Oblačno
Bratislava
Andrej, Ondrej
30.11.2022
Slovenský hokejbal kraľuje svetu - vo finále muži i ženy
Zdielať na
Ostatné

Slovenský hokejbal kraľuje svetu - vo finále muži i ženy

Zdroj: sita - Hokejbalisti Slovenska na MS

ST. JOHN´S / Slovenské hokejbalové reprezentácie mužov a žien postúpili do nedeľňajšieho finále na majstrovstvách sveta ISBHF v kanadskom St. John´s. Muži zdolali Portugalsko 4:3, ženy vybojovali výhru 1:0 nad Českom až v predĺžení.

Slovenská mužská reprezentácia získa medailu už na desiatom svetovom šampionáte ISBHF v rade. V súboji o zlato nastúpi v nedeľu proti obhajcom prvenstva z Česka, ktorí zdolali favorizovanú Kanadu vysoko 5:1. Slovensko vybojovalo na mužských MS doteraz 1 zlatú, 2 strieborné a 6 bronzových medailí a naďalej je jediným mužstvom, ktoré má cenný kov z každého turnaja.

Štvrté finále histórie

Do štvrtého finále v histórii postúpili Slováci vďaka koncentrovanému a bojovnému tímovému výkonu. Portugalsko sa prezentovalo opäť kvalitnou hrou, vďaka ktorej zdolalo v úvode turnaja aj favorizovaných Čechov. Slovenský tím bol od úvodu aktívnejší, viedol po góloch Kaššu a Behúla 1:0 i 2:1, mužstvo z Pyrenejského polostrova však vždy dokázalo vyrovnať. Krátko po portugalskom góle na 2:2 sa presadil Martinusík a v tretej tretine trafil krátko po skončení presilovky piatich proti trom presne Oravec. V dramatickom závere Portugalsko pri dlhej power-play zvýraznenej o presilovku ešte znížilo na rozdiel gólu, vyrovnať mu už slovenská obrana nedovolila.
„Bol to vysoko takticky výkon z našej strany. Trošku sme si to pokazili tým, že sme Portugalsko nechali dvakrát vyrovnať, ale našťastie sme to dokázali dokončiť. Portugalci boli viac siloví, behavejší a výborní aj v osobných súbojoch. Trošku im však chýbalo taktické myslenie. My sme navyše dokázali udrieť v rozhodujúcich momentoch, ťahali sme za jeden povraz. Pomohol nám prvý gól. Aj keď nás potom súper dotiahol, dokázali sme to opäť zvrátiť na našu stranu a myslím si, že sme po treťom góle súpera už k ničomu nepustili. Aj keď záver sme si sami skomplikovali vlastnými chybami. hceme byť majstri a musíme poraziť každého. Tlak je teraz na Čechoch, z nás naopak opadol. Musíme byť trpezliví a hrať svoju hru,“ uviedol pre tophbl.sk reprezentant SR Milan Ladiver.

Slovenská ženská reprezentácia má šancu obhájiť zlato z Bratislavy 2011.

S Češkami odohrala dramatický duel, v ktorom vynikali obe brankárky. Viac práce mala Zuzana Tomčíková, ktorá potvrdila svoje kvality a najmä jej zásluhou Slovenky neinkasovali. Ženský tím SR zatiaľ na šampionáte nedostal ani gól. O postupe do štvrtého finále v rade rozhodla v 50. min po chybe českej defenzívy z tesnej blízkosti Ihnaťová. Slovensko zdolalo po predĺžení Česko i pred dvoma rokmi v Bratislave (2:1). Aj na štvrtých majstrovstvách sveta v histórii bude rovnaké finále, Slovenky vyzvú domáce Kanaďanky. „Na začiatku sme prežili oslabenie o dve hráčky, čo bolo veľmi dôležité. V celom zápase sme mali kopec vylúčených, no nepramenilo to podľa mňa z našej nedisciplinovanosti, ale skôr z toho, že rozhodcovia to nie vždy posúdili ako mali. Pri rozhodujúcom momente zápasu Miška Majkúthová vystrelila od modrej, loptička sa odrazila do rohu, kde som sa jej zmocnila a narazila si s Ivetou Klimášovou. Potom som to jednoducho poslala na bránku a našťastie to skončilo v nej. V hre 5 na 5 sme podľa mňa boli lepšie. Aj z toho vlastne pramenil náš gól. Mohol však prísť aj skôr, príležitosti sme na to mali,“ uviedla pre tophbl.sk Viktória Ihnaťová.

„Výhra v derby je vždy krásna a v semifinále svetového šampionátu osobitne. Znova sa potvrdilo, že naše súboje s Češkami bývajú veľmi vyrovnané. Ony síce mali viac striel, avšak my máme výbornú brankárku Tomčíkovú. Pred zápasom sme boli v nepríjemnom chvate, lebo organizátori nás veľmi neskoro priviezli z hotela na štadión. Povedali sme si však, že nás to nesmie rozhodiť,“ tvrdila obrankyňa Edita Raková.

Zranený slovenský rozhodca

Druhé mužské semifinále viedol slovenský arbiter Kralovič, v záverečnej sekunde začal Kanaďan Justin Pender biť súperov. Kralovič sa pokúsil rozúreného domáceho hráča upokojiť, v strkanici si potrhal kolenné väzy a museli ho podľa hokejbal.cz previezť do nemocnice.

Výsledky sobotňajších semifinálových zápasov na majstrovstvách sveta ISBHF v hokejbale v kanadskom St. John´s:

Muži:

Slovensko - Portugalsko 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)

Góly: 5. Kašša (Svitana, Danko), 13. Behúl (Oravec), 26. Martinusík (Marek Slovák), 36. Oravec (Behúl) - 8. a 26. Ricardo Alberto, 45. Creador
Kanada - Česko 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)
Ženy:

Slovensko - Česko 1:0 po predĺžení (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)

Gól: 50. Ihnaťová (Klimášová)

Slovenské hokejbalistky vyhrali semifinálovú drámu nad Češkami a ani v piatom zápase svetového šampionátu nedostali gól.

Jediný gól padol v tradične vyrovanom a bojovnom derby. Kým v 1. tretine boli aktívnejšie Češky, od druhej časti boli čoraz lepšie obhajkyne svetového titulu. Avšak aj po 3. tretine bol stav 0:0, keďže brankárky chytali veľmi dobre. Rozhodujúci moment prišiel v 5. minúte predĺženia, keď sa presadila Viktória Ihnaťová.

"Semifinále malo podľa očakávania úplne inú kvalitu, ako naše predchádzajúce zápasy. Dôležité bolo, že sme zvládli oslabenie o dve hráčky v prvej tretine. Bol to boj, ja som samá modrina, avšak to prejde, ale medaila zostane," povedala pre noviny.sk skúsená obrankyňa Edita Raková.

Slovenky nastúpia vo finále proti favorizovanej domácej Kanade v nedeľu o 17:30 SELČ.

Kanada - USA 8:0 (3:0, 2:0, 3:0)

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

Súvisiace články