Jasno
25°
Bratislava
Móric
22.9.2023
Tipsport extraliga kompletná! Na HUSTE.tv štartuje 15.9.
Zdielať na

Tipsport extraliga kompletná! Na HUSTE.tv štartuje 15.9.

Zdroj: sita - HK Orange 20

BRATISLAVA / V kompletnom desaťčlennom zložení odštartuje oficiálne v nedeľu 15. septembra nový ročník hokejovej extraligy. Na základe udelených licencií sa v ňom napokon predstaví aj trojica MHC Mountfield Martin, Dukla Trenčín a HK Poprad, ktorá na vyrovnanie svojich podlžností z predchádzajúceho ročníka dostala odklad do 1. septembra a najmä v prípade Popradu k tomu prišlo v poslednej chvíli.

Jedenástym účastníkom bude už po siedmy raz slovenská reprezentačná dvadsiatka, tradične štartujúca pod názvom HK Orange 20. Práve ona si dva úvodné zápasy predohrala, už v utorok o 18.00 h vo svojom domovskom stánku v Ružinove privítala v rámci 1. kola Duklu Trenčín a vo štvrtkovom 2. predohrávanom kole na jej ľad zavíta ŠHK 37 Piešťany.

Rozhodcovia pripravení

Prezident KR SZĽH Peter Ország potvrdil pripravenosť rozhodcov na nový ročník. Medzi hlavných sa vrátili Jozef Kubuš, Tomáš Bundil, Peter Stano a bývalý vynikajúci čiarový Milan Novák.

"Myslím si, že kvalita v kluboch je. Prišlo do nich opäť veľa mladých hráčov, ktorí majú perspektívu a šancu dostať sa na vyššiu kvalitatívnu úroveň. Tí mladí, ktorí vstúpili do extraligy v uplynulom ročníku sú už skúsenejší a myslím si, že toto všetko by mohlo pomôcť aj zvýšeniu kvality extraligy, ako aj zvýšeniu diváckeho záujmu," naznačil Vladimír Paštinský čo očakáva od nového ročníka súťaže. Zároveň znova potvrdil, že extraliga sa nepreruší ani počas ZOH v Soči, hrať sa nebude len v tých dňoch, kedy bude mať svoj zápas slovenská reprezentácia. "A v prípade, že by sa jej darilo a postupovala ďalej, tak to budeme operatívne riešiť," povedal šéf Pro-Hokeja. V prípade, že sa z niektorého klubu dostane do olympijskej nominácie jeho hráč, kluby sa zaviazali, že odohrajú zápasy aj bez neho.

V úlohe obhajcu sa predstaví HKM Zvolen

Medzi jeho prvým titulom a druhým však ubehlo 12 rokov. Toľko by teraz na tretí ale vo Zvolene čakať nechceli. "Možné je všetko, nik si netrúfne povedať, že sa to nestane. Dnes je tá situácia naozaj ťažká, môže sa stať čokoľvek, či so sponzormi, reklamnými partnermi, ale aj v kádri. Aj keď tento je identický s tým vlaňajším, no môžu prísť zranenia, choroby a naozaj sa môže stať všetko. Ale urobíme maximum pre to, aby sme divákovi vo Zvolene ponúkli znova minimálne to finále," povedal generálny manažér HKM Zvolen Milan Čanky.

Klubom, ktorý mal v lete asi najväčšie starosti s udelením extraligovej licencie bol HK Poprad. Mužstvu, ktoré v nej pravidelne hráva o popredné priečky, tak paradoxne v posledných rokoch hrozí "vypadnutie" práve kvôli nej. Teraz ju získalo až na poslednú chvíľu, no manažér HK Poprad Peter Frühauf si myslí, že problémy by mužstvo mať nemalo. "Dôležité bolo, že podlžnosti, ktoré mal klub voči hráčom a iným subjektom, sa podarilo uhradiť. Ako to však bude ďalej, bude veľa záležať od marketingu, ako sa mu podarí zohnať ďalších partnerov na spoluprácu," povedal P. Frühauf. "Samozrejme, že svoje má čo povedať aj postoj mesta, lebo či chceme alebo nie, hokej je jeden z najdrahších športov. A navyše Poprad zostal jediným mestom, kde sa hrá iba jeden vrcholový šport, a tým je hokej, keďže skončili basketbalistky. Pre dobré meno Popradu a jeho obyvateľov by sa hokej v Poprade mal hrať, je to šport, ktorý tu má tradíciu a mesto samotné ako také je hokejové."

