Žreb kvalifikácie MS 2010 v Durbane
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA/AP/Ricardo Moraes
V juhoafrickom Durbane vyžrebovali kvalifikačné súboje o postup na MS 2010 vo futbale
V poradí XIX. majstrovstvá sveta vo futbale sa od 11. júna do 11. júla 2010 uskutočnia v deviatich juhoafrických mestách - Kapské Mesto, Johannesburg, Pretória, Rustenburg, Bloemfontein, Durban, Polokwane, Nelspruit, Port Elizabeth.
O 31 postupových miest (Juhoafrická republika má ako organizátor účasť istú) sa v 861 kvalifikačných zápasoch pobije 203 z 208 členských krajín FIFA. Štvorica Filipíny, Bhután, Brunej a Laos sa o miestenku na svetový šampionát neuchádza.
Ešte pred samotným šampionátom však čakajú futbalový svet náročné kvalifikačné boje. V africkej a ázijskej zóne sa už predkvalifikačné kolá rozbehli. Súboje na Juhopacifických hrách budú zároveň duelmi I. fázy oceánskej zóny, z ktorej ďalej postúpi najvyššie umiestnená trojica členských krajín FIFA. V Južnej Amerike už mužstvá odohrali dokonca 4 kolá kvalifikácie.
Na nedeľňajšom žrebe MS 2010 v Durbane bolo prítomných viacero bývalých či súčasných hviezd svetového futbalu, medzi inými aj Luiz Felipe Scolari, Marco van Basten či Guus Hiddink. Nechýbal samozrejme ani prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter.
Z pohľadu Slovenska mal pri žrebe dôležitú úlohu bývalý francúzsky reprezentant a manžel slovenskej modelky Adriany Sklenaříkovej Christian Karembeu a aj bývalý hráč národného tímu Ghany Abedi Pelé. Tí vyžrebovali Slovensko do 3. kvalifikačnej skupiny európskej zóny spolu s Českom, Poľskom, Severným Írskom, Slovinskom a San Marínom.
Súhrn žrebu kontinentálnych kvalifikácií o postup na futbalové MS 2010 v Juhoafrickej republike:
AFRIKA (5 postupujúcich + Juhoafrická republika)
II. fáza:
1. skupina: Maurícius, Tanzánia, Kapverdské ostrovy, Kamerun
2. skupina: Keňa, Namíbia, Zimbabwe, Guinea
3. skupina: Niger, Uganda, Benin, Angola
4. skupina: Sierra Leone, Rovníková Guinea, Juhoafrická republika, Nigéria
5. skupina: Lesotho, Gabon, Líbya, Ghana
6. skupina: Gambia, Libéria, Alžírsko, Senega
7. skupina: Madagaskar, Botswana, Mozambik, Pobrežie Slonoviny
8. skupina: Mauritánia, Rwanda, Etiópia, Maroko
9. skupina: Seychely, Burundi, Burkina Faso, Tunisko
10. skupina: Čad, Sudán, Kongo, Mali
11. skupina: Svazijsko, Eritrea, Zambia, Togo
12. skupina: Džibutsko, Malawi, Demokratická republika Kongo, Egypt
Do tretej, poslednej fázy postúpia víťazi skupín a ôsmi najlepší z druhých miest, z nich si miestenku na záverečný turnaj vybojujú lídri piatich štvorčlenných skupín. V prípade, že medzi nimi budú aj reprezentanti JAR, na MS 2010 pocestuje druhé mužstvo z danej štvorice.
ÁZIA (4 alebo 5 postupujúci)
III. fáza (5 skupín po 4 tímy, do IV. fázy postupujú prvé dva tímy jednotlivých skupín):
1. skupina: Katar, Irak, Čína, Austrália
2. skupina: Thajsko, Omán, Bahrajn, Japonsko
3. skupina: Turkmenistan, Jordánsko, KĽDR, Kórejská republika
4. skupina: Singapur, Libanon, Uzbekistan, Saudská Arábia
5. skupina: Sýria, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Irán
IV. fáza:
Desať postupujúcich z III. fázy utvorí dve skupiny po 5 tímov (budú hrať systémom každý s každým), dve najlepšie družstvá z obidvoch skupín priamo postúpia na svetový šampionát v Juhoafrickej republike. Tímy, ktoré sa umiestnili na 3. priečkach v skupine, odohrajú rozhodujúci duel o postup do medzikontinentálnej kvalifikácie s víťazom oceánskej zóny.
