Slovan bol v Stuttgarte hustý, ale 2:2 na postup nestačilo

Európska liga 2010/2011 vo futbale - odvety play-off (4. predkola)

play off EL, odvetný zápas:
      VfB Stuttgart - Slovan Bratislava 2:2 (0:1)
      Góly: 56. Gebhart, 64. Gentner - 9. Dobrotka, 53. Sylvestr. ŽK: Cacau - Breznaník, Sylvestr, Guédé, Štepanovský, ČK: 55. Breznaník, rozhodovali: Nikolajev - Kalugin, Averianov (všetci Rus.), 15.000 divákov.
      zostavy a striedania:
      VfB Stuttgart: Ulreich - Träsch, Boulahrouz, Niedermeier, Molinaro - Gentner, Kuzmanovič - Didavi (68. Audel), Gebhart (89. Funk) - Cacau, Marica (46. Harnik)
      Slovan Bratislava: Putnocký - Jánošík (75. Kiss), Dobrotka, Saláta, Breznaník - Guédé, Božič - Bagayoko, Grendel (88. Štepanovský), Ivana (75. Slovák) - Sylvestr

Ospalú úvodnú päťminútovku prerušila až kolmica Gentnera do šestnástky Slovana, ktorú však brankár Putnocký prečítal a uchmatol loptu spred číhajúceho Cacaua. V 8. minúte obrana domácich odvrátila Grendelov priamy kop na rohový kop. Jeho exekútorom bol opäť reprezentačný stredopoliar a hoci sa "belasí" nedostali k zakončeniu, Breznaník v nasledujúcej minúte z ľavej strany vrátil loptu do šestnástky a Dobrotka hlavou otvoril skóre - 0:1. Slovanu sa hneď v úvode duelu podarilo zmazať jednogólové manko, čím prinútili Stuttgart zvýšiť obrátky. Už o štyri minúty mohlo byť vyrovnané, no Putnocký reflexívnym zákrok zneškodnil tutovku Gentnera. Domáci sa zahryzli do súpera a v šestnástke úradujúceho slovenského vicemajstra to doslova horelo. Gólman Slovana si v 17. minúte poradil so strelou Maricu a o dve minúty neskôr aj s nebezpečným priamym kopom Cacaua. Hostia sa postupne vymanili spod tlaku a Stuttgartu mohli pridať druhý úder, no Guédého delovka z vyše tridsiatich metrov neskončila klasickým "angličákom", keďže lopta sa odrazila pred bránkovú čiaru. Pri domácich stálo šťastie aj na konci prvej polhodiny, keď technický pokus Ivanu skončil takisto na brvne. Podporiť útočnú snahu svojho tímu sa vybral aj obranca Molinaro, ktorého strelu z uhla Putnocký s námahou vyrazil. V závere prvého dejstva sa k slovu dostali ešte aj hostia, no Grendelova tvrdá strela pri prečíslení minula priestor troch žrdí.

Hneď po zmene strán sa dvoma brilantnými zákrokmi blysol Putnocký, keď najprv zabránil Salátovmu vlastnému gólu a o niekoľko sekúnd na to málo vídaným zákrokom doslova vygumoval Didaviho. Vzápätí sa opäť potvrdilo otrepané nedáš-dostaneš, keď Grendelova nevydarená prihrávka v 53. minúte po chybe obrancu Niedermeiera doputovala až k Sylvestrovi a ten nekompromisne prestrelil Ulreicha - 0:2. Slovan bol v tej chvíli na koni, no v 55. minúte sa nechal zbytočne vylúčiť Breznaník a oslabený Slovan inkasoval hneď v nasledujúcej minúte po strele Gebharta. Rozhodení hostia stratili pôdu pod nohami a v 64. minúte lovil Putnocký druhýkrát loptu zo svojej siete, keď Gentnerovu prízemnú strelu ešte nešťastne tečoval Bagayoko - 2:2. Obraz hry po vyrovnávajúcom góle sa zásadne zmenil, domáci kontrolovali loptu a v 72. minúte sa musel Putnocký natiahnuť po strele Gebharta. Tréner Slovana Jozef Jankech reagoval na nepriaznivý vývoj v 75. minúte dvojitým striedaním a na ihrisku poslal Kissa so Slovákom. V 82. minúte Bagayoko potiahol loptu po ľavej strane, namieril však vedľa. O minútu na to sa v súboji o loptu stretli Kiss s Ulreichom, domáci brankár oboma nohami skosil striedajúceho hráča hostí, no hlavný arbiter Nikolajev nepochopiteľne nechal pokračovať v hre. Slovan vrhol všetky sily do útoku a Cacau mohol spečatiť postup Stuttgartu, no trafil iba žrď. Hosťom sa podarilo streliť gól v samom závere zápasu, no Sylvestr si pri spracovaní pomohol rukou, čo si všimol postranný rozhodca a gól neuznal. Zápas sa tak skončil remízou, ktorá do skupinovej fázy Európskej ligy posunula Stuttgart.

