Hrdé Slovinsko. Čeferin novým prezidentom UEFA
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ATÉNY / Siedmym riadnym prezidentom v 62-ročnej histórii Európskej futbalovej únie (UEFA) sa stal Aleksander Čeferin.
Štyridsaťosemročný Slovinec (nar. 13. októbra 1967) dostal v tajnom hlasovaní dôveru delegátov na XII. mimoriadnom kongrese UEFA v gréckych Aténach. Svojho jediného súpera, o dvadsať rokov staršieho Holanďana Michaela van Praaga, zdolal pomerom hlasov 42:13. Nikto z 55 delegátov sa nezdržal hlasovania. Čeferin nahradil v pozícii prvého muža európskeho futbalu dištancovaného Francúza Michela Platiniho, ktorý viedol UEFA od roku 2007 do roku 2015.
"Moje malé nádherné Slovinsko je hrdé. Verím, že jedného dňa budete na mňa hrdí aj vy," povedal po svojom zvolení Čeferin, ktorého ako prvý z gratulantov objal prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.
Platiniho odstavila od funkcie aféra s dvoma miliónmi švajčiarskych frankov, ktoré mu bez riadnej zmluvy nechal vyplatiť prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter v roku 2011. Etická komisia FIFA oboch vysokých funkcionárov za konflikt záujmov a nelojálnosť potrestala v decembri dištancom na osem rokov. Odvolaním dosiahli skrátenie na šesť rokov a Športový arbitrážny súd v Lausanne už Platinimu skresal trest na štyri roky. "Buďte si istí, že moje svedomie je čisté. Nie som si vedomý žiadnej chyby a budem pokračovať v snahe o očistenie svojho mena právnymi prostriedkami. Ďakujem každému v tejto miestnosti, kto v sebe našiel odvahu a lojalitu podporiť ma v uplynulých mesiacoch," povedal delegátom stredajšieho kongresu v Aténach 61-ročný Platini. "Futbal je v prvom rade šport, až potom produkt, obchod, šou a trh. Pre milióny ľudí je futbal plameň. Deväť rokov sme ho spolu udržiavali, rozvíjali a chránili. Pokračujte v udržiavaní rovnováhy medzi športovou realitou a ekonomickými záujmami," zanechal odkaz Francúz.
V priebehu uplynulého týždňa sa vzdal svojej kandidatúry na aténske voľby viceprezident a dočasný prezident UEFA, Španiel Ángel María Villar, ktorý predsedal kongresu a oznámil výsledky hlasovania.
Aleksander Čeferin, ktorý je aj prezidentom Slovinského futbalového zväzu (NZS), bol favoritom na post šéfa UEFA a víťazstvo vo voľbách. Na čelo národnej asociácie sa postavil v roku 2011, v rámci Európskej futbalovej únie pracoval ako podpredseda právnej komisie UEFA a bol aj členom disciplinárnej komisie Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). Za Čeferina sa ešte pred začiatkom mimoriadneho kongresu v gréckej metropole vyslovili Francúzsko, Nemecko, Portugalsko, Turecko, Cyprus, Írsko, Rusko a väčšina krajín východnej Európy, súhlasné stanovisko a podporu Čeferina deklaroval aj Slovenský futbalový zväz (SFZ), za ktorý v Aténach hlasoval prezident SFZ Ján Kováčik.
Na nového šéfa Európskej futbalovej únie Aleksandra Čeferina čaká po Michelovi Platinim výzva v podobe dvaapolročnej kapitoly (do marca 2019) starostlivosti o 55 členov rodiny UEFA.
Slovincovi mohla v kampani pomôcť aj kritika tajnej dohody o budúcnosti Ligy majstrov. Pred voľbami vyslovil sklamanie, že UEFA podľahla tlaku veľkoklubov a priznala právo štyroch miesteniek priamo v hlavnej fáze španielskej, anglickej, nemeckej aj talianskej lige, aby zabránila utvoreniu konkurenčnej Super Ligy. "Celý proces nebol v poriadku, pretože nik o ňom neinformoval. Nikto nevedel, čo sa deje. Rozhodla úzka skupina. Nedostatočná informovanosť je hlavný dôvod, prečo sú teraz ostatné kluby a národné asociácie nahnevané," uviedol Čeferin.
Každý delegát XII. mimoriadneho kongresu v Aténach mal jeden hlas; víťaz musel získať v prvom kole absolútnu väčšinu, čiže minimálne o jeden hlas viac, ako je polovica pléna, v prípadných nasledujúcich kolách stačila jednoduchá väčšina. Víťaz stredajších aténskych volieb Čeferin sa automaticky stal aj viceprezidentom Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA).