Cavendishov triumf v 3. etape, Sagan tesne štvrtý

ANGERS / Tretia etapa na 103. ročníku cyklistickej Tour de France sa stala korisťou Brita Marka Cavendisha.

Pondelková tranzitná etapa z Granvillu do Angers merala 223,5 km a podľa očakávania sa v jej koncovke odohral šprintérsky záver, ktorý sa skončil tesným víťazstvom Cavendisha z tímu Dimension Data pred Nemcom Andrém Greipelom (Lotto Soudal). Slovenský cyklista Peter Sagan finišoval štvrtý, keď tesne prehral súboj o tretie miesto s Francúzom Bryanom Coquardom (Direct Énergie). Sagan si udržal žltý dres lídra priežnej celkovej klasifikácie, ale na čele bodovacej súťaže o zelený dres ho vystriedal Cavendish.

Skvelý britský špurtér si pripísal 28. etapové víťazstvo na "Starej dáme", čím sa v historických tabuľkách vyrovnal legendárnemu Francúzovi Bernardovi Hinaultovi. Pre Cavendisha je to druhé prvenstvo v tejto edícii pretekov, tešil sa aj v úvodnej etape. Až siedmy v pondelok skončil jeden z favoritov Marcel Kittel z Etixxu-QuickStep. V utorok je na programe vôbec najdlhšia etapa Tour de France, cyklisti absolvujú 237,5 km medzi mestami Saumur a Limoges.

Pondelok bol na Tour de France dôležitým dňom pre slovenskú cyklistiku, Peter Sagan na sebe niesol po prvý raz žltý dres lídra pretekov. Cyklisti pristúpili k druhej najdlhšej etape na trase 103. ročníka uvoľnene. Do úniku vyštartoval atypicky len jeden jazdec - Armindo Fonseca z tímu Fortuneo-Vital Concept a utvoril si 11-minútový náskok. Na jedinej horskej prémii štvrtej kategórie Côte de Villedieu-les-Poeles (1,5 km, 4,4%) si pripísal jeden bod do vrchárskej súťaže. Jazdci v balíku neskôr trochu pridali a výsledkom bolo skresanie manka na úroveň trochu minút, ale po občerstvovacom úseku odstup opäť narástol. Pelotón sa po dvoch predchádzajúcich náročných dňoch nikam neponáhľal, priemerná rýchlosť bola len 33 km/h. V balíku panovala priateľská atmosféra, viacerí jazdci medzi sebou diskutovali a usmievali sa. Na čele sa objavoval aj Peter Sagan - v žltom drese lídra ho bolo dobre vidieť.

Približne 90 km pred cieľom ušiel aj druhý francúzsky jazdec Thomas Voeckler (Direct Énergie), pelotón tomu stále nevenoval pozornosť. Po ďalších desiatich kilometroch sa už na čele hlavnej skupiny začali objavovať tímy Tinkoff, Lotto Soudal a Etixx-QuickStep. Dôležitá situácia aj z pohľadu Petra Sagana prišla 52,5 km pred cieľom na rýchlostnej prémii v Bouillé-Ménard. Prvé dve miesta (20 a 17 bodov) ukoristil únik, súboj o tretiu pozíciu a 15 bodov vyhral Marcel Kittel, Sagan ich získal 11. Pelotón mal po šprinte na utečencov manko menej ako minútu, s blížiacim sa záverom sa odstup postupne čoraz viac zmenšoval. Cyklisti v úniku bojovali, ale ich snaha sa skončila 8 km pred páskou. Blížilo sa veľké finále, šprintérske tímy už formovali vláčiky pre svojich lídrov. Kľúčová bola pravouhlá zákruta 300 metrov pred cieľom, po nej nechýbal vpredu ani Peter Sagan, ale o víťazstvo si to rozdali André Greipel s Markom Cavendishom. Z veľmi tesného víťazstva sa napokon tešil britský rýchlik.

Výsledky - Tour de France 2016:

3. etapa (Granville - Angers, 223,5 km): 1. Mark Cavendish (V. Brit.) Dimension Data 5:59:54 h, 2. André Greipel (Nem.) Lotto Soudal, 3. BRyan Coquard (Fr.) Direct Énergie, 4. Peter Sagan (SR) Tinkoff, 5. Edward Theuns (Belg.) Trek-Segafredo, 6. Sondre Holst Enger (Nór.) IAM Cycling - všetci rovnaký čas  

Zdroj: sita

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

16:30 OCHRANCOVIA
17:30 NOVINY
17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
16:50 Simpsonovci XXIII.
17:15 Simpsonovci XXIV.
17:40 Najlepšie svetové videá III.
17:05 Kosti
18:05 Súdna sieň
19:00 Súdna sieň
17:05 Rozprávanie o víle Amálke
17:15 Máša a medveď III.
17:25 Ovečka Shaun V.
16:40 Černí baroni
18:30 Victor Davis: Cesta na vrchol
20:15 Rezistence