12°
19.4.2024
Stoch zlatý na strednom mostíku. Bardal si skočil po bronz!

SOČI / Poliak Kamil Stoch získal v nedeľu večer zlatú medailu na strednom mostíku HS-106 v rámci súťaže skokanov na lyžiach na zimných olympijských hrách v ruskom Soči.

Dvadsaťšesťročný rodák zo Zakopaného a líder priebežného poradia Svetového pohára potvrdil svoju vedúcu pozíciu z prvého kola a premiérovo sa tešil z medaily na ZOH. Stochovi v stredisku RusSki Gorkij v Červenej Poľane namerali 105,5 a 103,5 metra, za čo dostal od rozhodcov 278,0 bodu. Striebro si vybojoval po prvom kole tretí Slovinec Peter Prevc (265,3 b.), ktorý predstihol o jednu priečku nórskeho reprezentanta Andersa Bardala (264,1 b.). Celkový víťaz ostatného 62. ročníka Turné štyroch mostíkov na prelome rokov Thomas Diethart z Rakúska obsadil štvrtú pozíciu. Slovensko nemalo zastúpenie.

"Nemám slov. Vo štvrtkovom tréningu som neskákal dobre, ale snažil som sa potom zlepšiť všetko, čo sa dalo," citoval Stocha informačný servis ZOH 2014. "Po skoku v prvom kole som bol presvedčený, že to bolo dobré. Snažil som sa to len zopakovať v druhom kole," vyhlásil vlaňajší majster sveta z veľkého mostíka v talianskom Val di Fiemme, ktorý sa stal prvým poľským skokanom na lyžiach so zlatou olympijskou medailou po 42 rokoch. V Sappore 1972 triumfoval na veľkom mostíku Wojciech Fortuna. "Nemyslel som na to. Vnímam to však ako odmenu za moju námahu. Mám jednoduché tajomstvo úspechu - musíte dobre spraviť svoju prácu," dodal K. Stoch.

Zo zisku striebornej medaily sa tešil slovinský reprezentant Prevc. "Nie som sklamaný z druhého miesta, naopak, som šťastný. Kamil bol dnes perfektný. Uvidíme, čo sa mi podarí dosiahnuť na veľkom mostíku," vyhlásil 21-ročný Prevc, ktorého doplnil držiteľ bronzu Nór Bardal: "Táto medaila pre mňa znamená veľa. Mojím cieľom v Soči bolo získať cenný kov, preto som veľmi šťastný. Oslavovať však teraz nebudem, idem rovno do postele. Teším sa však na pondelňajšie odovzdávanie medailí."

Nedeľňajšie preteky sa skončili sklamaním pre Rakúšana Gregora Schlierenzauera. Po prvom kole mu patrila 18. pozícia, napokon obsadil "len" 11. miesto. "Som veľmi sklamaný. Celý rok som hovoril o olympijských hrách a nepodarilo sa mi dosiahnuť najlepší výsledok," povedal so slzami v očiach Schlierenzauer. Nedarilo sa ani jeho krajanovi Thomasovi Morgensternovi, klasifikovali ho celkovo na 14. priečke. "Je škoda, že rakúsky tím nezískal medailu. Na veľkom mostíku však budeme mať ďalšiu príležitosť," skonštatoval Morgenstern, ktorý sa po škaredom januárovom páde na mamuťom mostíku v Kulme dal dokopy a nechýbal v štartovom poli.

Výsledky - skoky na lyžiach:

Muži (súťaž jednotlivcov na strednom mostíku HS-106): 1. Kamil Stoch (Poľ.) 278,0 bodu (105,5 m/103,5 m), 2. Peter Prevc (Slovin.) 265,3 (102,5 m/99 m), 3. Anders Bardal (Nór.) 264,1 (101,5 m/98,5 m), 4. Thomas Diethart (Rak.) 258,3 (99 m/98 m), 5. Michael Hayböck (Rak.) 258,0 (101 m/98,5 m), 6. Andreas Wellinger (Nem.) 257,1 (96 m/101,5 m), 7. Maciej Kot (Poľ.) 255,8 (101,5 m/98,5 m), 8. Noriaki Kasai (Jap.) 255,2 (101,5 m/100 m).