Návrat skúsenosti vs perspektívna omladina

Do extraligy aj v tomto roku s jednotlivými tímami vstúpia ďalší mladí hokejisti, ale kluby zaznamenali aj opačný trend, že sa vrátili skúsení hráči. V Poprade sa tak tešia z návratu Arne Krotáka, Adama Lapšanského, Samuela Mlynaroviča, do Košíc prišli Ladislav Nagy, Jiří Bicek, Peter Bartoš, Martin Štrbák. V Banskej Bystrici si dosť sľubujú od štvorice zámorských legionárov, brankára Zane Kalembu, obrancov Erica Wayne Melanda, Christophera Stephena Saracina a útočníka Patrika Richarda Whiteho.  

Základná časť už 21. ročníka Tipsport extraligy potrvá do 4. marca 2014, kedy je na programe záverečné 54. kolo. Všetky musia mať svojho víťaza, v prípade nerozhodného stavu po 60 minútach bude nasledovať päťminútové predĺženie so štyrmi korčuliarmi na každej strane a keby sa nerozhodlo ani v ňom prídu na rad samostatné nájazdy až pokiaľ neurčia víťaza. Ešte pred nimi sa upraví ľadová plocha medzi oboma bránkami tromi až štyrmi okruhmi. Za výhru v riadnom hracom čase získa mužstvo tri body, dva body budú za výhru po predĺžení a samostatných nájazdoch. Za prehru po predĺžení a nájazdoch bude jeden bod, prehra v riadnom hracom čase znamená nula bodov.

Play-off sa začne 8.marca

Po skončení základnej časti sa začne druhá, Slovnaf play off, do ktorého postúpi prvých osem mužstiev a systémom 1-8, 2-7, 3-6, 4-5 zvedú medzi sebou štvrťfinále play off. To sa začne 8. marca a skončí sa najneskôr  21. marca.  Víťazné tímy postúpia do semifinále (1-4, 2-3), ktoré odštartuje 24. marca a skončí sa najneskôr 6. apríla. Dva úspešné tímy zo semifinále budú hrať medzi sebou finále (9.4. - 21.4.). Všetky zápasy play off sa budú hrať na štyri víťazstvá. Keby sa nerozhodlo v riadnom hracom čase, nasledovať bude po úprave ľadovej plochy desaťminútové predĺženie opäť so štyrmi korčuliarmi a ak by v ňom padol gól, zápas sa skončí, v opačnom prípade už bez ďalšej úpravy plochy prídu na rad samostatnú nájazdy. Pre mužstvo, ktoré skončí po základnej časti na 9. mieste, sa sezóna skončí, na posledný 10. tím bude čakať baráž s víťazom I. hokejovej ligy s rovnakými podmienkami za akých sa budú hrať všetky zápasy vyraďovacej fázy. Baráž sa začne 20. marca a najneskôr sa skončí 31. marca. Výhodu prvých dvoch zápasov na domácom ľade bude mať extraligista a mal by ju aj keby prišlo na rozhodujúci siedmy duel. Víťazný tím bude v sezóne 2014/15 účastníkom Tipsport extraligy.

Hracími dňami budú utorok, piatok a nedeľa

Štyri mužstvá - HC Košice, ŠHK 37 Piešťany, HKM Zvolen a HK Orange 20 budú v pracovné dni hrávať domáce zápasy od 18.00 a tento čas dodržia v Piešťanoch aj počas víkendov, či sviatkov. Dukla Trenčín a HC'05 Banská bystrica budú doma začínať o 17.30 h, v Nitre, Poprade, Žiline a Martine (MHC Mountfield) budú diváci chodiť na hokej o 17.00 h. Banská Bystrica bude cez víkendy a sviatky hrávať o 16.30, ostatné kluby o 17.00.

      

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

Súvisiace články