Oblačno
22°
Bratislava
Oskar
8.8.2022
Muhammada Aliho (70) vyhodili z reštaurácie bielych, zahodil medailu
Zdielať na

Muhammada Aliho (70) vyhodili z reštaurácie bielych, zahodil medailu

S blížiacim sa začiatkom olympiády sa v Londýne zvyšuje koncentrácia nielen súčasných, ale aj bývalých športových osobností. V stredu bol ústrednou postavou galavečera vo Victoria and Albert Museum legendárny americký boxer a olympijský víťaz z Ríma 1960 Muhammad Ali.

Organizátori? Pán a pani Pittovci

Večierok s názvom Športom za mier a s britskou tematikou usporiadal hollywoodsky pár Brad Pitt, Angelina Jolie. Medzi hosťami boli napríklad írsky hudobník a humanitárny aktivista Bob Geldof, jazdec formuly 1 Lewis Hamilton či herečka Rosario Dawson. Za Aliho predniesol reč jeho brat Rahman: "Ali bol súčasťou olympijského tímu v roku 1960 a rád prijal pozvánku. Má zlatú medailu a myslí si, že Spojené štáty tento rok budú sláviť triumf."

Pre bývalého nemeckého tenistu Borisa Beckera bolo "privilégiom stáť v prítomnosti najväčšieho žijúceho športovca." "Preslávil box na celom svete. Zo športovca sa stal mierotvorcom, svet ho pozná ako veľkého bojovníka, vyjadroval sa k vážnym problémom. Má za sebou neuveriteľný životný príbeh," povedal olympijský víťaz vo štvorhre z Barcelony 1992.

Medaila skončila v rieke

Muhammad Ali vo svojej autobiografii napísal, že zlatú medailu z Ríma hodil do rieky Ohio, keď ho nepustili do reštaurácie určenej pre "bielych". Znovu ju dostal v roku 1996 na olympijských hrách v Atlante, kde zapálil oheň na slávnostnom otvorení.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

SITA

Súvisiace články