druhá v cieli, 3-násobná olympijská víťazka a 5-násobná majsterka sveta v behoch na 5 000 a 10 000 m Tiruneš Dibabová z Etiópie bežala skvele (2:17:56). Za doterajším rekordným časom Radcliffovej zaostala len o 14 sekúnd. Osobný rekord si zlepšila o 2:39 min. Tretia skončila už s veľkým odstupom jej krajanka Aselefech Mergiová (2:23:08).

Až 15 bežkýň sa dostalo pod hranicu 2:30 h, najlepšia z Európaniek bola Diana Lobačevske z Litvy, ktorá finišovala na 12. mieste časom 2:28:48 h.

Súťaž mužov v Londýne ostala tentoraz v tieni ženskej. Zvíťazil Keňan Daniel Wanjiru za 2:05:48 h pred legendárnym Kenenisom Bekelem (2:05:57) a maratónskym debutantom z Kene Bedanom Karokim (2:07:41). Dvadsaťštyriročný víťaz lanského maratónu v Amsterdame Wanjiru získal za londýnsky triumf 55 000 dolárov a ďalších 75-tisíc za čas pod 2:06:00 h. Bekele absolvoval v Londýne svoj šiesty maratón v kariére.

Výsledky:

Muži: 1. Daniel Wanjiru (Keňa) 2:05:48, 2. Kenenisa Bekele (Et.) 2:05:57, 3. Bedan Karoki 2:07:41, 4. Abel Kirui (obaja Keňa) 2:07:45, 5. Alphonce Simbu (Tanz.) 2:09:10, 6. Ghirmay Ghebreselassie (Et.) 2:09:57.

Ženy: 1. Mary Keitanyová (Keňa) 2:17:01 - svetový rekord, 2. Tiruneš Dibabová 2:17:56, 3. Aselefech Mergiová (obe Et.) 2:23:08, 4. Vivian Cheruiyotová (Keňa) 2:23:50, 5. Lisa Weightmanová (Aus.) 2:25:15, 6. Laura Thweattová (USA) 2:25:38.