Froome s pozitívnym dopingovým testom. Mal dvojnásobnú hodnotu salbutamolu

Froome s pozitívnym dopingovým testom. Mal dvojnásobnú hodnotu salbutamolu

PARÍŽ / Štvornásobného víťaza Tour de France, britského cyklistu Chrisa Frooma, požiadala Medzinárodná cyklistická únia, aby podal informácie týkajúce sa abnormálnych výsledkov jeho dopingového testu z pretekov Vuelta, ktoré sa konali 19. augusta - 10. septembra 2017.

Tím Sky, ktorého farby Froome reprezentuje, v stanovisku uviedol, že dostal informáciu od UCI, že test moču zo 7. septembra vykázal koncentráciu salbutamolu 2000 nanogramov, čo je dvojnásobok povolenej maximálnej hodnoty.

Sky dodal, že rodák z Kene musel vziať zvýšenú dávku salbutamolu po akútnych symptómoch astmy počas záverečného týždňa pretekov. "UCI má absolútne právo preskúšať výsledky testu. Spolu s tímom poskytneme požadované informácie," povedal k prípadu Froome. Tridsaťdvaročný jazdec v júli obhájil svoje prvenstvo na Tour, potom vyhral aj Vueltu, tú po prvý raz.

Salbutamol sa používa na liečbu ľudí s poruchami dýchania a na liečbu astmy. Má podobné účinky ako klenbuterol. "Prítomnosť salbutamolu v moči v koncentrácii vyššej ako 1000 ng/ml alebo formoterolu v koncentrácii vyššej ako 40 ng/ml sa nepovažuje za zamýšľané terapeutické použitie, ale za nepriaznivý analytický nález, ak športovec nepreukáže kontrolovanou farmakokinetickou štúdiou, že abnormálny výsledok bol spôsobený inhalačným použitím terapeutickej dávky do maximálneho množstva uvedeného vyššie," píše sa v oficiálnom texte zoznamu zakázaných látok a metód, ktorý aktualizuje Svetová antidopingová agentúra.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
18:30 Neserte nám pestúnku
18:55 Neserte nám pestúnku
19:30 ŽREBOVANIE
18:30 Súdna sieň
19:35 Prvé oddelenie
20:10 Kosti VII.
18:35 Požiarnik Sam IX.
18:45 Jahôdka a jej kamaráti I.
19:05 Strážca vesmíru Roger
18:35 Anděl v utajení
20:15 Králičí nora
21:55 Need for Speed