Jozef Jankech, tréner Slovana: "Diváci myslím videli dobrý a zaujímavý zápas. Začali sme veľmi dobre, viedli sme 2:0. V prvom polčase mali príležitosti aj domáci, ale nepremenili ich. Po zmene strán vylúčenie ovplyvnilo našu hru, stratili sme prehľad a dostali sme dva góly, z toho jeden vlastný. Nakoniec sme sa ešte pokúsili dostať do vedenie, to sa nám aj podarilo, no rozhodcovia nám neuznali regulárny gól. To ma mrzí, Stuttgartu však prajem v ďalších zápasoch, je to veľmi dobrý tím. My sme ťahali za kratší koniec, je to naša chyba."

Christian Gross, tréner VfB Stuttgart: "Som veľmi rád, že sme vyhrali. Oba zápasy proti Slovanu boli náročné. Včera Slovensko potešil úspech, keď Žilina postúpila do Ligy majstrov, Slovan je približne rovnako silný. Bolo to vidieť na bojovnosti tohto tímu. Mali sme viac šancí, no nepremenili sme ich, ešte sa nám s novým tímom nedarí tak, ako by sme si predstavovali. Brankár Slovana podal skvelý výkon, no myslím si, že sme vyhrali zaslúžene. Morálka môjho mužstva bola vynikajúca. V ďalších zápasoch sa pokúsime vyvarovať chýb."

Erik Grendel, stredopoliar Slovana: "Čo sa stalo? Vedieme 2:0 a neudržíme to. Nemalo by sa to stávať, hoci nás bolo o jedného menej. Takýto zápas musíme zvládnuť lepšie. Po tej červenej karte sme nemali hneď inkasovať, bola tam štandardka, odrazené lopty, chýbalo trocha šťastia. Za stavu 2:1 sme mali byť aktívnejší, žiaľ dostali sme sa pod tlak a domáci vyrovnali."

Jakub Sylvestr, útočník Slovana a autor druhého gólu: "Dostali sme dva zbytočné góly po našich individuálnych chybách a tie rozhodli. Puťo (Matúš Putnocký, pozn.) predviedol päť zákrokov pri šanciach, ktoré mali skončiť gólom a nakoniec dostaneme góly z pološancí. Je to smola a zároveň smutné."

Martin Dobrotka, obranca a kapitán Slovana, autor prvého gólu: "Myslím si, že to vylúčenie dosť ovplyvnilo zápas, pretože Stuttgart vtedy prevzal iniciatívu a už sme neboli takí kompaktní a to rozhodlo. Hneď po vylúčení sme zo štandardky dostali gól a to by sa nemalo stávať. Keby sme to udržali dlhšie, možno by to pre nás šťastne dopadlo."

Mario Božič, stredopoliar Slovana: "Neviem, čo teraz spravím, či skončím s futbalom alebo čo spravím...Je to neuveriteľné, strašné sklamanie pre mňa, mužstvo, celý Slovan. Prídeš k takému silnému súperovi, ukážeš mu, že vieš hrať futbal, že si lepší a potom spravíš takú hlúpu chybu a všetko vymažeš. Neviem čo mám povedať, je to pre nás všetkých veľmi ťažký moment."

