Zelený dres a červené číslo. Sagan režíroval 10. etapu

REVEL / Slovenský cyklista Peter Sagan bol pri všetkom podstatnom v utorkovej 10. etape na Tour de France.

Aktívnejší jazdec na 197 km dlhej trase z Escaldes-Endorgany do Revelu ako Sagan nebol. Od úvodných kilometrov sa tlačil do únikov, vpredu odtiahol dlhé kilometre, vyhral rýchlostnú prémiu, prinavrátil si zelený dres lídra bodovacej súťaže, ovládol dokonca aj menšiu vrchársku prémiu krátko pred cieľom, len v koncovke etapy tesne neuspel s Austrálčanom Michaelom Matthewsom. Tomu však v súperení so Saganom výdatne pomáhali aj dvaja tímoví kolegovia zo zoskupenia Orica - BikeExchange, ktorí boli súčasťou vydareného šesťčlenného úniku. V cieli bol úradujúci majster sveta Sagan po sedemnástom druhom mieste na Tour de France v kariére mierne rozladený.

"Prišli sme do cieľa tak, ako sme prišli. Nikto sa neodvážil niečo predviesť. Urobil som nejaké chyby v závere, šiel som pomerne dosť vpredu. Ťažko sa mi však preteká v mojom postavení s ostatnými. Nevedia, čo na mňa vymyslieť. Som druhý, lebo som príliš silný,“ uviedol Peter Sagan pre slovenské médiá po 10. etape.

Šprintérsky líder tímu Tinkoff za svoju ohromnú aktivitu dostal aj ďalšiu odmenu. V stredajšej etape na sebe ponesie červené číslo určené pre najagresívnejšieho jazdca pelotónu. Na začiatku utorkového diania po dni voľna však žilinský rodák poriadne trpel. To keď sa pelotón šplhal v ústrety najvyššiemu bodu na trase celých tohtoročných pretekov Port d´Envalira vo výške 2408 m. "Nebolo mi všetko jedno, keď sme mali hneď po štarte pred sebou kopec dlhý 24 km. Išlo ma vtedy poraziť," priznal Sagan aj na webe pluska.sk a ďalej pokračoval: "Potom sme ušli, neskôr boli ešte nejaké ataky, ktoré nás mohli stiahnuť, lebo nie všetci dobre spolupracovali v úniku. Nakoniec sa mi podarilo rozdeliť náš balíček 20 km pred cieľom. Pokúsil som sa aj zaútočiť, aby som do cieľa prišiel sám, ale nepodarilo sa mi to," dodal Sagan.

V koncovke etapy ho zdolal Michael Matthews, s ktorým najlepšieho slovenského cyklistu spája hneď niekoľko spoločných faktov. Obaja sa narodili v roku 1990, obaja si vlani vzali za manželky Slovenky s krstným menom Katka a obaja žijú v Monte Carle. "Stále je šanca na víťazstvo, ale mohlo to dopadnúť aj horšie. Prišiel som o veľa energie počas etapy a Matthews mal pred šprintom lepšiu pozíciu. On vyhral na Tour de France prvýkrát, čiže to je preňho dobrá správa. Ja som bol druhý, ale získal som dosť bodov a mám aj zelený dres," vravel Peter Sagan podľa portálu LeTour či v prvej televíznej reakcii na Eurosporte.

Najdôležitejším záverom pre Sagana z etapy, v ktorej sa "nadrel ako kôň" je zistenie, že si prinavrátil zelený dres pre lídra bodovacej súťaže. Prišlo na slová Brita Marka Cavendisha spred niekoľkých dní, že v kopcoch nebude mať šancu udržať vedúcu pozíciu, lebo Sagan je silnejší. Po utorku má Sagan pred Cavendishom k dobru 38 bodov. Tretí je Nemec Marcel Kittel, zaostáva už o 60 bodov. Sagan získal zelený dres víťaza bodovačky na Tour de France kontinuálne štyrikrát (2012-2015) dosiaľ v každej svojej účasti na "Starej dáme".

Zdroj: sita, youtube

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:30 Kosti VII.
18:30 Kosti VII.
19:35 Profesionáli II.
18:00 Súdna sieň
19:00 Ochrana svedkov IV.
20:10 9-1-1
17:50 Arthur a Minimojovia
18:20 Labková patrola II.
18:45 SpongeBob v nohaviciach IX.
16:55 Paddington
18:40 Tankový prapor
20:15 Kovbojové a vetřelci