Kritika Repku: Dohoda bola na stole, všetko zmenili politici

Kritika Repku: Dohoda bola na stole, všetko zmenili politici

POPRAD / Len pred týždňom to vyzeralo na definitívne urovnanie názorových sporov medzi Slovenskou lyžiarskou asociáciou (SLA) a zjazdárkami Veronikou Velez-Zuzulovou a Petrou Vlhovou.

Po tom, ako sa do celého sporu vložil predseda parlamentu Andrej Danko, ktorý pohrozil zastavením financovania lyžiarskej asociácie zo strany štátu, sa situácia zmenila. Podľa prezidenta Slovenskej lyžiarskej asociácie Františka Repku vôbec nie je isté, či pondelkové hlasovanie predsedníctva SLA o novej podobe reprezentačného štatútu dopadne v prospech dvoch elitných svetových slalomárok.

"Mali sme z dohody úprimnú radosť, spokojnosť sme cítili aj z druhej strany. Prišlo k racionálnemu riešeniu, emócie ustúpili. Dohoda bola na stole, no po silných rečiach predsedu parlamentu Andreja Danka je všetko inak. Úprimne, dnes neviem predpovedať ako dopadne pondelňajšie hlasovanie o štatúte,“ povedal prvý muž slovenského lyžovania v tlačovej správe SLA. Podľa neho nie je momentálne atmosféra v predsedníctve SLA po mediálnych výstupoch politikov, "ktorí povedali veľa nekompetentných, nepravdivých, ale ľúbivých fráz," nastavená na ďalšie ustupovanie a kompromis. "Ja osobne sa k hlasovaniu o štatúte postavím ako bývalý športovec, to tvrdím otvorene a dlhodobo, za ostatných členov predsedníctva ale hovoriť nemôžem,“ naznačil František Repka.
Predseda parlamentu Danko spolu s ministrom školstva Plavčanom na tlačovej besede začiatkom týždňa lyžiarom pohrozili, že pre údajne problémové zosúladenie stanov so zákonom o športe, hrozí asociácii pozastavenie dotácií.

"Stanovy SLA sú v súlade so zákonom o športe, jediná výhrada je ohľadne delegačného kľúča, ktorý bol prijatý na konferencii SLA. To je aj predmetom súdneho sporu, keďže zjazdári sa dožadujú nadpolovičnej väčšiny počtu delegátov na konferencii, aby mohli sami ovládať SLA,“ vysvetlil Repka. Ako ďalej uviedol zrušenie dotácie pre SLA by znamenalo, že SLA sa začne správať komerčne a bude nútená si všetky reklamné plochy na športovcoch predávať sama. Tým pádom neodstúpi športovcom ani jedno reklamné miesto. Z príjmov, ktoré získa, chce SLA financovať mládež a lyžiarsky šport na Slovensku.

Podľa šéfa Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica Richarda Galoviča kompromisný návrh reprezentačného štatútu, ktorý bol výsledkom dohody s otcami oboch slalomárok, bol na 95% totožný s pôvodným z dielne SLA. Sporné boli podľa neho iba dva body štatútu týkajúce sa sponzorských zmlúv. V prvom prípade žiadala SLA prednostné právo mať generálneho partnera v prípade, že by bol v rozpore s reklamným partnerom lyžiarok.

"Dievčatá sú naviazané na partnerov, ktorí ich platia od začiatku ročníka, majú voči nim záväzky a teraz to chcel niekto zmeniť. Každý rozumný človek vie, že do uzavretých zmlúv tretia strana vstúpiť nemôže,“ povedal Galovič pre denník SME. Jeho názor je relevantný aj z toho dôvodu, že VŚC Dukla Banská Bystrica je dlhodobo zamestnávateľom Velez-Zuzulovej a Vlhovej ako aj ich tímov.
Druhým sporným bodom podľa Galoviča bolo, že SLA chcela vedieť, akých sponzorov majú lyžiarky podpísaných a aké príjmy im zo zmlúv plynú. "To zasahuje do práv pretekárok. Každý partner má v zmluve stanovené, že tieto údaje nie sú prístupné tretím stranám. Sú to komerčné subjekty a nechcú, aby sa sumy zverejňovali,“ naznačil Galovič pre SME.

Vyjadril sa aj k zložitej komunikácii medzi vedením SLA so slalomárkami, resp. ich zástupcami, ktorá pretrváva roky a má svoj veľký podiel aj na súčasných problémoch. "Ony sa už aj zmierili s tým, že od asociácie nedostávajú veľa peňazí. Trápi ich to, že nie sú s nimi schopní komunikovať na úrovni a nemajú dostatočnú úctu," dodal Galovič pre SME.

Zdroj: sita, noviny.sk, SME

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

11:00 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
12:30 Top star
11:25 Poklady z blšáku V.
11:55 Zlato v garáži IV.
12:35 Profesionáli II.
11:15 Nákupné maniačky
12:40 Prvé oddelenie
12:50 Spravodlivosť v krvi X.
11:20 Arthur a Minimojovia
11:45 No, počkaj!
12:00 Maxipes Fík II. - Divoké sny Maxipsa Fíka
09:35 Věčně mladá
11:40 Láska na tři roky
13:25 Jasmíniny slzy