Dinamo Minsk (Biel.) - FC Bruggy (Belg.) 2:3 (0:3) - prvý zápas: 1:2, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje FC Bruggy
Góly: 47. Čuchlej, 90. Dragun - 5. a 32. Höfkens (obidva z 11 m), 26. Dalmat, rozhodoval: Duarte Nuno Pereira Gómes (Portug.)

FK Karabach (Kaz.) - Borussia Dortmund (Nem.) 0:1 (0:0) - prvý zápas: 0:4, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Dortmund
Gól: 90.+ L. Barrios, rozhodoval: Serge Gumienny (Belg.)

FC Aktobe (Kaz.) - AZ Alkmaar (Hol.) 2:1 (0:1) - prvý zápas: 0:2, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Alkmaar
Góly: 67. a 88. Tlešev - 10. Wernbloom, rozhodoval: Aleksej Kulbakov (Biel.)

CS Marítimo (Portug.) - BATE Borisov (Biel.) 1:2 (0:0) - prvý zápas: 0:3, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje BATE Borisov
Góly: 90.+ Kanú - 52. Pavlov, 90.+ Skavyš, rozhodoval: Euan Norris (Škót.)

FC Dnepr Mogilev (Biel.) - Villarreal CF (Šp.) 1:2 (1:1) - prvý zápas: 0:5, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Villarreal
Góly: 19. Jurčenko - 45.+ Nilmar, 90.+ Ruben, ČK: 68. Cristóbal (Villarreal) po druhej ŽK, rozhodoval: Firat Aydinus (Tur.)

HJK Helsinki (Fín.) - Besiktas Istanbul (Tur.) 0:4 (0:1) - prvý zápas: 0:2, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Besiktas
Góly: 15. Quaresma, 67. Guti, 77. Necip Uysal, 90.+ Hološko, rozhodoval: Peter Rasmussen (Dán.)
Filip Hološko (Besiktas) hral od 68. min a v tretej minúte nadstaveného času skóroval.

Lokomotiv Moskva (Rus.) - FC Lausanne-Sport (Švajč.) 1:1 po predĺžení (1:1, 0:1), 3:4 na strely zo značky pokutového kopu - prvý zápas: 1:1, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Lausanne
Góly: 85. Alijev - 17. Silvio, rozhodoval: Aleksandar Stavrev (Mac.)
Ján Ďurica (Lokomotiv) nebol na zápasovej súpiske.

Austria Viedeň (Rak.) - Aris Solún (Gréc.) 1:1 (0:1) - prvý zápas: 0:1, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Aris Solún
Góly: 56. Linz - 42. Ruiz, rozhodoval: Daniel Stalhammar (Švéd.)
Peter Hlinka (Austria) odohral celý zápas.

Metalist Charkov
(Ukr.) - Omónia Nikózia (Cypr.) 2:2 (0:0) - prvý zápas: 1:0, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Metalist Charkov
Góly: 66. Devič, 71. Cleiton Xavier - 60. Leandro, 64. Rengifo, rozhodoval: Matej Jug (Slovin.)

APOEL Nikózia (Cypr.) - Getafe CF (Šp.) 1:1 po predĺžení (1:0, 1:0) - prvý zápas: 0:1, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Getafe
Góly: 41. A. Almeida - 99. Solomou (vlastný), ČK: 116. Brörse (APOEL), rozhodoval: Alan Kelly (Ír.)

Bröndby Kodaň (Dán.) - Sporting Lisabon (Portug.) 0:3 (0:1) - prvý zápas: 2:0, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Sporting Lisabon
Góly: 45.+ Evaldo, 75. Nuno Coelho, 90.+ Djaló, rozhodoval: Jiří Jech (ČR)

Unirea Urziceni (Rum.) - Hajduk Split (Chorv.) 1:1 (1:0) - prvý zápas: 1:4, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Hajduk
Góly: 2. Bilasco - 88. Vukušič, ČK: 82. Maftei - 66. Brkljača, rozhodoval: Claudio Circhetta (Švajč.)