CONCACAF - Severná a stredná Amerika (3 alebo 4 postupujúci)
I. fáza:
1. skupina: Dominika - Barbados, víťaz nastúpi proti USA
2. skupina: Turks a Caicos - Svätá Lucia, víťaz nastúpi proti Guatemale
3. skupina: Bermudy - Kajmanské ostrovy, víťaz nastúpi proti Trinidadu a Tobago
4. skupina: Aruba - Antigua a Barbuda, víťaz nastúpi proti Kube
5. skupina: Belize - Svätý Krištof a Nevis, víťaz nastúpi proti Mexiku
6. skupina: Bahamy - Britské Panenské ostrovy, víťaz nastúpi proti Jamajke
7. skupina: Dominikánska republika - Portoriko, víťaz nastúpi proti Hondurasu
8. skupina: Kanada - Svätý Vincent a Grenadíny
9. skupina: Americké Panenské ostrovy - Grenada, víťaz nastúpi proti Kostarike
10. skupina: Surinam - Montserrat, víťaz nastúpi proti Guayane
11. skupina: Salvádor - Anguilla, víťaz nastúpi proti Paname
12. skupina: Nikaragua - Holandské Antily, víťaz nastúpi proti Haiti
II. fáza:
Víťazi stretnutí I. fázy vytvoria tri štvorčlenné skupiny (1-4, 5-8, 9-12), kde sa bude hrať systémom každý s každým (doma - vonku). Víťazi a druhé tímy z týchto troch skupín postúpia do III. fázy.
III. fáza:
Šesť postupujúcich tímov z II. fázy budú hrať systémom každý s každým (doma - vonku) a tri najlepšie mužstvá postúpia priamo na MS 2006. Štvrtý tím odohrá rozhodujúci medzikontinentálny duel o postup na svetový šampionát do JAR proti piatemu tímu juhoamerickej kvalifikácie CONMEBOL.
CONMEBOL - Južná Amerika (4 alebo 5 postupujúci)
Kvalifikáciu o postup na MS 2010 už v tejto zóne rozohrali. Účinkuje v nej tradične 10 tímov, ktoré sa systémom každý s každým (doma-vonku) pobijú o štyri priame postupové miesta. Piaty tím si v dvojsúboji o postup zmeria sily s štvrtým tímom zóny CONCACAF.
EURÓPA (13 postupujúcich)
Futbalisti Slovenska sa v európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2010 v Juhoafrickej republike stretnú v 3. skupine s Českom, Poľskom, Severným Írskom, Slovinskom a San Marínom. Osud Slovákov mali v rukách dvaja bývalý futbalisti - Francúz Christian Karembeu a Ghančan Abedi Pelé. Afričan vytiahol zo 4. koša lístok s menom Slovenska, manžel slovenskej modelky Adriany Sklenaříkovej potom k Slovákom priradil súpera z tretieho výkonnostného koša - Severné Írsko. Abedi Pelé potom do 3. skupiny prižreboval Poliakov a súpera z najvyššieho koša - Česka priradil k Slovensku opäť Karembeau. Práve s Čechmi sa tím SR stretol v poslednej kvalifikácii o postup na ME 2008.
V tom istom cykle bojovali Slováci aj proti San Marínu, s Poliakmi sa už stretli v kvalifikácii o postup na na ME 1996. Proti Severnému Írsku a Slovinsku slovenskí futbalisti ešte v nijakej kvalifikácii nenastúpili.
I. fáza (8 skupín po 6, reso. 1 skupina s 5 tímami)
1. skupina: Malta, Albánsko, Maďarsko, Dánsko, Švédsko, Portugalsko
2. skupina: Luxembursko, Lotyšsko, Moldavsko, Švajčiarsko, Izrael, Grécko
3. skupina: San Maríno, Slovinsko, Slovensko, Severné Írsko, Poľsko, Česko
4. skupina: Lichtenštajnsko, Azerbajdžan, Wales, Fínsko, Rusko, Nemecko
5. skupina: Estónsko, Arménsko, Bosna a Hercegovina, Belgicko, Turecko, Španielsko
6. skupina: Andorra, Kazachstan, Bielorusko, Ukrajina, Anglicko, Chorvátsko
7. skupina: Faerské ostrovy, Rakúsko, Litva, Srbsko, Rumunsko, Francúzsko
8. skupina: Čierna Hora, Gruzínsko, Cyprus, Írsko, Bulharsko, Taliansko
9. skupina: Island, Macedónsko, Nórsko, Škótsko, Holandsko
V európskej kvalifikácii MS 2006 bude účinkovať 53 krajín (po prvý raz sa v európskej zóne predstaví Čierna Hora), ktoré sú rozdelené do deviatich základných skupín - ôsmich šesťčlenných a jednej päťčlennej. Na svetový šampionát v Juhoafrickej republike priamo postúpi deväť víťazov jednotlivých skupín, osem najlepších reprezentačných mužstiev z druhých miest potom vytvorí štyri dvojice, ktoré sa v dvojzápase systémom doma - vonku pobijú o zostávajúce kvarteto miesteniek na svetový šampionát v JAR.
OCEÁNIA (0 alebo 1 postupujúci)
Futbalové súboje Juhopacifických hier budú zároveň duelmi I. fázy, z ktorej ďalej postúpi najvyššie umiestnená trojica členských krajín FIFA. Tá si v druhej fáze spoločne s Novým Zélandom zmeria sily v štvorčlennej skupine systémom každý s každým (doma - vonku). Dva najlepšie tímy z tejto finálovej skupiny budú hrať medzi sebou baráž o postup do medzikontinentálnej kvalifikácie, kde bude súperom víťaza baráže piaty tím ázijskej časti kvalifikácie. Víťaz tohto dvojzápasu postúpi na MS 2010 v Juhoafrickej republike.