1.7.2024
Bratislavský maratón vyhrali Keňania, Murigiová v rekorde

Zdroj: sita - Bratislavský maratón

Traťový rekord na bratislavskom mestskom maratóne odolal aj tento rok.

Víťazný Micah Kiplagat Samoei dosiahol na okruhu medzi Starým mestom a Petržalkou čas 2:21:08 h a za traťovým maximom Vasila Remščuka z roku 2008 zaostal o 1:26 min. V náročných podmienkach zdolal 31-ročný Keňan svojho krajana Elishu Kiproticha Saweho, tretí dobehol Bielorus Oleg Gur. Zo slovenských bežcov skončil najlepšie Imrich Magyar, ktorého klasifikovali za 2:31:02 h na 9. mieste.

Samoei do 35. km bežal plece pri pleci s ďalším Keňanom Richardom Chepkwonym. Polmaratón zvládol za 1:08:19 h, Chepkwony však nasadené tempo nevydržal a neskôr vzdal. Na trati zažili bežci naozaj prvoaprílové počasie, na petržalskej dunajskej hrázdi silný protivietor, nechýbalo sneženie, dážď a teplota pod 10 °C. Aj tieto faktory ovplyvnili jeho výkon. Samoei bol pred pretekmi jedným z favoritov, chcel zabehnúť čas okolo 2:16 h. "Boli to najťažšie preteky môjho života. Dnes boli podmienky skutočne náročné. Od 35. km som bežal sám. Bol to aj boj s počasím. Aj keď som si trúfal na lepší čas, dnes sa to nedalo," povedal víťaz v cieli. Samoei za prvenstvo získal finančnú prémiu 2000 eur.

Vlaňajšia víťazka polmaratónu Lucy Wambui Murigiová z Kene sa tentoraz presadila na dvojnásobnej trati. Aj napriek nepriazni počasia vylepšila traťový rekord na 2:42:21 h. Doteraz maximum držala Lilian Koechová z vlaňajška (2:45:30). Murigiová bežala suverénne, v cieli mala pred Rékou Bátaiovou z Maďarka náskok 3:34 min. Tretia dobehla Keňanka Lilian Koechová, ktorej sa nepodarilo obhájiť vlaňajšie prvenstvo. "Vlani sa mi v Bratislave veľmi páčilo, preto som sa rozhodla vrátiť. Ak by bolo lepšie počasie, trúfala som si na 2:38 h. Dnes to však bolo skutočne náročné," uviedla Murigiová, ktorá získala odmenu 1200 eur plus 100 eur za traťový rekord.

Výsledky - Maratón:

Muži: 1. Micah Kiplagat Samoei 2:21:08 h, 2. Elisha Kiprotich Sawe (obaja Keňa) 2:21:42, 3. Oleg Gur (Biel.) 2:22:13, 4. Ádám Kovács (Maď.) 2:22:26, 5. Erkolo Ashenafi (Et.) 2:25:03, 6. Aleš Miko (ČR) 2:28:04, ... 9. Imrich Magyar (AC Nové Zámky) 2:31:01

Ženy: 1. Lucy Wambui Murigiová (Keňa) 2:42:41 h - traťový rekord, 2. Réka Bátaiová (Maď.) 2:46:15, 3. Lilian Koechová (Keňa) 2:49:32

Polmaratónska štafeta: 1. Behame.sk 1:08:17 h, 2. Trigranit with P´art of Heart 1:09:52, 3. Behame.sk 1:12:48