PFC Litex Loveč (Bulh.) - DVSC Debrecín (Maď.) 1:2 (0:0) - prvý zápas: 0:2, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Debrecín
Góly: 68. Niflore - 53. Mbengono, 81. Czvitkovics, rozhodoval: Robert Malek (Poľ.)

Trabzonspor (Tur.) - FC Liverpool (Angl.) 1:2 (1:0) - prvý zápas: 0:1, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Liverpool
Góly: 4. Gutiérrez - 83. Kacar (vlastný), 88. Kuyt, rozhodoval: Ivan Bebek (Chorv.)
Martin Škrtel (Liverpool) nastúpil v 91. min.

Levski Sofia (Bulh.) - AIK Štokholm (Švéd.) 2:1 (0:1) - prvý zápas: 0:0, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Levski Sofia
Góly: 49. Mladenov, 51. Dembélé - 11. Bangura, rozhodoval: Viktor Švecov (Ukr.)

PSV Eindhoven (Hol.) - Sibir Novosibirsk (Rus.) 5:0 (1:0) - prvý zápas: 0:1, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Eindhoven
Góly: 73. a 90. Dzsudzsák (druhý z 11 m), 38. Berg, 56. Engelaar, 64. Toivonen, rozhodoval: Stefan Johannesson (Švéd.)

Maccabi Tel Aviv (Izr.) - Paríž St. Germain (Fr.) 4:3 (0:1) - prvý zápas: 0:2, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Paríž St. Germain
Góly: 48. a 90.+ Atar, 68. Avidor, 83. Medunjanin (z 11 m) - 40. Hoarau (z 11 m), 64. Giuly, 90.+ Nené, rozhodoval: Mike Dean (Angl.)

SC Tavria Simferopoľ (Ukr.) - Bayer Leverkusen (Nem.) 1:3 (1:0) - prvý zápas: 0:3, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Leverkusen
Góly: 5. Idahor (z 11 m) - 50. Vidal (z 11 m), 74. Golaydo (vlastný), 90.+ Castro, rozhodoval: Alexandru Dan Tudor (Rum.)

KAA Gent (Belg.) - Feyenoord Rotterdam (Hol.) 2:0 (1:0) - prvý zápas: 0:1, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Gent
Góly: 34. Soumahoro, 61. E. Coulibaly, rozhodoval: Eduardo Iturralde González (Šp.)

AEK Atény (Gréc.) - Dundee United (Škót.) 1:1 (1:0) - prvý zápas: 1:0, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje AEK Atény
Góly: 23. Diop - 78. Daly, rozhodoval: Libor Kovařík (ČR)
Dušan Perniš (Dundee) odchytal celý zápas.

Grasshoppers Zürich (Švajč.) - Steaua Bukurešť (Rum.) 1:0 po predĺžení (1:0, 0:0), 3:4 na strely zo značky pokutového kopu - prvý zápas: 0:1, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Steaua Bukurešť
Gól: 77. Salatič, rozhodoval: Milorad Mažič (Srb.)

Lech Poznaň (Poľ.) - FC Dnepro Dnepropetrovsk (Ukr.) 0:0 - prvý zápas: 1:0, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Lech Poznaň
Rozhodoval: Bas Nijhuis (Hol.)
Ján Zápotoka (Lech Poznaň) hral od 90. min.

FC Utrecht (Hol.) - Celtic Glasgow (Škót.) 4:0 (2:0) - prvý zápas: 0:2, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Utrecht
Góly: 12., 19. a 46. Van Wolfswinkel (prvé dva z 11 m), 62. Maguire, rozhodoval: Carlos Velasco Carballo (Šp.)

