Jasno
-7°
Bratislava
Oldrich
3.12.2023
TdF: Sagan je opäť bližšie k svojmu cieľu
Zdielať na

TdF: Sagan je opäť bližšie k svojmu cieľu

Zdroj: sita, Sagan v zelenom

Peter Sagan vedie bodovaciu súťaž aj 13. etape, v zelenom drese by chcel prísť až do Paríža.

Slovenský cyklista Peter Sagan je pred záverečným týždňom 99. ročníka Tour de France najväčším adeptom na víťazstvo v bodovacej súťaži. Dvadsaťdvaročný Žilinčan po 2. mieste v 13. etape do Le Cap d´Agde vedie v bojoch o zelený dres pred Nemcom Andrém Greipelom, ktorý vyhral sobotňajší súboj o víťazstvo v cieli, o 64 bodov. Sagan na Deň dobytia Bastily bojoval až do poslednej chvíle o prvenstvo, na páske bol o trochu skôr Greipel.

"Dnešná etapa bola dosť náročná. Od mora fúkal miestami silný vietor, ale celý náš tím dobre pracoval. Kým po štvrtkovej etape som sa cítil dosť unavený, teraz to bolo v pohode. Sústredil som sa opäť na rýchlostnú prémiu. Pred nami už bola osmička jazdcov, chcel som preto aspoň ukoristiť body a som rád, že som prišiel v pelotóne ako prvý pred Greipelom a Gossom. Potom sme sa už sústredili na koniec etapy. Veľa práce v závere urobilo Lotto pre Greipela, takže mu blahoželám k prvenstvu. Pred cieľom to však výborne rozbehol Wiggins, ja som sa snažil držať tempo s Hagenom a potom som si to rozdal s Greipelom. Dnes bol o chĺpok lepší. Nevadí, pripísal som si ďalšie body do súťaže o zelený dres a som každým dňom bližšie k svojmu cieľu," sprostredkoval pre agentúru SITA slová cyklistu z tímu Liquigas-Cannondale manažér Jozef Korbel.

Sagana nepribrzdili ani technické problémy, ktoré mal necelých 70 km pred cieľom. Veľmi rýchlo sa vrátil späť do pelotónu. "Prilepila sa mi totiž na koleso páska a ťukala mi do neho, tak som radšej menil koleso," vysvetlil Sagan, ktorý patrí medzi najpríjemnejšie prekvapenia Tour de France 2012. Mnohí pred začiatkom pretekov Slovákovi vzhľadom na jeho vek neverili. Počas dvoch týždňov však každého presvedčil, že sa zaradil medzi súčasné hviezdy tohto športu. "Kde beriem tú silu? Možno aj preto, že niektoré etapy vypustím, oddýchnem si, takže mám dostatok síl. V nedeľu je na programe náročná etapa, ale v pondelok by som to mohol znova skúsiť, nepredbiehajme však. Ako vravím, uvidíme...," doplnil prostredníctvom Jozefa Korbela Peter Sagan.

Na cyklistov čaká ešte posledný týždeň. Sagan si síce pobyt v zelenom drese užíva, ale zatiaľ nie je pokojný. Lídrom bodovacej súťaže by chcel zostať až do príchodu do Paríža. Do zeleného dresu sa prvýkrát obliekol v druhej etape a nesie ho už dva týždne. Aj sobotňajšia trinásta etapa ukázala, že zobrať mu ho bude pre súperov veľmi náročná úloha. Jazdcovi Liquigasovi pomohli v predchádzajúcich dňoch chybami aj jeho súperi, Austrálčan Matthew Goss mu v cieľovom šprinte v piatok skrížil cestu a rozhodcovia ho penalizovali za nepovolený šprint 30-bodovou zrážkou v súťaži o zelený dres, vďaka čomu získal Slovák výraznejší náskok. "Stále ten dres nie je môj, zajtra ešte neprídeme na Elyzejské polia. Až do Paríža nás čaká ešte veľa etáp, musím bojovať každý deň," dodal pre France2 Sagan.

sita

sita, Sagan víťazom 6.etapy TdF

sita, Sagan víťazom 6.etapy TdF

sita, Sagan víťazom 6.etapy TdF

sita, Sagan víťazom 6.etapy TdF

sita, Sagan víťaz 6.etapy TdF

sita

sita, Sagan 3.etapa

sita, Sagan a Cancellara

sita

sita

sita, Sagan

Súvisiace články