The New Saints (Wales) - CSKA Sofia (Bulh.) 2:2 (1:1) - prvý zápas: 0:3, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje CSKA Sofia
Góly: 13. M. Williams, 61. S. Evans - 10. Aquaro, 79. Tiboni, ČK: 66. M. Williams (TNS) po druhej ŽK, rozhodoval: Tony Asumaa (Fín.)

Karpaty Ľvov (Ukr.) - Galatasaray Istanbul (Tur.) 1:1 (0:0) - prvý zápas: 2:2, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Ľvov
Góly: 90.+ Fedeckij - 90.+ A. Yilmaz, ČK: 71. Kuznecov, 90.+ Fedeckij (obaja Ľvov) obaja po druhej žltej karte, rozhodoval: Thorsten Kinhöfer (Nem.)

NK Maribor (Slovin.) - US Palermo (Tal.) 3:2 (1:0) - prvý zápas: 0:3, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Palermo
Góly: 14. Marcos, 58. Iličič, 89. Andrejkovič - 62. a 68. Abel Hernández, rozhodoval: Stanislav Suchina (Rus.)

OSC Lille (Fr.) - FC Vaslui (Rum.) 2:0 (0:0) - prvý zápas: 0:0, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Lille
Góly: 69. Cabaye (z 11 m), 80. Chedjou, ČK: 68. D. Kuciak (Vaslui), rozhodoval: Tom Harald Hagen (Nór.)
Dušan Kuciak chytal od začiatku, no v 68. min dostal červenú kartu, Pavol Farkaš (obaja Vaslui) odohral celý zápas.

IF Elfsborg (Švéd.) - SSC Neapol (Tal.) 0:2 (0:2) - prvý zápas: 0:1, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Neapol
Góly: 29. a 38. Cavani, rozhodoval: Said Ennjimi (Fr.)
Marek Hamšík (Neapol) hral do 64. min.

Juventus Turín (Tal.) - Sturm Graz (Rak.) 1:0 (0:0) - prvý zápas: 2:1, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Juventus
Gól: 53. Del Piero, rozhodoval: William Collum (Škót.)

Aston Villa (Angl.) - Rapid Viedeň (Rak.) 2:3 (1:0) - prvý zápas: 1:1, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Rapid Viedeň
Góly: 22. Agbonlahor, 77. Heskey - 52. Nuhiu, 78. Sonnleitner, 81. Gartler, rozhodoval: Eric Braamhaar (Hol.)

FC Motherwell (Škót.) - BK Odense (Dán.) 0:1 (0:1) - prvý zápas: 1:2, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Odense
Gól: 28. Utaka, ČK: 75. Ruud, 85. Christensen (obaja Odense) obaja po druhej žltej karte, rozhodoval: Michael Koukoulakis (Gréc.)

Manchester City
(Angl.) - FC Temešvár (Rum.) 2:0 (1:0) - prvý zápas: 1:0, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Manchester City
Góly: 43. Wright-Phillips, 59. Boyata, rozhodoval: Manuel De Sousa (Portug.)

Dinamo Záhreb
(Chorv.) - ETO Györ (Maď.) 2:1 (1:1) - prvý zápas: 2:0, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje Dinamo Záhreb
Góly: 45.+ a 84. Sammir (obidva z 11 m) - 17. Ceolin, rozhodoval: Andre Marriner (Angl.)
Otto Szabó (Györ) hral od 33. min.

Fenerbahce Istanbul (Tur.) - PAOK Solún (Gréc.) 1:1 po predĺžení (1:0, 0:0) - prvý zápas: 0:1, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje PAOK Solún
Góly: 50. Emre Belözoglu - 102. Muslimovič, rozhodoval: Paolo Tagliavento (Tal.)
Miroslav Stoch (Fenerbahce) odohral celý duel.

FC Porto (Portug.) - KRC Genk (Belg.) 4:2 (1:1) - prvý zápas: 3:0, do skupinovej fázy EL UEFA 2010/2011 postupuje FC Porto
Góly: 36., 59. a 63. Hulk (druhý z 11 m), 53. Fernando - 22. a 56. Vossen, rozhodoval: Georgios Daloukas (Gréc.)